Chatbotlar Eğitimi Nasıl Değiştirecek?

Dahi kafalar

New member
Editöre:

Re “Yapay Zeka Ödev Yapıyor. Zekası Yenilebilir mi?” (ön sayfa, 17 Ocak):

Bu teknoloji, öğrenme için bir nimet olabilir. Aldatmayı da kolaylaştırır.

Bir liberal sanat kolejinde felsefe ve dini çalışmalar öğretiyorum. Öğrencilere şunu söylüyorum:

Dokuz yıllık lisansüstü eğitim ve 35 yıllık öğretmenlikten sonra sizin için buradayım. Tüm öğrenimim, kişisel dikkatim ve yardımımla birlikte sizin için kullanılabilir. Ancak akademik sahtekarlığı avlamak veya yenmeye çalışmak konusunda sıfır eğitimim ve daha az ilgim var.

İlginç, zorlayıcı, bazen zor fikirlerle karşılaşmanıza yardımcı olacağım ve sınıf arkadaşlarınızla bunlar üzerinde derinlemesine düşünmenize yardımcı olacağım. Zihninizi genişletecek ve güçlendirecek ve böylece bir insan olarak potansiyelinizi büyütecektir. Bu süreçte benim saygımı kazanacaksın ve – daha da önemlisi – kendine saygı duyacaksın.

Ya da hak etmediğiniz bir notu almak için kopya çekmeyi seçebilirsiniz. Olmak istediğin kişi buysa, bu kapı senin için açık. Bu sizin veya bir başkasının parasıyla ödenen eğitiminizdir. Sonuçta aldatacağınız kişi kendinizsiniz.

Robert J.Miller
Huntingdon, baba.
Yazar, Juniata Koleji’nde profesördür.

Editöre:

Yazmak bir beceridir: Etkili bir yazar olmak yıllar alır ve derin düşünce ve kişisel tarz geliştirmek çok daha fazlasını gerektirir. Lisede birkaç İngilizce ve tarih sınavına girdim ama hiçbiri bana geleneksel kompozisyon ödevinden fazlasını öğretmedi. Düşüncelerimi derinlemesine inceleme ve kanıtları dikkatlice ortaya çıkarma zamanı ile metinlerin açık doğasının ötesinde her türlü dünyayı keşfettim ve sesimi bulurken onları tam olarak açıklama fırsatım oldu.

Bu makalede açıklandığı gibi, müfredattan yazmayı tamamen kaldırarak (veya çok hızlı yazmaya zorlayarak) dersleri yeniden düzenlemek, beni ve pek çok öğrenciyi kendimize ve düşünme yeteneğimize yatırım yapma fırsatı konusunda kandırıyor.

Bu nedenle, üniversite eğitimi ihtimalini küçümseyen bir lise son sınıf öğrencisi olarak, ChatGPT intihalinden kaçınmak için daha incelikli bir çözüm bulabileceğimizi umuyorum.

Elizabeth Gallori
Brookline, Mas.

Editöre:

AI, bir ön test kullanılarak ayrıntılı bir teknoloji olmadan tespit edilebilir. Öğretim başlamadan önce, öğretmenler öğrencilerden sınıfta kısa bir makale yazmalarını ister. Sonuçları temel olarak kullanarak sonraki denemeleri karşılaştırabilirler.

En iyi öğretmenler bile zar zor okuryazar olan öğrencileri yıldız yazarlara dönüştüremezler. Aniden parıldayan makaleler neredeyse her zaman yapay zekanın ürünüdür.

Walt Gardner
Los Angeles
Yazar 28 yıl İngilizce öğretti.

Editöre:

Öğrencilerin kağıt hazırlamak için yapay zeka sohbet robotlarına yönelmesiyle ilgili brouhaha erken görünüyor. Sohbet robotları tarafından ortaya çıkarılan kağıtların “makine menşei” dediğim şeyi belirlemeye yardımcı olan “söylemler” olduğunu düşünüyorum.

Nüans, incelik, derinlik, hayal gücü ve ayrıntıların ve düşünce ifadesinin ince taneliliğinden yoksun olan bir makalenin içeriğinin genellikle ince yulaf lapasıdır.

Başka bir anlatım, dilin kalıplaşmış görünmesidir. Yani, yapmacık, kuru bir şekilde stilize edilmiş ve yeteneksiz – tonu, sözdizimi, kadansı ve tutarlılığı neredeyse robotlaştırılmıştır.

Daha da kötüsü, chatbot makalelerinin bazen gerçeklere dayalı yanlışlıklar içermesidir.

Bu nedenle eğitimciler, giderek daha sağlam hale gelen tespit uygulamalarının gelişimini dikkatli bir şekilde takip etmelidir. Yapay zeka chatbot metin üretimi, tartışmalı bir şekilde henüz emekleme çağında, çok kısa vadede yeteneklerde muazzam kazanımlar olduğunu gösteriyor, oysa söylenenler etkisiz bir şekilde solabilir.

Keith Tidman
Bethesda, Dr.

Editöre:

ChatGPT’nin öğrenciler tarafından yazılanlardan ayırt edilemeyen makaleler oluşturma konusundaki esrarengiz yeteneğini okuduktan sonra, geriye bir soru kalıyor. Aynı sınıftan birden fazla öğrenci aynı soruyu gönderirse, her biri yeterince farklı içeriğe sahip benzersiz bir AI yanıt kağıdı alacak mı?

Not: Bu mektup, yazar tarafından yıllar içinde edindiği dil/kelime bilgisi becerilerini kullanarak yazılmıştır.

Richard M. Frauenglass
Huntington, New York
Yazar, Nassau Community College’da eski bir yardımcı matematik profesörüdür.

Editöre:

Chatbot’lar ve yapay zeka, yalnızca bu teknolojileri yaratan insanlar kadar iyi performans gösterebilecek. Öğretmenler, genellemelere ve ezberlemeye dayanan, ancak nüans ve kanıta dikkatten yoksun, belagatli ama analiz içermeyen yazılarla, bir chatbot’un kolayca kopyalayabileceği makalelere A veriyorlarsa, öğrencilerden gerçekten düşünmelerini istemiyorlar.

Yeni yapay zeka teknolojileri, eğitimcileri dikkatli ve özel analizleri teşvik etmek için “oyunlarını geliştirmeye” zorlarsa, öğrencileri kesinlikle fayda sağlayacaktır.

Bu makale, yapay zekanın kopyalayamayacağı (ve asla yapamayacağı) derin düşünceyi vurgulamak için eğitimde daha da kritik bir devrime ihtiyaç olduğunu öne sürüyor.

Betty Luther Hillman
Portsmouth, NH
Yazar, Phillips Exeter Academy’de ders veriyor.

Editöre:

ChatGPT, üniversite düzeyinde içerik oluşturmada bu kadar etkiliyse, öğrenci intihali konusunda profesörlerin el yordamıyla uğraşmasının, bizi eğitmenlerin dersler veya sınavlar oluşturmak için onu potansiyel kullanımına odaklanmamızdan saptırıp uzaklaştırmayacağını merak ediyorum!

Bryan Taşı
Çam, İsviçre

Editöre:

Re “AI, Evvel the Future, Bugün Oldu. Şimdi Ne Yapıyoruz?,” yazan Kevin Roose (“The Shift,” Business, 13 Ocak):

ChatGPT programının bir sorunu, öğrenciler tarafından ödev yazmak için kullanılabilmesidir. Ancak Bay Roose, bunun iyi bir şekilde kullanılabileceğine de dikkat çekiyor. Örneğin, her öğrenci için kişiselleştirilmiş ders planları yazabilir veya mesai sonrası öğretmen olarak hizmet verebilir.

Ancak, bu tür programlar çok daha fazlasını yapabilir: Öğretmenlerin ve geleneksel sınıfların yerini tamamen alabilirler.

Bir öğrenciye bir sorunun sunulduğu bir öğrenme yöntemi için birkaç yıl önce aldığım bir patenti düşünün. Cevap doğruysa, o soru gelecekte daha az sorulacak ve bunun tersi de geçerli. Zamanla, çoğu zaman yetersiz yanıtlanan sorular üzerinde çalışmak için harcanacaktır.

Hiçbir öğretmen, her öğrencinin her konuda nerede durduğunu takip edemez, ancak bir bilgisayar programı tam da bunu yapabilir. Doğru türde yapay zeka tabanlı öğretmenle, hemen hemen her konu verimli ve düşük maliyetle öğretilebilir.

ChatGPT bu işlevi yerine getirmez, ancak bazı ardılları bunu pekala yapabilir.

William Vaughan Jr.
Chebeague Adası, Maine