Lütfen Twitter Takıntımızı Artık Aşabilir miyiz?

Dahi kafalar

New member
Twitter hesabımı Haziran 2008’de açtım. Ve platformda geçirdiğim 14 yılın ardından bu konuda çok fazla hislerim var. Twitter benim için anlamlı, bir yandan da sürekli neden böyle olduğunu merak etmemi sağlıyor.

Pek çok başka insanın da Twitter hakkında fikirleri olduğu açık, özellikle de şirketin kendisini Elon Musk’a yaklaşık 44 milyar dolara satacağını açıklamasından sonra. Aynı zamanda platformun kullanıcıları olan Times meslektaşlarımdan bazıları, Twitter’ın ne olduğu ve Twitter’ın ne olacağı konusunda tartıştı. Ve hızlı bir Google Haberler aramasına göre, Amerika’daki hemen hemen her haber kaynağında yazarlar var. (Ve evet, bu tsunamiye katkıda bulunduğumun farkındayım, ama eğer bana katlanırsanız, iyi bir nedenim var.)

Belki siz de düşünceleri ve duyguları olan bir Twitter kullanıcısısınız. kendi Bu, çok özel ve sınırlı bir insan grubunun parçası olduğunuz anlamına gelir. Tweet atan hepimiz.

Çoğu insan platformu kullanmaz veya onun hakkında çok şey geliştirmez. 2021 Pew Araştırma Merkezi araştırması, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 77’sinin Twitter kullanmadığını buldu. Bu ankete göre tweet atanların çoğu siteyi her gün ziyaret etmiyor. Yine 2021’de yapılan bir Pew araştırması, tweet’lerin yüzde 97’sinin, platformda en aktif olan Twitter kullanıcılarının ilk yüzde 25’i tarafından üretildiğini buldu.

Gerçek şu ki, Twitter biz kullanıcıların sandığımız kadar önemli değil.

Twitter’a bu kadar ağırlık vermemizin olası nedenlerinden biri, onun seçimlerde önemli bir rol oynadığına inanmamızdır. Ama bu başka bir yanlış anlama. Platformdaki milyonlarca insan için, politika onların orada bulunma nedenlerinin merkezinde bile değil. Pew’e göre, ulusal siyaset hakkındaki tartışmalar, birkaç yıl önce tweet’lerin oldukça küçük bir kısmını (sadece yüzde 13’ünü) oluşturuyordu.

İçimizden tweet atanlar, muhtemelen bunu neden ve nasıl yaptığımızı yeniden düşünmelidir. Twitter bir haber kaynağı ve gerçek hayat hakkında konuşmak için gittiğimiz bir yer olabilir. Gerçek hayatın gerçekte gerçekleştiği yer burası değil. Twitter’ı ve tweet’lerimizi perspektif içinde tutmamız gerekiyor.

Kulağa inanılmaz gelebilir ama 2008’de Twitter’a katıldığımda eğlenmek için yaptım . Erken Twitter, insanlara öğle yemeğinde ne yediğinizi anlatmak ve en sevdiğiniz TV şovlarından bahsetmekle ilgiliydi. Ve benim için en önemlisi, spor hakkında konuşabileceğim bir yerdi.

Hayranlar, spor yazarları ve sporculardan oluşan bir topluluk olan spor Twitter’ı seviyorum (bazılarımız gibi rastgele insanlarla çok fazla zaman harcayan Brooklyn Nets yıldızı Kevin Durant gibi). Aynı zamanda bir ESPN yorumcusunun sporla ilgili anıları, düşünceleri ve uydurulmuş alıntılarının bir karışımı, çünkü Stephen A. Smith’in “yengeç rangoon, bu türden şeyler” dediğini hayal etmek çok komik. Spor Twitter meraklıları, maçları canlı tweetliyor ve oyunlara, sanki hepimiz bir smaç, bir touchdown veya bir Rutgers oyun kurucunun Michigan State’e karşı dördüncü sırada topu smaçladığı zaman, toplu olarak aklımızı kaybediyormuşuz gibi tepki veriyor. oyun. (Son derece komikti.)

Bu size akıl almaz bir şekilde tecrit edici geliyorsa, sıradan insanların spor izleme biçiminden tamamen kopuk, öyle. Örneğin, mezun olduğum Michigan Üniversitesi’nin futbol ve basketbol takımlarını izleyenlerin çoğu, kullanıcıların Kuzey Kore’nin (Juche) devlet ideolojisini, Kuzey Kore (Juche) ile birleştiren bir göğüs paylaştığı “Michigan Twitter”ın bir parçası değil. Michigan’lı eski bir defans oyuncusu Josh Uche’nin adı. Bu cümleyi yazmak bile beni biraz gülünç hissettirdi.

Bu, Twitter’ın hiç önemli olmadığı anlamına gelmez. Ne de olsa gerçek insanlar Twitter’da – yasa koyucular, gazeteciler, ünlüler, üniversite profesörleri – ve genellikle gerçek şeylerden bahsediyorlar, polis vahşetine, Ukrayna’daki savaşa, enflasyona, 6 Ocak ayaklanmasına tepki veriyorlar. Güçlü insanlar arasındaki konuşmalara tanık olmanın yanı sıra birbirimizle konuşuyoruz ve hatta bu konuşmalara kendimiz katılıyoruz. Büyüleyici olabilir. FiveThirtyEight’ın kurucusu ve yazarı Nate Silver’ın (Twitter’da tabii ki) dediği gibi, “Twitter’ı farklı kılan, seçkinler arası etkileşimlerdir.”

Ve aslında benim anlatmak istediğim tam da bu: Twitter’da düzenlenen “elit-elite” etkileşimleri öğretici ve ilham verici olabilir ve insanları gerçek eyleme teşvik edebilir, ancak çevrimiçi siyaset, çevrimdışı çabalara bağlı olduğunda işe yarar — Twitter’a kafayı takmak, kendi yolunuza çıkmaktır.

Twitter da siyasi gerçekliği çarpıtabilir. Orada çok zaman harcarsanız, büyük olasılıkla çok tweet atan diğer insanları, gerçek hayatı temsil etmeyen bir grubu görürsünüz. Bu nedenle, örneğin Yüksek Mahkeme’yi toplayan insanları destekleyenlerin sayısını çok fazla abartabilir ve hiç oy kullanmayanların sayısını hafife alabilirsiniz. (Örneğin, gerçek hayatta hiç bir “tanki” ile tanışmadım, ancak bana Twitter’da oldukça sık bağırıyorlar.) Twitter kullanıcıları da genel nüfustan daha olumsuz olabilir ve olumsuzluk, platformda olumludan daha hızlı yayılır. Amerikalı Twitter kullanıcılarının da Demokrat olması muhtemeldir ve bu Demokratlar bu konuda Twitter kullanmayan Demokratlardan daha liberaldir.

Ve bazen Twitter, birkaç yıl önce internet kültürüyle derinden iç içe olmak ve bu ortamdaki olayların – Twitter’da trend olan konular ve viral Facebook gönderileri gibi – olduğuna inanmak olarak tanımladığım talihsiz Aşırı Çevrimiçi tutuma kendini borçludur. çevrimdışı dünyada da önemli. Donald Trump’ın 2016’daki galibiyeti, Twitter hesabından dolayı değildi, ancak daha önce de tartıştığım gibi, 2020’deki kaybına katkıda bulunduğunu düşündüğüm şeylerden biri, Aşırı Çevrimiçi konulara (Rusya Kapısı! Bölüm 230!) takıntılı şekilde odaklanmasıydı. muhtemelen insanların ona oy vermeye yatkın olduğu şeylerle (ekonomi, suç, vb.) pek az ilgisi vardı.

Elon Musk da Son derece Çevrimiçi – bağımsız Twitter davranışı, senatörlere rastgele hakaret etmesi ve kokaini Coca-Cola’ya geri koyacağını söylemesiyle kanıtlandığı gibi – ama aynı zamanda işi çevrimdışı önemli olan bir kişi. Şirketleri Tesla ve SpaceX, sıradan insanların hayatlarını nasıl yaşadıkları üzerinde Twitter’dan çok daha fazla etkiye sahip olacak. 10 yıl daha sürebilir veya MySpace’in yolundan gidebilir (MySpace’i hatırlıyor musunuz?). Ve Twitter’ın nereye götürüleceği konusundaki fikirlerine gelince, Musk bana, özel bir platform bağlamında özgür konuşmanın ne anlama geldiği konusunda yanılmış çok zengin bir insan gibi geliyor, ama, hey, bu cephede arkadaşları var.

Musk’ın Twitter’ı satın alma anlaşmasına verilen tepkinin belki de daha açıklayıcı olduğunu düşünüyorum. Satın alımının bir kıyamet habercisi veya sitede sözde geçmiş manipülasyon hakkında bir hakikat ve uzlaşma komisyonu başlatma işareti olduğunu düşünüyorsanız, belki de bu gerçekten Elon Musk ile ilgili değildir. Belki daha çok seninle ilgilidir.