Bir Milyon Amerikalı Kovid’den Öldü. Birlikte Üzülmeye İhtiyacımız Var.

Dahi kafalar

New member
“Artık yas tutacak zaman yok, zaman yok. Soğukta sadece emek için zaman var,” diye yazdı şair Stephen Vincent Benét, Amerika’ya Mayflower’da yelken açan ve ölü doğum yapan Mary Allerton’ın hayatını yansıtıyor.

Bu şiir, ulusal DNA’mızı şekillendiren kedere karşı direnişten ve amansız ilerlemeden bahsediyor. Alexis de Tocqueville, Amerikalıların “insanın mükemmelliğine dair canlı bir inancı olduğunu” söyleyerek iyimserlik ve enerji eğilimimizi tanımladı. Bu genellikle Amerikan kültürü hakkında güzel bir şeydir. Zorluklar ve değişim karşısında devam etmemizi sağlar. Çok çalışıyoruz. Harika şeyler başarıyoruz. Bakışlarımızı arkamızda değil, önümüzde duran şeylere sabit tutarız.

Ancak bu eğilimin karanlık bir tarafı var. Biz kültür olarak kedere çok az yer bıraktık.

Son birkaç gün içinde korkunç bir dönüm noktasını geçtik: Şu anda bir milyon Amerikalı Covid-19’dan öldü. The Times, “Ülkenin tüm savaşlarının toplamında yirmi yıl boyunca araba kazalarında veya savaş alanlarında olduğundan daha fazla Amerikalı Covid-19’dan öldü” dedi.

Kaybın boyutu çok büyük. Ölen her insan, asla eskisi gibi olmayacak bir topluluğu, bir aileyi veya bir arkadaş grubunu temsil eder. Bu sayının temsil ettiği üzüntünün boyutu çizilemez veya ölçülemez. Belirsiz bir dehşetle baş başa kalıyoruz.

Pandeminin başlangıcından bu yana, birçok kişi, şaşırtıcı ölüm oranları arasında çarpıcı bir toplumsal yas eksikliğine dikkat çekti. Bu kısmen virüsün doğasından kaynaklanmaktadır.

Ölenler genellikle çevrelerinde arkadaş veya aile olmadan yalnız öldüler. Arkadaşım Bill, huzurevinde Covid’den öldüğünde, hastaneye girmesi yasak olan rektörümüz, Zoom üzerinden elinden geldiğince son ayinleri yaptı. Bill’in son günlerinin yalnızlığı benim için yürek parçalayıcı. Salgının çoğunda, aşılar yaygın olarak bulunmadan önce cenazeler için toplu halde buluşamazdık. Kayıp ve keder içinde kucakladığımız dini ritüellerin çoğu, sosyal mesafe ve daha fazla ölümü önleme çabalarımız tarafından kesintiye uğradı.

Ancak Covid-19’a verilen yanıtın siyasallaşması, toplu olarak yas tutmayı da zorlaştırdı. Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan saldırılar ve Challenger patlaması gibi ulusal trajediler, toplu yas ritüelleri tarafından gözlemlendi. Trump yönetimi altında resmi bir yas töreni yapılmadı. Yürütme organımızdan ilk resmi kamu kederi gözlemi, Joe Biden’ın göreve başlamadan önceki gece bir anma töreni düzenlediği Ocak 2021’de geldi.

Terapistim sık sık bana öfkenin altında genellikle keder ya da korku olduğunu hatırlatıyor. Bu pandemi yılları çoğumuz için keder ve korku içinde geçti. Ancak bu üzüntüyü ve korkuyu alenen kucaklamanın ve kabul etmenin yollarını çoğu zaman bulamadığımız veya bulamadığımız için, bir ulus olarak, bugüne kadar devam eden düşük dereceli bir öfke hali içinde püskürüyor gibiydik.

Bir pandeminin doğası gereği net bir sonu yoktur. Çok fazla kayıp oldu, ancak halk sağlığı acil durumu sonunda ilan edilse bile, net bir VE Günü olamaz, bu kadar çok can alan düşmanın yenilgisinin bariz bir işareti olamaz. O zaman ne zaman ve nasıl devam edeceğimizi bilmek bizim için zor. Bu, millet olarak son derece zor ve duygusal olarak karmaşık bir an içinde olduğumuz anlamına geliyor.

Aralık 2020’nin başlarında, ilk aşılar Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulandı. Geçen Haziran’da bilgisayar ekranımda oturduğumu hatırlıyorum, Lin-Manuel Miranda ve Jimmy Fallon’un (bir sürü başka Broadway yıldızıyla birlikte) bir şarkı aracılığıyla Broadway’in yeniden açılacağını bir canlı yayının önünde anons etmelerini izlerken sevinçten gözlerimden yaşlar süzülüyordu. “The Tonight Show” seyircisi. Yakında Broadway’in yakınında bile olmayacağım ama Miranda’nın o gece sunduğu umut elle tutulur ve muzaffer hissettirdi.

Temmuz ayında New York City, pandemi başladığından bu yana ilk bantlı geçit törenini gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Bill de Blasio şunları söyledi: “Takdir edecek çok şeyimiz var çünkü iyileşme sürecimiz oldukça iyi. Kutlayacak çok şeyimiz var ve kutlayacak çok insanımız var.”

Ancak o zamandan beri, büyük Covid varyantlarının Amerika’yı silip süpürdüğünü ve daha fazla ölüm gördük. Şu anda bile, tıbben aşı olabilecek altı Amerikalıdan biri, aşıyı “kesinlikle” almayacaklarını söylüyor ve bu da ölüm oranlarını artırmaya devam ediyor. Kendimi havada asılı hissediyorum – Lin-Manuel Miranda’nın güven verici gülümsemesi ile ölüm üzerine ölümün dehşeti arasında sallanıyordum.

Bu ölçekte kaybın doğasının bir kısmı, hepimizi farklı şekilde etkilemiş olmasıdır. Hayatları daha çok yüz yüze çalışma, kilise ve okulla hayata dönenler var. Ancak sevdikleri aile üyelerini ve yakın arkadaşlarını kaybedenler, hala aceleye getirilemeyecek ve edilmemesi gereken derin bir kederin ortasındalar.

Bu asimetri acı vericidir. Babamın ölümünden sonraki günü hatırlıyorum – yoğun bir havaalanında yürüyordum ve etrafımdaki insanların sıradan günlerine devam etmesinin bir şekilde imkansız olduğunu hissediyordum. Kendi dünyam paramparça olmuşken, dünya nasıl yoluna devam edebilir? Çok yanlış hissettiriyordu.

Covid muhtemelen bir şekilde binlerce yıl bizimle olacak. Amerika yavaş yavaş bu yeni hastalıkla yaşamayı öğreniyor. Ancak ilerlemek için, bir ulus olarak, şehirler olarak, kiliseler olarak ve topluluklar olarak, ülke çapında ve koridor boyunca, hemen siyasi çekişme için bir an olmadan yas tutmanın ortak yollarını bulmalıyız. Bu, şu anki durum için milletimizden çok fazla bir şey isteyebilir, ama yine de buna ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Covid-19’a yanıt olarak resmi bir ulusal yas ve yansıma gününe ihtiyacımız var. Anma ve ağıt, sessizlik anları veya anma törenlerine katılmak için her türden ibadet yerlerine ve sivil kuruluşlara ihtiyacımız var. Millet olarak yorulduk. Biz kırıldık. Çok büyük acıları omuzladık. Bunu birlikte kabul etmek için ritüelleştirilmiş ve kasıtlı bir alan olması gerekir.

Elbette, liderlikteki başarısızlıkların, dezenformasyonun ve Covid’e verilen ulusal tepkinin parçalanmasından kaynaklanan gereksiz ölümlere öfke var. Bu öfke haklıdır ve ifade edilmelidir. Ancak, ölüm karşısında öfkelenmek yeterli değildir. İyileşmek ve Covid hakkındaki ulusal konuşmalarımıza bu kadar hakim olan öfkenin ötesine geçmek için keder ve korkuyu kabul etmenin bu daha derin, daha savunmasız yerlerine inmeliyiz.

Bu dönüm noktasına ulaşırken, kolektif kederimizi gelecekte daha fazla ölümün önlenmesine yardımcı olacak politikalara ve uygulamalara kanalize edebiliriz ve etmeliyiz. Aşıları teşvik etmeye ve aşılara şüpheyle bakanları ikna etmeye devam edebiliriz. Sınırlı ama daha etkili maskeleme politikaları uygulayabiliriz. Daha iyi iç mekan havalandırma sistemleri kurabilir ve çalışanların sağlam hastalık izni almasını sağlayabiliriz. Evusheld ve diğer hayat kurtaran ilaçların yaygın olarak bulunmasını mühlet haline getirebilir, yaşlıları ve bağışıklığı baskılanmış kişileri korumak için önerileri takip edebiliriz.

Ancak bu pratik tepkilerin ötesinde, yapılması gereken duygusal işler var. Bir ulus olarak, birlikte, kaybedilenlere anlamlı bir şekilde yas tutamazsak, nasıl iyileştirebilir, yeniden inşa edebilir ve ilerleyebiliriz?

Tish Harrison Warren (@Tish_H_Warren) Kuzey Amerika’daki Anglikan Kilisesi’nde bir rahip ve “Namazda Gece: Çalışan, İzleyen veya Ağlayanlar İçin” kitabının yazarıdır.

Geri bildiriminiz var mı? Bir not gönder [email protected] .