Michigan Futbol Oyunu Beni Sonsuza Kadar Mutlu Edebilir mi?

Dahi kafalar

New member
27 Kasım’da Michigan Wolverines futbol takımı Ohio State Buckeyes’ı 42-27 mağlup etti. Michigan’a gittim. Ben yere aşık oldum. Sahip olduğum en gururlu birliktelik. Ve 10 yıldır ilk kez sezonun en büyük ve en çok izlenen kolej futbol maçında en büyük rakibimizi yendik. Bu beni mutlu etti.

Hayır, beni coşkulu yaptı. öforik. Bu galibiyet beni “mutluluk” için yeni kelimeler aramaya zorladı ama hiçbir şey onu yakalayamaz. Bu, hayatım üzerinde gerçek bir etkisi olmayan bir olaydı, ancak yine de beni bir sıcak hava balonu gibi yeni neşe doruklarına yükseltti. Bunun için kelime nedir? Daha önce hiç böyle bir şey hissetmemiştim.

Açıkçası, Michigan futbol takımının bir üyesi olmadığım için, o maçın tek bir anında oynamadım. Ann Arbor’daki Michigan Stadyumu’nun karlı tribünlerinde değil, sıcak ve rahat dairemden izledim. Ama kendimi aksiyona o kadar kaptırdım ki, kalp atış hızı takipçim antrenman yaptığımı sandı. Oyun bittiğinde ve Michigan kazandığında, yüzlerce mil öteden de kazanmış gibi hissettim.

Tabii ki, böyle hisseden sadece ben değilim. Michigan mezunu bir arkadaş ve şu anki N. F. L. Network sunucusu Rich Eisen bana oyun sırasında o kadar kişisel olarak dahil olduğunu hissettiğini ve karısına dönüp “Bu neden benim için bu kadar önemli?” Diye sorduğunu söyledi. Önceki oyunlarda, Michigan Ohio State’e yenilirken, hayatında iyi olan şeylerin stokunu almak için kendini zorlaması gerektiğini söyledi. “Sık sık orada oturur ve kendi kendime düşünürdüm, ‘Güzel bir ailem var ve üç sağlıklı çocuğum var. ‘”

Cumartesi günkü galibiyetten sonra, Eisen, tıpkı benim gibi, bu özel neşeyi tarif edemeyecek durumdaydı. “Açıkçası, doğum ve evlilikler hayatınızın en güzel günleri,” dedi bana, o kadar da inandırıcı değil. “Ama Ohio State’e karşı kazandığım bu galibiyet, bunu kelimelere bile dökemiyorum ve bu tür şeyleri yapmak benim işim. ”

Yine de merak ediyorum: Bu mutluluk – bu kadar büyük bir spor zaferinden sonra herhangi bir taraftarın mutluluğu – gerçek mi? Sonuçta, Michigan’ın kazanmasına yardımcı olacak hiçbir şey yapmadım. Ve teknik olarak, bunun sonucunda hayatım maddi olarak değişmedi.

Soruyu Harvard Tıp Okulu’nda profesör ve psikiyatrist Robert Waldinger’e sordum. Bir grup Amerikalı erkeğin fiziksel ve zihinsel sağlığını 80 yıldan uzun süredir izleyen boylamsal bir çalışma olan Harvard Yetişkin Gelişimi Çalışmasını yönetiyor. Dr. Waldinger, insan mutluluğu konusu hakkında çok düşündü ve 2015 yılında 41 milyondan fazla izlenen konuyla ilgili bir TEDx Konuşması verdi.

Bana hissettiklerimin bir yanılsama olmadığını söyledi. Sporu takip etmenin, bir gerilim veya korku filmi izlemek kadar duygusal ve fiziksel olarak ilgi çekici olabileceğini söyledi. Her ikisi de “akış” adı verilen bir duruma neden olabilir; bu, tamamen özümsendiğiniz ve başka hiçbir şey düşünmediğiniz zamandır.

“Bazı insanlar bunu bir müzik aleti çalarken anlatırlar. Bazı insanlar bunu, tamamen o yokuştan aşağı inmek zorunda olduğunuz bir kayak pistinden aşağı kayarken anlatırlar, yoksa kaza yaparsınız, değil mi? Ve bu akışla ilgili çok tatmin edici bir şey var. ”

O haklı. Futbol maçı sırasında aklım sahneden hiç ayrılmadı. Aslında, özellikle gergin spor müsabakaları sırasında, vücudum da tamamen oyunun görevine bağlı olduğu için yemek yemeyi veya içmeyi zor buluyorum.

Ama açık olalım: Bir kolej futbol maçının sevinci, evlenmenin ya da çocuk sahibi olmanın sevinciyle aynı şey değildir. (Yoksa öyle mi?) Dr. Waldinger bana üç temel mutluluk türü olduğunu söyledi. Birincisi hedonik, kulağa tam olarak böyle geliyor. “Şu anda mutluyum çünkü harika bir fincan kahve içiyorum ya da iyi bir partideyim ve ilginç bir sohbet yapıyorum. ‘” Ya da, diyelim ki, on yıl boyunca mutlak kalp kırıklığı yaratan kayıplarla acı çektikten sonra bir futbol maçı kazanmak.

Sonra eudaimonik refah var. Anlamlı bir şey yapmaktan kaynaklanan mutluluk budur. Waldinger 2 yaşındaki çocuğunuzu yatırıyor olabileceğinizi söyledi ve “İyi Geceler Ayını” 10. kez okumanızı istiyor ve çok yorgunsunuz. “Yapmak isteyeceğin son şey bu, ama 2 yaşındaki çocuğunuza uyumasına yardımcı olmak için kitap okumaktan daha anlamlı bir şey düşünemezsiniz. ”

Son olarak, insanların ilginç deneyimlere değer verdiği bir mutluluk biçimi olan “psikolojik zenginlik” dediği şey var – paraşütle gezmek, egzotik yerlere seyahat etmek. Dr. Waldinger, hepimizin mutluluğun üç biçiminden bazılarına sahip olmayı sevdiğini, ancak bazılarımızın bazılarına diğerlerinden daha fazla öncelik verdiğini söylüyor. Sanırım nerede durduğumu biliyorum.

Ayrıca şunu da bilmek istedim: Michigan’ın çok önemli bir futbol maçını kazanmasındaki hedonik mutluluğumu alıp, onu sürdürebilir miydim?

Maalesef, cevap hayır. Oyunun tekrarlarını kaç kez izlesem de, oyundan gelen anlamsız istatistiklerle muhtemelen umursamayan insanları rahatsız etsem de, i. e. Hassan Haskins 169 yard koştu ve beş gol kaydetti.

Dr. Waldinger bana “Mutluluk geçici bir fenomendir” dedi. Her zaman böyle olmayabileceğini ummama rağmen, elbette hepimiz bunun doğru olduğunu biliyoruz. Ve bazen neden bir an iyi, bir sonraki an kötü hissettiğimizi bile bilmiyoruz.

Sonra Dr. Waldinger bana bir kemik fırlatıyor. “Bu hissi uzatmanın yolları var” diyor. Kendinizi içinde olmaktan hoşlandığınız iyi insanlarla ve ortamlarla çevrelemenizi önerir. Ama yapabileceğinin en iyisi bu. Kontrolümüzün sınırları vardır. “Bu mutluluğu iki saat daha uzatacağım” demenin bir yolu yok” diyor. “Bunu yapabileceğimizi sanmıyorum. ”

Ona “Keşke yapabilseydik” dedim ve güldü, “Hepimiz yapmayalım. ”

Ama belki de tutunabileceğim bir mutluluk şekli vardır – başka insanların mutluluğuna odaklanan. Dr. Waldinger bundan bahsetmedi ama İbranice bir kelime var, firgun, bu temelde bir başkasının başarısından gerçek bir sevinç yaşamak anlamına gelir. Ve bu, bu hafta çokça yaşadığım bir duygu – Michigan takımı için saf bir zevk. Daha sonra çok dikkat çeken ve övgü alan oyuncular ve Michigan futbol takımı tarafından yapılmamış bir şeyi yapmak için her antrenmanda, her maçta, her oyunda, her çabada yer almayan ama yine de katılan oyuncular için. 2011 den beri.

Zaferden sonra, öğrenciler ve taraftarlar Michigan Stadyumu’ndaki sahaya koşarken, oyuncular kutlamaya katıldılar, fotoğraflar için poz verdiler ve etraflarında karlar dönerken birbirlerine sarıldılar. Ben de yanlarında olabilirdim. Ve bir hafta sonra, gökyüzü hala daha mavi görünüyor, hayattaki sinir bozucu insanlar daha az sinir bozucu ve hayat sadece… daha iyi.

Lütfen düşüncelerinizi Coaston-newsletter@nytimes adresine gönderin. com.