Düşlerimin Beklenmedik Kitapevi

Dahi kafalar

New member
Barnes & Noble’ın memleketimde ilk açıldığı zamanı hatırlıyorum. Ondan önce, sıkışık bir Crown Books’umuz ve bazı sevimli ama sınırlı kitaplıklarımız vardı. Barnes & Noble bir keşifti. Her biri bilinmeyen dünyalara, fikirlere ve yaşamlara açılan bir kapı olan bu kadar çok kitabın olduğu bir odada harika bir şey vardı. Benim için hala harika bir kitapçıya girme hissi bu: sınırsızlık.

Tahmin edebileceğiniz gibi kitap düşkünü ve beceriksiz bir çocuktum. Babam, onu korusun, beni haftada üç, genellikle dört gece Barnes & Noble’a götürmeye başladı. Fantezi bölümünde kamp kurar, genişletilmiş “Star Wars” ve Dungeons & Dragons dünyalarındaki yan ürünler arasında gezinir, “Dragonriders of Pern” serisinde daha fazla giriş olmasını dilerdim. Yakında yakın.

Ben büyüdükçe kitaplar değişti ama alışkanlık değişmedi. Barnes & Noble’ın da taşıdığı araba dergilerini saplantılı bir şekilde okuduğum bir aşamadan geçtim ve ardından anlamadığım felsefe ciltlerini veya takip etmeyeceğim meditasyon kılavuzlarını önümde masanın üzerine yığdığım dönemler. Nadiren satın alacak harçlığım olan ama o zamanlar ve şimdi saf bir zevkle okuduğum bir yığın çizgi romanla oturmayı seviyordum.

Barnes & Noble’ın benim için cazibesi buydu. Kitap almaktan çok, istediğiniz kadar onların arasında kalabileceğiniz bir yerdi. Crown’un aksine, Barnes & Noble’ın oturacak yeri vardı ve sizin de orada oturmanızı istiyor gibiydi. Kütüphanenin aksine, 9’a kadar açıktı, bazen 10’a kadar. Okuldan nefret ettim. Partilere davet edilmedim. Barnes & Noble’ı sevdim.

Yaşlandıkça, büyük bağımsız kitapçıların olduğu şehirlere taşındım. Kaliforniya, Santa Cruz’da üniversiteye gittim ve Kitapçı Santa Cruz hala kalbimde gururlu bir yer tutuyor. Asla 30 mil içinde olmayacağım ve onu ziyaret etmeyeceğim. Washington DC’de yaşadım ve gecelerimi Politics and Prose’da geçirdim. Ve Barnes & Noble’ın – ve bana her zaman zayıf bir taklit gibi gelen Borders’ın – başarısız olmaya başladığını izledim.

Ticaret durmaksızın çevrimiçi ilerliyordu. Bir Barnes & Noble mağazası büyüktü ama Amazon’un seçimi sonsuzdu. E-okuyucular, mesafe ve teslimat sorularını geçersiz kıldı. 23:30’da istediğim her şeyi indirebilirdim çünkü uyuyamıyordum ve henüz sahip olmadığım bu Thich Nhat Hanh broşürü kesinlikle sinirlerimi yatıştırırdı. Ve zincir kitapçılar başka bir şeye dönüşüyordu: oyuncak dükkânları, DVD satıcıları ve işi kurtarmak için özellikle tuhaf bir girişimde bulunan restoranlar. Sınırlar iflas etti ve Barnes & Noble muhtemelen onu takip edecek gibi görünüyordu.

Barnes & Noble’ı seviyordum ama onu öldürmeye yardım ediyordum. Ve sonra San Francisco’ya taşınma, babalık ve salgın geldi. Amazon’dan çocuk kitabı siparişi verirken çocuğunuzu yanınıza oturtmanın keyfi yok. Ve pandeminin dişlerinde, kütüphaneler aydan aya kapatıldı. Şehirde Barnes & Noble yok ama güneye arabayla 20 dakikada bir, bazen 35 dakikada bir var. Kendimi kendi çocukluğumu tersten oynarken buldum, çocuklarımı her gün oraya götürdüm, böylece oturup oynayacakları ve kitapların arasında var olacakları bir yerleri olsun.

Görünüşe göre yalnız değildim. Barnes & Noble mükemmel bir salgın geçirdi. Uzun bir daralma zinciri, on yıl sonra ilk kez genişliyor. Bu yıl 30 yeni mağaza açmayı planlıyor, bunlardan bazıları Amazon’un gerçek mekanda faaliyet gösteren iyi kitabevleri kurmaya çalıştığı ve başarısız olduğu yerler de dahil. Bağımsız kitapçıların düşmanı olmaktan çok müttefiki olarak görülüyor.

“Amazon çağında kitapçılar kendilerini nasıl haklı çıkarıyor?” Barnes & Noble’ın CEO’su James Daunt, Kitap Endüstrisi Çalışma Grubu’nun 2020 Açılış Konuşması sırasında sordu. “Bunu, kitapları zevkle, zevkle, çevrimiçi olarak kopyalanması kesinlikle imkansız olan bir rastlantıyla keşfettiğiniz yerler olarak yapıyorlar. Ve bunu yapmak için iyi bir kitapçınız olmalı.

Daunt’ın sektörle ilgili teşhisi son derece basit: İyi kitapçılar gelişir, kötü kitapçılar ölür. Çevrimiçi alışverişin ve e-okuyucuların durdurulamaz bir şekilde ölümün habercisi olduğu inancını ortadan kaldırıyor. “Bana göre kitapçıların kendilerini Amazon’a karşı savunamamalarının nedeni, yeterince iyi olmamalarıydı,” dedi bana, “ve Kindle’a karşı kendilerini savunamamalarının tek nedeni, yeterince iyi olamayacak olmalarıydı.” ”

Daunt, İngiltere’de Daunt Books’un kurucusuydu. 2011 yılında başarısız olan Waterstones zincirini devraldı ve onu kurtardığı için kredilendirildi. Artık Barnes & Noble’ın da başında ve her ne yapıyorsa işe yarıyor gibi görünüyor. Neden? Niye?

Daunt, yetkiyi yerel mağaza yöneticilerine devretmeye odaklandı. Harika bir kitapçının, içinde var olduğu topluluğun bir yansıması olduğunu düşünüyor. Gelişen bir kilisenin yanındaki bir Barnes & Noble’ın, bir liseden sokağın aşağısındakinden farklı olması gerekir. Şirketin yaptığı ve yayıncıların yerleştirme için ıslık çalmasına izin veren anlaşmaları, yerel mağazaların neyi sergileyeceklerini veya stoklayacaklarını seçmelerini engelleyen anlaşmaları geri alıyor.

Daunt, “Üç adım ileri ve sonra bir adım geri gidiyoruz,” dedi. “İlerleyen, mağazaların kendilerinin kesinlikle istedikleri her şeyi – kitaplarını nasıl sergiledikleri, kitaplarını nasıl fiyatlandırdıkları, bölümlerini nasıl sıraladıkları, vb. Her şeyin size dikte edildiği deli gömleği giymiş bir dünyada yaşıyorsanız, bu özgürlükler zordur.”

Daunt, bir zamanlar bağımsız bir kitabevi sahibi olarak, harika bir kitapçıda tarif edilemez bir şeyler olduğuna inanıyor. Ve o arka’yı bir bilim olarak gösterecek türden müşteri araştırmalarını küçümsüyor. Örneğin ona, Barnes & Noble’ın müşterilerinin demografisini takip edip etmediğini sordum. “Seleflerim bu tür soruları yanıtlamak için muazzam miktarda enerji ve çaba harcadılar ve ben kelimenin tam anlamıyla sıfır harcıyorum” dedi. “Bunu bir soru olarak düşünmeye başlamakla bile hiç ilgilenmiyorum. Tamamen alakasız. Mağazalarımız herkesindir.”

Daunt’ın e-kitap okuyucuları hakkındaki görüşü – Barnes & Noble’ın kendine ait olan Nook’u da vardır – oldukları gibi rekabet halinde olmadıklarıdır. Kindle’ın yükselişi sırasında Waterstones çalıştırdığını ve Kindle’ları mağazada stoklamayı kabul ettiğini hatırlıyor. Bu, eleştirmenlerine onu asmak için kullanılacak ipi satmak gibi göründü. Farklı gördü.

“Sadece rahatlık için e-okuyorsunuz” dedi. “Fakat fiziksel kitap sadece büyük bir zevk deposudur. Kitaba saygı duyan bir kaç kitabevinde kitap seçmek çok keyifli. Güzelce yapılırsa bu sadece gerçek bir acele. Bana göre, e-okuyucu insanların daha fazla okumasını sağlar ve ne kadar çok insan okursa o kadar çok fiziksel kitap satın alırdı.”

Barnes & Noble’ın pandemi sırasında başarılı olması, gelecekte de başarılı olacağı anlamına gelmez. Salgının ticari kazananlarından pek çoğu şu anda sallanıyor. Peloton’a veya daha da önemlisi, kısıtlamalar sırasında patlama yaptığında hissesini satın alan herkese sorun.

Barnes & Noble özel bir şirket olduğu için mali tabloları görünmüyor. Ancak Daunt, kazanımların geçerli olduğu ve bunun nedeninin kitapları seven herkes için açık olması gerektiği konusunda ısrar ediyor. “Pandemi okumak için çok iyi geldi” dedi. “İnsanları evde çok zaman geçirmeye zorluyorsunuz ve bir noktada televizyon donuklaşıyor. İnsanlar diğer eğlence biçimlerine başvurdu ve sattığımız şeylerin çoğu – elbette kitaplar, ama aynı zamanda bulmacalar, oyunlar ve benzerleri. Bulmacalarda ve oyunlarda bir geri dönüş var ama kitaplar devam ediyor. Onlar bir alışkanlık. İnsanlar okumaya vakit buldukça beğendiklerini anladılar ve pandemiden sonra da önemli bir kesim okumaya devam etti.”

Bu doğruydu, en azından benim için. Pandemi sırasında Barnes & Noble’s mağazalarına geri dönmeye başladım. Daha fazla fiziksel kitap almaya ve zevklerinin ne kadar farklı olduğunu hatırlamaya başladım. Ve hiç durmadım. Geçen hafta iki günümü Barnes & Noble’ın kafesinde çalışarak geçirdim, mola için önümde bir yığın günlük ve çizgi roman vardı. Çok hoştu.

Barnes & Noble’ın yeniden dirilişi, onun (veya herhangi bir kitapçının) sonunun kaçınılmaz olmadığını hatırlatıyor. Büyük kitapçılar ve kütüphaneler hala dijital dünyanın sağlayamadığı bir şeyi sağlıyor: sadece kitap satın almak veya ödünç almak için değil, aynı zamanda onların arasında olmak için bir yer.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .