Aşısızlara Öfkeliyim

Dahi kafalar

New member
Geçenlerde bir arkadaşımın – akıllı bir adam – aşı olmadığını öğrendim ve onunla bu konuda yüzleştim.

Nasıl aşı yaptırmamış olabilir? Ve bana ve diğer ortak arkadaşlarımıza söylemeyi nasıl uygun görmemişti? Sadece kendine değil, hepimize karşı oluşturduğu riskten endişelenmiyor muydu?

Gülmeye çalıştı, komplo teorilerine dayanan bir dizi endişeyi dile getirdi. Ama ona aşı olması gerektiğini söyledim, nokta.

Onu bir sonraki görüşümde, Omicron varyantı için endişelendi ve iğneyi almak için onunla birlikte gidip gelmeyeceğimi sordu. Ona kayıt olabileceği bir siteye mesaj attım ve bir kez sahip olduğunda bana haber vermesini söyledim. Cumartesiydi. Hala kayıt olmadı.

Sadece arkadaşıma değil, aşı olmamayı seçen tüm insanlara da kızgınım ve hayal kırıklığına uğradım.

Salgının başlarında, aşıların hala kıt olduğu bir nokta vardı, ben de aşılara karşı hoşgörülü olmaya çalıştım, onları utandırmamaya çalıştım, onlara kızmamaya çalıştım, kendilerini bu konuda eğitmeleri için onlara zaman tanımaya çalıştım. aşı olmanın faydaları.

Ama o zaman benim için çoktan geçti. Bana hoşgörüsüz biri de. Ben buyum. Artık kasıtlı cehaleti şımartmayacağım. “Hala kendi araştırmamı yapıyorum” gibi aptalın işine de artık katlanmayacağım.

Bu virüs şimdiden yaklaşık 800.000 Amerikalıyı öldürdü ve yaklaşık 50 milyona bulaştı. Şu anda günde ortalama 120.000 yeni vaka alıyoruz.

Bu virüs ölümcül ve amansız. Ülkemiz ve dünya için bu durumdan çıkmanın tek yolu aşılardan geçmektedir. Virüse karşı savunmasız insan sayısını önemli ölçüde azaltmalıyız – yoksa popülasyonumuzun varyantların büyümesi için bir petri kabı gibi davranmasına izin verme riskini alırız.

Temmuz ayında, Birmingham’daki Alabama Üniversitesi’nde tıp profesörü ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Michael Saag, The Guardian’a şunları söyledi: Virüsün çoğalmak için bulaşması gereken insanlara ihtiyacı var ve virüse karşı savunmasız veya duyarlı olan ne kadar çok insan varsa, mutasyona uğrama olasılığı o kadar yüksek. ”

Aşılanmamışlar sadece kendilerini virüse karşı savunmasız bırakmakla kalmaz, herkesi daha savunmasız hale getirir.

Direnmenin tüm nedenlerini duydum. Virüsü politize edip aşı yaptırmayı partizan gözüyle gören insanlar var. Hükümet baskısını ve özellikle de vücudunuza bir şey koymanızı zorunlu kılan, Amerikan bağımsızlık ve özgürlük idealine aşırı erişim ve aforoz olarak gören insanlar var. Hükümete güvenmeyen insanlar var, bazen haklı sebeplerle.

Hepsini duydum. Ve hepsini reddediyorum.

Bu itirazları karşılamak için araziyi deşen çok fazla taze mezar var. Ve insanlar sevdiklerini kaybettikçe, işlerini değiştirdikçe ve çocuklarını okuldan evde tuttukça, çok fazla hayat altüst oldu.

Bu pandemi ilk patladığında birkaç aylık bir aksama olacağını düşünmüştüm. Şimdi ikinci yılı kapatıyoruz ve bazı ofisler ve okullar yeniden açılırken, bu ülkenin birçok yerinde vakalar yeniden artıyor ve Omicron varyantı dünya çapında pazarları korkuttu.

Şimdi, virüsün yok edilmeyeceği, ancak endemik hale geleceği çok gerçek olasılığı göz önünde bulundurmalıyız. Nature dergisi bunu daha doğrudan Şubat ayında ortaya koydu: “Koronavirüs kalıcı olmak için burada. 100’den fazla immünolog, araştırmacı ve virologun katıldığı bir ankette dergi, neredeyse yüzde 90’ının koronavirüsün endemik hale geleceğini düşündüğünü buldu. Nature’ın o zaman belirttiği gibi, “gelecek yıllarda küresel nüfusun ceplerinde dolaşmaya devam edecek. ”

Eradikasyon neredeyse imkansız olsa bile, daha fazla insan aşılanırsa virüsü kontrol etmek ve yayılmasını azaltmak mümkündür.

Yani evet, aşısızlara çok kızgınım ve bunu ifşa etmekten utanmıyorum. Artık onları anlamaya veya eğitmeye çalışmıyorum. Erişim engelleri kalktı. Şu anda kabul ettiğim aşısız kalmamın tek nedeni, bunu engelleyen tıbbi durumları olan kişilerdir.

Diğerlerinin ya çözümün ya da sorunun bir parçası olma seçeneği vardır. Aşılanmamış olanlar sorunun bir parçası olmayı seçiyor.

The Times yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: harfler@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook ve Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .