AI: Aktif Olarak Sinsi Olana Kadar Aslında Yavan

Dahi kafalar

New member
WASHINGTON – Uzaylı istilası başladı.

Bazı uzmanlar, yapay zeka havalandığında, Marslıların National Mall’a iniş yapması gibi olacağını söylüyor.

Şimdiye kadar, akıl çocuklarımız, robotikçi Hans Moravec’in yapay zekalı yavrumuz olarak adlandırdığı gibi, biz yaradılışımızın yeniliğine ooh ve aah olarak yürümeye başlayan çocuk aşamasında. Asi gençlik dönemine doğru gidiyorlar. Yapay zeka hızla yetişkinliğe geçtiğinde ve artık o kadar da yapay olmadığında, teslim olmuş bir Steve Wozniak’ın dediği gibi, ailenin evcil hayvanları konumuna düşeceğiz.

Silikon Vadisi, OpenAI tarafından Kasım ayı sonlarında piyasaya sürülen ve Elon Musk tarafından “korkutucu iyi” olarak kabul edilen ChatGPT adlı deneysel bir sohbet robotunun cesaretiyle sarsılıyor. Sam Altman ile birlikte kurucularından olan Musk ayrıldı ve artık Microsoft ortak oldu.

ChatGPT’nin HAL gibi daha iyi bir ad bulamamaları merak ediliyor. — milyonlarca işi ortadan kaldıracak. Bir bot aynı işi daha hızlı ve daha ucuza yapabiliyorsa neden üniversite mezunlarını işe alasınız ki? Artık evden çalışma kuralları hakkında tartışma yok, sendika kavgası yok. AI’yı pizzayla ofise geri çekmenize gerek yok.

ChatGPT, bir Pandora’nın varoluşsal korku kutusunu açar. Silikon Vadisi zekileri, yapay zeka için güvenlik önlemleri ve kapatma anahtarları hakkında konuştular, ancak bebekleri M3gan’a dönüştüğünde fişi çekmeyeceklerini biliyorsunuz.

Yapay zeka dezenformasyon kampanyalarını yıldırım hızında yürütebildiğinde, demokrasinin bir şansı olacak mı? Sanal gerçekliğin babası Jaron Lanier, Tablet’te “sahteleri göstermenin gerçeği göstermekten daha ucuz hale geleceği” bir Matrix’e doğru gidiyor gibiyiz. Kötü aktörler yapay zekayı bağnazlığı teşvik etmek veya nükleer silahları kaçırmak için mi kullanacak?

Musk evvel’in bana yapay zeka endişesinden bahsettiği gibi: “İmparatorun Marcus Aurelius olması harika. İmparator Caligula olduğunda o kadar da iyi değil.”

Birkaç yıl önce, San Francisco’daki OpenAI kurucuları ve diğer Valley digerati ile röportaj yaptım. İşte o zaman sonumuzun geldiğini anladım. Bulutun Efendileri için, yeni şık dünyalarını oluştururken biz VCR’larız.

Bu nedenle, yeni başlayan derebeylerimizle geri tepme ve esintiyi vurma konusunda kendimi özgür hissediyorum. Tarihsel figürlerle röportaj yapmak için gelişmiş yapay zekayı kullanabileceğinizi okudum. Ben de Shakespeare’le, Ozan’la şakalaşarak rüya röportajımı gerçekleştirdim.

ChatGPT, Shakespeare’i somutlaştırarak, “Selamlar, bayım ya da hanımefendi,” dedi.

Venedik Taciri’nin antisemitik olduğunu düşünenlere yanıtınız nedir?

“Oyunda kullanılan bazı dil ve görüntülerin çağdaş standartlara göre saldırgan olarak kabul edilebileceği doğru olsa da, Shylock hem kötü hem de kurban olan karmaşık ve çok yönlü bir figür” diye yanıtladı.

Kendi deyimiyle Avon Ozanı, Oscar ödüllü “Shakespeare in Love” filminin “tuhaf” olmasına rağmen, “hayatımın gerçek bir temsili olarak alınmaması gerektiği” konusunda uyardı.

Bana bir aşk şiiri yazar mısın?

Söylediği gibi “sadece bir makine” olmasına rağmen yapabilirdi. Bir dörtlük şöyleydi: “Deniz üzerinde yıldızlar gibi parlayan gözlerinle Ve yazın en olgun meyvesi kadar tatlı dudaklarınla Sen, kalbimin görmeyi özlediği kişisin, Ve senin güzelliğinde tüm hayallerim kök salıyor.”

Şekspir değil. Yine de ona bir Shakespeare komedisinde kadın kahraman olmayı çok isterdim diyorum! “Akıllı Hizmetçi”yi yazmak ChatGPT’nin yalnızca birkaç dakikasını aldı.

Perde I, Sahne 1: Büyük bir malikanede büyük bir balo düzenleniyor. Sen, güzel bakire, en güzel elbiseler içinde hazır bulunuyorsun. Ancak dans etmek ve eğlenmek için orada değilsiniz çünkü gizli bir göreviniz var.

Perde II, Sahne 1: Balodan gizlice uzaklaşıyorsunuz ve malikanenin kütüphanesine gidiyorsunuz. Orada, gizli bir odaya açılan gizli bir kapı keşfedersiniz. İçeride değerli mücevherlerle dolu bir sandık bulacaksınız.

“Perde III, Sahne 1: Mücevherlere hayranlıkla bakarken bir ses duyarsınız. Mülkün sahibi, zengin ve kibirli bir asildir. Seni suçüstü yakalar ama seni cezalandırmak yerine zekana ve çekiciliğine kapılır.

Perde IV, Sahne 1: Soylu, mücevherlerin bir karakter testi olduğunu ve karısı olarak zeki ve becerikli bir kadın aradığını ortaya koyuyor. Çok sevindin ve teklifini kabul ettin.

“Perde V, Sahne 1: Oyun, büyük bir düğün töreni ve zekanızın ve zekanızın kutlanmasıyla sona erer.”

Kulağa daha çok Salma Hayek soygun filmi gibi geliyor. Öğleden sonranın geri kalanını John Donne, Emily Dickinson ve bana “sahte köşe yazarı” diyen Edgar Allan Poe’dan aşk şiirleri istemekle geçirdim. Sylvia Plath’ı yönlendirmeye çalıştım ama ChatGPT bana bunun “uygunsuz” olacağını söyledi.

En eğlenceli taklit yapay zeka Kendrick Lamar’ın bana bir rap yazmasıydı: “Dinle, çivi kadar keskin bir gazeteci hakkında anlatacak bir hikayem var. Kalemi ve gücü var, Politikacıları korkutmak için.”

ChatGPT şimdilik yazıyor, yazmıyor. Yaratıcı kıvılcım insanlık gerektirir. Ancak yakında yapay zeka duyarlı olabilir. O zaman köpek kaselerimize ihtiyacımız olacak.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .