Öfkelenme Zamanı

Dahi kafalar

New member
Karımın üvey babası, o 11 yaşındayken ona tecavüz etmeye başladı. İstismar yıllarca sürdü ve Debbie büyüdükçe hamile olduğundan sürekli korktu. Konuşacak kimsesi ve dönecek bir yeri yoktu.

Debbie’nin üvey babası, eğer birine söylerse, genellikle küçük erkek kardeşini ve annesini öldürmekle tehdit etti, bu yüzden hamilelik korkusu çok yıpratıcı hale geldiğinde, annesine okulda saldırıya uğradığını söyledi. Annesi, Debbie’yi yara dokusu nedeniyle cinsel olarak aktif olduğunu ve bir erkek arkadaşı olması gerektiğini söyleyen bir doktora götürdü. 1970’lerin başıydı.

Bir hamilelik, Debbie’nin sözleriyle, onun hayatını mahvederdi. Bugün, o 60 yaşında. Hala bu travmanın yansımalarıyla uğraşıyor. Zorunlu bir hamileliğin hayatının gidişatını nasıl daha fazla değiştireceğini düşünmek akıl almaz bir şey.

12 yaşımdayken birkaç genç erkek tarafından cinsel saldırıya uğradım. Hikayeyi anlattım ve anlatmaktan yoruldum ve asıl mesele hikaye değil. Henüz ilk adetim olmamıştı. Ve yine de, haftalar ve aylar sonra, elbette hamile olduğumdan endişelendim. Babamın kim olduğunu bilemeyeceğimden endişelendim.

Hamile olsaydım ne yapardım bilmiyorum. Ben Katoliktim. Kürtaj günahtı. Ancak 12 yaşındaki bir çocuk, doğum veya ebeveynlik için donanımlı değildir. Katlandığım travma, ancak zorunlu bir hamilelikle daha da artabilirdi. Ve hayatımın yörüngesi de daha fazla değişmiş olurdu.

Roe v. Wade davasını bozacak bir Yüksek Mahkeme kararı taslağının, büyük olasılıkla gelecek ay kararlarını açıklayacak yargıçların önüne sızdırılmış olması hayret verici. Ayrıca anlatıyor. Kim sızdırdıysa, insanların bizi bekleyen akıbeti anlamasını istedi.

En azından kendime bunu söylüyorum. Ve Tanrıya şükür biri yaptı, yani biliyoruz. Böylece hazırlayabiliriz. Böylece kızabiliriz.

Cinsel şiddetin olduğu bir dünyada yaşamamalıyız, ama yaşıyoruz. Bu talihsiz gerçek göz önüne alındığında, Amerikalıların bir azınlığı, doğmamışların onları doğuran insanlardan daha önemli olduğuna inandığı için tecavüze uğrayan birinin hamileliği sürdürmek zorunda kaldığı bir dünyada yaşamamalıyız.

Ve kürtaja erişimi sadece cinsel şiddet vakalarında savunmamalıyız. Kürtaj yaptırmak isteyen herkes bu tıbbi prosedürden yararlanabilmelidir. Onların nedenleri kimseyi ilgilendirmez. İnsanlar, hayatlarını değiştiren bir durumla nasıl başa çıkacaklarına dair kişisel bir kararı haklı çıkarmak için erdemlerini göstermek zorunda kalmamalıdır.

Çoğu erkek olan ve hamile kalamayan dokuz siyasi atanan tarafından bedensel özerklik verilebileceği veya elimizden alınabileceği bir ülkede yaşamamalıyız. Siyasi kaprislere bağlı herhangi bir medeni hak aslında bir medeni hak değildir.

Kürtaj hakkı olmadan kadınlar korkunç seçimler yapmak zorunda kalıyor. Bu yükler, ihtiyaç duydukları devayı almak için eyalet sınırlarını aşacak araçlara sahip olmayan yoksul ve işçi sınıfı kadınların üzerine orantısız bir şekilde düşüyor. Kürtaj karşıtı hareketin hamile kadınları ve çocukları destekleme vaatlerine rağmen, “yaşam yanlısı” lobinin yalnızca doğmamış çocuklara yatırım yaptığı görülüyor. Kürtaja karşı çıkan aynı çoğunlukla erkek politikacılar, ücretli ebeveyn izni, sübvansiyonlu çocuk devası, tek ödemeli sağlık devası veya aile hayatını iyileştirebilecek her türlü sosyal güvenlik ağı haklarına karşı çıkmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

Sızan belge bir taslaktır. Kürtaj ülkenin bazı yerlerinde büyük ölçüde ulaşılmaz olsa da meşrudur. Yargıtay, taslağın orijinal olmasına rağmen değişebileceğini vurgulayan bir bildiri yayınladı. Yine de, gelecek korkunç şeylerin habercisi. 25 kadar eyalet, Roe v. Wade kararının iptal edilmesiyle kürtajı yasaklamaya hazırlanıyor.

Ve Yargıç Samuel Alito tarafından yazılan karar taslağında başka rahatsız edici hususlar da var. Bazıları, Yargıç Alito’nun gerekçesini genişleterek, doğum kontrolü ve evlilik eşitliği hakları gibi zor kazanılmış diğer hakların da ortadan kaldırılabileceği endişesini dile getirdi. Yani bu karar, toplumsal ilerlemenin ve medeni hakların en saçma bahanelerle sistemli bir şekilde ortadan kaldırılmasının kapısını aralıyor.

Ve bu teorik bir tehdit değil. Birkaç devletin çocuklar için cinsiyeti doğrulayan sağlık devasını yasaklayan yasalarla trans insanları nasıl yok etmeye çalıştığını zaten görüyoruz ve Missouri’de önerilen bir yasa bu inkarı yetişkinleri de kapsayacak şekilde genişletebilir.

Medeni hakların bu geri çekilmesinin nerede sona ereceğini bilmiyorum, ancak bunun, 330 milyonluk bir ülkeyi bağnaz bir ülkeye uymaya zorlamak için on yıllarca süren muhafazakar bir kampanyada bir dönüm noktası olarak düşeceğini biliyorum. ideolojiler kümesi. Bu hareket, kilise ve devlet arasındaki anayasal ayrılığımıza rağmen içi boş bir teokrasi ile yönetmeye çalışıyor. Bu kampanyanın arkasındaki insanlar bu ülkenin çoğunluğunu temsil etmiyorlar ve bunu biliyorlar, bu yüzden sürekli olarak demokratik süreci baltalamaya çalışıyorlar. Oy haklarına, gerrymander oylama bölgelerine saldırıyorlar ve kendi seçtikleri bir dünyada yaşayabilmeleri ve mümkün olduğu kadar çok güç ve servet biriktirebilmeleri için popüler olmayan yasaları zorluyorlar.

Buradan nereye gidiyoruz? Kadınların bedensel özerkliğini korumak için kürtaj hakkının federal yasalarla düzenlenmesi gerekiyor. Ancak bunun olasılığı çok uzak görünüyor. Senato çoğunluk lideri Chuck Schumer ve Meclis Başkanı Nancy Pelosi, Yargıtay’dan sızdırılmasının ardından yaptıkları ortak açıklamada, daha önce bile “kürtaj” kelimesini kullanmadılar. Başkan Biden, başkanlığı sırasında bunu zar zor dile getirdi. Adını söylemeye cesaret edemeyecekleri bir hakkı korumaya gerektiği kadar bağlı olduklarına inanmak zor. Demokratlar, kimsenin onları karşılamaya gelmediği siyasi koridorun ortasında uzanmayı bırakana kadar hiçbir şey değişmeyecek.

Bu kadar çok medeni hakkın geri alınma olasılığı ürkütücü. Milyonlarca Amerikalı şimdi hangi haklarımızın bizden, arkadaşlarımızdan, ailemizden, topluluklarımızdan elimizden alınabileceğini merak ediyor. Gökyüzü düşüyor ve çoğumuz umutsuzca onu tutmaya çalışıyoruz.

Debbie ve ben Roe v. Wade’in devrilme ihtimalini tartışırken, çok mutlu evliliğimiz için potansiyel yasal sonuçlar hakkında endişelenmeye başladık. Haziran ayında ikinci evlilik yıl dönümümüzü kutlayacağız.

Yeminlerimizi değiştirdiğimizde her şey değişti. Biz zaten taahhütte bulunduk, ancak bağlılığımız derinleşti. İlişkimizde yeni ve tatmin edici bir ağırlık vardı. Bir anda, evliliğin bir kağıt parçasından çok daha fazlası olduğunu anladım – ama o kağıda sahip olmak önemliydi.

Her birimiz çocukken katlandığımız travmaların üstesinden gelmek, kendimize tamamen sevmek ve sevilmek için izin vermek için çok çalıştık. Çok genç yaşta ve kendi isteğimiz dışında hamile kalsaydık, paylaştığımız bu hayat mümkün olmazdı. Birlikte kurduğumuz bu hayat politik değil. Derinden kişiseldir. Yine de hayatlarımız ve bedenlerimiz siyasi tartışmalara konu olmaya devam ediyor. Öyle ya da böyle, her zaman varlar.

Bu şartlar altında nasıl özgürüz? Herhangi birimiz nasıl özgür olabiliriz?

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .