DSÖ Yetkilisi,Salgının Ne Vakit Biteceğini Açıkladı

arkamikontrolet

New member
DSÖ Avrupa Yöneticisi Hans Kluge, son vakit içinderda Omicron varyantı ile COVID-19 olaylarında bir daha patlama yaşanması daha sonrasında salgına dair yeni açıklamalar yaptı.

Salgının ne vakit sonlanacağına yahut gelecekte yeni ve daha tehlikeli mutasyonlar görüp görmeyeceğimize ait kesin bir şey söylemenin ‘imkansız’ olduğunu belirten Kluge, “Salgın ne vakit son bulacak bilemiyorum fakat nasıl son bulacağını söyleyebilirim. Salgın, dünya genelinde yüzde 70 aşılama oranına ulaştığımızda, koronavirüs enfekte olan bireylerin tedavisinde kullanılacak tesirli ve inançlı ilaçlar geliştirdiğimizde son bulacak” tabirlerini kullandı.

“Gelecek yıl, bu yıldan daha düzgün olacak”

Sıhhat sistemlerinin dünya çapında güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Kluge, bir daha sonraki pandemiye karşı sıhhat çalışanları adaylarının da daha hazırlıklı olacak biçimde özel olarak eğitilmesi gerektiğine dikkat çekti. Salgının lakin tek başına hareket eden ulus-devlet anlayışının bırakılmasıyla son bulabileceğini belirten Kluge, “Hepimiz, bilimle kuşandığımız ve yaptıklarımızın sorumluluğunu aldığımızda son bulacak” halinde kaydetti. COVID-19’un tıpkı grip gibiendemik hale gelebileceğini aktaran Kluge, doğal yol ve aşı ile bağışıklığın artması kararı salgının bitmesini umut ettiklerini belirterek “Bulaşmasını engellemek bize bağlı. Koronasız olmayabiliriz fakat salgından kurtulmuş olabiliriz” sözlerini kullandı.

Dünya genelinde güzelleştirilen sıhhat sistemleri yardımıyla COVID-19 pandemisinin 2022 yılında durulacağını kaydeden Kluge; virüsün daima bir adım evvel olduğuna ve şayet virüsü yenmek istiyorsak niyet yapımızın değişmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İkinci yılını geride bırakmak üzere olduğumuz COVID-19 salgınının dünya genelindeki seyrinin geçen yıla kıyasla daha güzel durumda olduğunu söz eden Kluge, “Her geçen gün, hayatları kurtaran daha tesirli ve inançlı aşılarımız var. Virüsün daha kuvvetli olduğunu anlıyoruz ve kendimizi, sevdiklerimizi korumak için almamız gereken tedbirleri biliyoruz. Koronavirüs tedavisinde oyunun kurallarını değiştirecek yeni ilaçlar piyasaya çıkıyor. Gelecek yılın, bu yıldan daha âlâ olacağını umuyorum” diye de kelamlarına ekledi.