Kız-Erkek Başka Otursun Diyen Okul Müdürü Vazifeye Döndü

arkamikontrolet

New member
Geçtiğimiz hafta Türkiye, bir ortaokul müdürünün ziyadesiyle reaksiyon çeken açıklamasıyla büyük bir tartışmaya konut sahipliği yamıştı. Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın, öğretmenlere resmi bir yazı göndererek tüm sınıflarda oturma tertibinin kız ve erkek farklı olacak biçimde değiştirilmesini talep etti.

Olayın akabinde Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca soruşturma başlatılırken Akın’ın müdürlük nazaranvine de son verildiği paylaşılmıştı. Ancak yeni öğrenilen bilgiler, bu haberden birkaç gün daha sonra okul müdürünün bir daha vazifesine döndüğünü gösterdi. Münasebet olaraksa Akın’ın “Devlet Memurlar Kanunu” kapsamında “devam eden soruşturmanın çalışmasını engellemediği” açıklandı.

Öğretmenlere yeni açıklamada bulundu:

nazaranvine iade edilen Haydar Akın, OdaTV’nin haberine göre öğretmenlerle yeni bir toplantı gerçekleştirdi. Akın’ın bu görüşmede öğretmenlere “Yaşananları unutalım, mevzuyu kapatalım.” dediği öğrenildi.

Karar protesto edilecek:

Eğitim-İş ve Eğitim-Sen sendikaları, bugün Haydar Akın’ın nazaranve iade edilmesini okul önünde yapacakları basın açıklamasıyla protesto edeceklerini deklare etti. Öte yandan Eğitim-Bir Sen, Memur Sen, Sıhhat Sen, DAĞDER, TÜGVA ve Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı üst seviye şahıslar, Haydar Akın’a dayanak vermişti.

Okul müdürünün öğretmenlere gönderdiği yazı:

“Değerli öğretmen arkadaşlarımızı 22.03.2022 tarihi prestiji ile tüm sınıflardaki oturma tertibinin değiştirilmesi ve erkek öğrenciler ile erkek, kız öğrenciler ile kız öğrencilerin denk geleceği biçimde bir nizam oluşturulması gerekmektedir. Gereğini arz ederiz.”