Hintli gazeteci Lalit Jha, ABD-Khalistan protestosunda elçiye saldırdı ve tehdit etti

Dahi kafalar

New member
Gazeteci, kendisini taciz edenler hakkında işlem yapmama kararı aldı.

Washington:

Washington merkezli Hintli gazeteci Lalit Jha, Cumartesi öğleden sonra Hindistan büyükelçiliği önünde Khalistan yanlısı bir protestoyu takip ederken Washington’daki Khalistan destekçileri tarafından fiziksel saldırıya uğradı ve sözlü tacize uğradı. ABD’deki Hindistan Büyükelçiliği olayı kınadı.

Bay Jha Pazar günü ABD Gizli Servisi’ne kendisini koruduğu ve işini yapmasına yardım ettiği için teşekkür etti. Halistan taraftarları tarafından sol kulağına iki sopayla vurulduğunu söyledi. Ayrıca Khalistan taraftarlarının bir Habersunu Twitter hesabında paylaştı.

“@SecretService 4’e, korumam 2. gün 4. işimi halletmeme yardım ettiğin için teşekkür ederim, aksi takdirde bunu hastaneden yazardım. Aşağıdaki beyefendi bu 2 sopayla sol kulağıma vurdu ve daha önce 11 Eylül’ü aramak zorunda kaldım ve fiziksel saldırı korkusuyla 2 polis minibüsünü ve 4 güvenliği çarptım,” diye tweet attı Bay Jha Pazar günü.

“Bir noktada kendimi o kadar tehdit altında hissettim ki 911’i aradım. Sonra Gizli Servis yetkililerini gördüm ve onlara olayı anlattım” dedi.

Ancak gazeteci, kendisini taciz edenler hakkında işlem yapmama kararı aldı.

“Amritpal’i (Singh) destekleyen Khalistan yanlısı protestocular, Khalistan bayraklarını salladılar ve ABD istihbaratının huzurunda büyükelçiliğe koştular. Hatta açıkça büyükelçiliği yok etmekle tehdit ettiler ve Hindistan Büyükelçisi Taranjit Singh Sandhu’yu tehdit ettiler” dedi.

Protestocular arasında Khalistan yanlısı sloganlar atan her yaştan türbanlı erkek vardı. DC-Maryland-Virginia (DMV) bölgesinin farklı yerlerinden geldiler. Organizatörler, hem İngilizce hem de Pencap dilinde Hindistan karşıtı konuşmalar yapmak için mikrofon kullandılar ve insan hakları ihlalleri iddiasıyla Pencap polisini hedef aldılar.

Hindistan Büyükelçiliği yaptığı açıklamada, “Kıdemli bir gazeteciye yönelik böylesine ciddi ve haksız bir saldırıyı kınıyoruz. rutin olarak ahlaksız şiddet ve vandalizme karışanlar.”

Hindistan Büyükelçiliği, “Hindistan Basın Vakfı’ndan üst düzey bir Hintli gazetecinin bugün Washington DC’deki sözde ‘Khalistan protestosunu’ haber yaparken taciz, tehdit ve fiziksel saldırıya uğradığına dair rahatsız edici görüntüler gördük.”

Hindistan Büyükelçiliği ayrıca kolluk kuvvetlerine konuyla ilgili hızlı yanıt verdikleri için teşekkür etti.

Basın açıklaması şöyle devam ediyor: “Gazetecinin önce sözlü olarak korkutulduğunu, ardından fiziksel saldırıya uğradığını ve kişisel güvenliği ve iyiliği için endişe ederek kolluk kuvvetlerini aramak zorunda kaldığını ve polisin hemen yanıt verdiğini anlıyoruz.”

Khalistan destekçileri tarafından çok sayıda protesto, San Francisco’daki Hindistan Büyükelçiliği ve Konsolosluğu önünde düzenlendi. San Francisco’daki Hindistan konsolosluğu da 20 Mart’ta saldırıya uğradı.

İnternette paylaşılan görüntülerde, büyük bir kalabalığın ahşap direklere monte edilmiş Halistan bayraklarını sallayarak konsolosluk binasının cam kapı ve pencerelerini kırmak için kullandıkları görülüyor. Şehir polisi tarafından kurulan derme çatma güvenlik bariyerlerini aşarak Khalistan yanlısı sloganlar attılar ve yerleşkenin içine iki Khalistan bayrağı diktiler.

ABD, bir grup ayrılıkçının San Francisco’daki Hindistan konsolosluğuna düzenlediği saldırıyı kesinlikle kabul edilemez olarak nitelendirerek şiddetle kınadı. ABD ayrıca bu tür diplomatik tesislerin ve orada çalışan diplomatların güvenliğini korumaya kararlıdır.

“ABD, Hindistan konsolosluğuna yapılan saldırıyı ve ABD’deki diplomatik tesislere yönelik her türlü saldırıyı kınıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ANI’ye verdiği demeçte, bu tesislerin ve orada çalışan diplomatların güvenliğini savunmaya kararlıyız” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Twitter’da ABD’nin San Francisco’daki Hindistan konsolosluğuna yönelik şiddeti kınadığını söyledi. Ayrıca ABD’nin Hintli diplomatların güvenliğini taahhüt ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yerel kolluk kuvvetleriyle temas halinde olduğunu doğruladı.

(Başlık dışında, bu haber Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon beslemesi tarafından yayınlanmıştır.)