Nereden Geldiğimizi Unuttuk mu?

Dahi kafalar

New member
Birkaç ay önce bu bültenin yaklaşık 50 baskısını yazdığımı fark ettim ve tüm bu kelimelerle tam olarak ne yaptığımı düşünmeye başladım. Kendimle devam eden konuşmam özellikle derin değildi ve varoluşsal hiçbir şeyle ilgili değildi, ama geçmişin ünlü köşe yazarlarından çok sayıda kitap almam için bana ilham verdi.

Özellikle Chicago gazetesi köşe yazarı Mike Royko’nun çalışmaları beni çok etkiledi. Üç gazete için 33 yıllık bir çalışma boyunca, Royko, yerel aşinalığa derinden dayanan ve şehrin tüm etnik yerleşim bölgelerinden gelen lehçelerle dolu bir dil yarattı. Royko, ilk çalışmalarında Chicagolu arkadaşlarına eskizler halinde sundu: İşte en fazla 800 kelimeyle bilgeler, kamyoncular, polis ve ikiyüzlü politikacılar. Bu verimlilik, okuyucunun State Street büyük mağazalarına, “Porto Riko mahallesine” ve Chicagoluların soğukta yürümesine yapılan referanslarla birlikte takip edebileceğine olan güveninden geldi.

Bu günlerde bu kadar tanıdık yazı bulmak zor. Gazetelerin içi boşaltıldı ve medyanın çoğu dünyanın her yerinden tıklama almak için tasarlandı. Bu haber bülteni, örneğin, California’daki bodrumumda bir New York gazetesinin bayrağı altında yazılmıştır ve Hindistan, Avustralya ve Güney Kore’deki okuyuculara ulaşır – gerçekten, internet hizmeti olan her yerde.

Bu okuyucu yelpazesi benim açımdan epeyce açıklama gerektiriyor – neredeyse her şeyin ve herkesin tanıtılması gerekiyor. Bu koşullar, Royko’nunki gibi bir tonu taklit etmeyi zorlaştırıyor. Kendime ve geçimini sağlamak için fikir yazıları yazan birçok meslektaşıma genel bir eleştirim olacaksa, o da bu günlerde formun biraz bilgiçlik eğiliminde olduğudur. Bu, inanıyorum ki, bizim seyircimizi gerçekten Royko’nun tanıdığı şekilde tanımamamızdan kaynaklanıyor. Ve böylece size sürekli kendimizi anlatıyoruz.

Yerel duyarlılıklara geri dönmemiz gerektiğini veya hatta bunların toplumdan tamamen silindiğini iddia etmiyorum. Ben burada yalnızca üslupla ve diğer mecralarda çoğunlukla yerelden ulusala ya da küresele doğru eşzamanlı geçişlerin nasıl okuduğumuzu, işittiğimizi ve izlediğimizi nasıl değiştirdiğiyle ilgileniyorum.

İşte bir örnek: Berkeley’de yaşadığım yerden kısa bir bisiklet yolculuğu mesafesinde, dar pencereleri ve düz, bej bir çatısı olan bodur kırmızı tuğlalı bir bina var. Bu şeyi kimin tasarladığı hakkında hiçbir fikrim yok, ama görünüşe göre aşırı hayal gücü olan bir çocuk bir hapishane modeli yapmaya başlamış ve birinci kattan sonra ilgisini kaybetmiş. 1980’lerde ve 90’larda, 924 Gilman Caddesi’ndeki bu nokta, Operation Ivy, Rancid ve en ünlüsü Green Day gibi East Bay punk gruplarının mekanı oldu. Eskiden endüstriyel bir sıranın içinde olan bina, şimdi Whole Foods, REI ve Office Depot gibi ulusal zincirlerin büyümesi tarafından yutulma sürecinde. Gruplar hala orada çalıyor ama birlikte büyümüş, aynı okul orkestrasında çalmış, hatta aynı parkta paten kaymış çocukların bir grupta toplandığı bu yerleri bulmak daha zor.

Gelecek neslin arkası olacak insanlar artık birbirlerini internette buluyorlar ve yatak odalarından işbirliği yapabiliyorlar, bu da daha iyi ya da en azından daha iyi seçilmiş işler yapabilir. Örneğin, lisenizde davul çalan sadece beş çocuğunuz varsa ve her biri kendi yolunda kötüyse, grubunuzun kötü bir ritim bölümüne sahip olma ihtimali yüksektir.

Bu çevrimiçi bir sorun değil — ya uygun bir davulcu bulacaksınız ya da sadece bir davul makinesi kullanacaksınız. Müziğiniz kulağa daha hoş gelebilir ve daha büyük bir dinleyici kitlesi bulabilirsiniz, ancak aynı zamanda yaşadığınız yerin tüm can sıkıntısı ve endişesiyle birlikte topluluğunu, sevdiğiniz toplulukla değiştirmişsinizdir. İkincisi, bir yerin ayrıntılarına dayanmadığı için her zaman soyut bir niteliğe sahip olacaktır.

80’lerin California punk sahnesi gibi sahneler hala var, ancak bunlar büyük ölçüde belirli estetik duyarlılıklara göre düzenlenmiş. Pandemi sırasında kızım ve ben sihir numaralarına girdik. Yatmadan önce eski sihirbazların videolarını izleyerek çok zaman harcıyoruz ve onlar hakkında çeşitli mesaj panoları okuyoruz. Bu alanlardaki dilin tamamı kestirme ve referans niteliğindedir. Dai Vernon’un kim olduğunu bilmiyorsanız veya bir destenin altından nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, takip etmenin gerçek bir yolu olmayacaktır. Bu tür çevrimiçi topluluklar yıllardır var olmuştur, ancak şimdi o kadar yaygın hale geldiler ki, insanların kendilerini, özellikle de sosyal olarak tanımlama biçimlerinin çoğunun yerini aldılar.

Gazetecilikte sürekli, yerel tarzda haber yapılan tek alan Twitter’dır. Twitter’ı kendi miyop endişeleri, lehçesi ve başka hiçbir yerde önemli olmayan kötü şöhretli karakterleri olan bir yer olarak düşünürseniz, küçük bir kasabanın özelliklerinin çoğunu yerine getirir. Zaman zaman her dergi, web sitesi veya gazetedeki kelimelerin yaklaşık dörtte birini oluşturuyormuş gibi hissettiren Twitter’da olanların kapsamı, genellikle hemen hemen her şey hakkında yazmaya meyilli olduğumuz uzun, açıklayıcı yolu atlar. başka.

Bu durum, endüstrinin diğer yönlerine de sirayet eder. “Twitter’dan” çok daha fazla meslektaşım, örneğin 50 yaşın altındaki birçok muhabir gibi yerel bir gazetede hiç çalışmadığım için yerel bir gazeteci hangout’undan tanıdığımdan çok daha fazla meslektaşım var.

İşte burada tüm bunların yolunda olduğunu ve işlerin şu anda nasıl yapıldığını söylemem gerekiyor. Ama umarım biraz huysuz olmama izin verirsiniz çünkü Royko’nun yerelliği ile Twitter’ın dar görüşlülüğü arasındaki aktarımda bir şeylerin kaybolduğunu düşünüyorum, tıpkı müziğin yayılmadan ve sonra fiziksel sahnelerin yeniden düzenlenmesinden zarar görmesi gibi. çevrimiçi olan yerler.

Yıllarca gençken, memleketim Chapel Hill, NC’nin “yeni Seattle” olması gerekiyordu. Superchunk, Polvo ve The Archers of Loaf gibi grupların hepsi Cat’s Cradle adlı bir mekanda çaldı ve yerel barbeküden şehir merkezindeki anarşist kitapçıya kadar her şeye kök salmış bir tür tembel Güney entelektüelliğini ve karşı kültürünü temsil ediyormuş gibi hissettiren bir ses ortaya çıkardı. Bu tembel ruh hala içimde; Chapel Hill ile özdeşleşmem, o zamanlar pek sevmediğim ama nereli olduğumun bir parçası olduğunu anladığım bu müzikten kaynaklanıyor.

Arka, bu yaşanmış bağlamlardan çıktığında daha iyidir. Örneğin Mavis Staples, Lou Rawls ve Sam Cooke’un Chicago’nun Güney Yakasında aynı ilkokula gitmiş olmaları ve sınıf arkadaşlarının birçoğunun Büyük Göç sırasında Güney müzik geleneklerini kuzeye taşıyan ailelerden gelmesi önemli. Ayrıca yakındaki bir kilisede performans sergilediklerini görebildikleri Mahalia Jackson’ın gölgesinde büyümüş olmaları da önemli.

İşler bu kadar spesifik olduğunda ve çok az girişe ihtiyaç duyduğunda veya hiç giriş gerektirmediğinde, içinde yaratıldıkları yerel bağlamları aşan şekillerde canlı ve alakalı hissederler. Chicago’nun mahalleleri hakkında hiçbir şey bilmiyorum ve Royko’nun çalıştığı 1970’ler ve 1980’ler için çok fazla nostaljim de yok. Ama onun eski yazılarını okuduğumda, hem onunla, hem yazarla hem de şehriyle tuhaf ve muhtemelen yersiz bir yakınlık hissediyorum. Deva, çünkü her kelimeyi mümkün olan en büyük izleyici kitlesine hitap etmeye ve optimize etmeye çalışmamaya yeterince önem verdi.

Geri bildiriminiz var mı? [email protected] adresine bir not gönderin.

Opinion ve The New York Times Magazine yazarlarından Jay Caspian Kang (@jaycaspiankang), “The Loneliest Americans”ın yazarıdır.