Otomobillerde Dokunmatik Ekranlar Bizde Olmayan Bir Sorunu Çözüyor

Dahi kafalar

New member
Kalbinde genç kalmak için en iyi çabalarıma rağmen, bir şekilde hayatımda, günlük rutinimdeki küçük değişikliklerin sürekli olarak saldırıya uğradığını hissettiğim 42 yaşında, baba, çoğunlukla hareketsiz bir noktaya ulaştım.

Bu kesinlikle beklenen bir gelişmeydi, ancak kendimi nispeten güçsüz hissettiğim bir gelişmeydi. Ve bir yazarın izleyicisiyle yaşlanması gerektiğine inandığım için (hiçbir şey, onca yılını, hâlâ havalı çocuklardan biriymiş gibi davranarak geçiren bir köşe yazarından daha üzücü olamaz), bu haber bülteninde tekrar eden bir bölümü tanıtmak istiyorum. . Resmi ad hala askıda, ancak iyi bir çalışma başlığı “Çimenlerimden Çık: 42 Yaşındaki Bir Baba Değişimden Şikayetçi” olabilir. Bu parçaların ne sıklıkta ortaya çıkacağına dair hiçbir söz vermiyorum, ancak bunu küçük şikayetlerin ruhu beni harekete geçirdiğinde konuşacağım bir Quaker toplantısı gibi ele almayı umuyorum.

Bugün Subaru Outback’imdeki büyük boyutlu dokunmatik ekrandan bahsetmek istiyorum. Aracımın daha önce kusursuz şekilde çalıştırılabilen düğmelerle kontrol edilen tüm önemli işlevleri, şimdi parlayan bir ekrandaki küçük kutulardan oluşan bir matrise indirgendi. Ve tabii ki ekran komutlarıma tam olarak uymuyor bile. Bunun yerine, parlaklığını rastgele değiştiriyor ve tam olarak navigasyon haritasına bakmam gerektiğinde telefonumun bağlantısını kesiyor.

Klimanın yönünü yüzüme vurmaktan ayaklarıma vurmaya değiştirmek veya bir podcast dinlemek kadar basit bir şey yapmak için küçük, hassas bir kareyi aramam, ikinci bir ekranın yüklenmesini beklemem gerekiyor. ve ardından bu yeni ekranda uygun simgeyi bulun. Bu genellikle yolda yaklaşık 10 saniye dikkatimi dağıtıyor çünkü bu arabaya iki yıldır sahip olmama rağmen, bu küçük şekillerin ve resimlerin nerede olduğuna dair hiçbir sezgisel fikrim yok.

Bu bana araba kullanırken verilmesi gereken bir karar sunuyor: Yolda dönerken körü körüne ekrana yumruk atabiliyorum; Siri’yi podcast’i oynatmaya veya havayı ayarlamaya çalışabilirim, daha önce çalışmamış bir seçenek; ya da suratıma çarpan klimayla sessizce araba kullanabilirim. Neredeyse her zaman en az direnç seçeneğini seçiyorum, bu da esasen ayarlanabilir klima kontrolü ve radyosu olmayan bir araba kullandığım anlamına geliyor.

Dokunmatik ekranlar iyi mi kötü mü sorusu aslında 1986’da Buick, Riviera hattına Grafik Kontrol Merkezi adında bir şey koyduğunda ortaya çıktı. Gösterge panelinin ortasındaki dokuz inçlik bir dokunmatik ekran olan Grafik Kontrol Merkezi ile ilgili özellikle çarpıcı olan şey, işlevsel olarak bugünün sürümlerinden tamamen farklı olmamasıydı.

Fanı açıp kapatabilir, arabanızın sıcaklığını ayarlayabilir ve radyo istasyonunu değiştirebilirsiniz. Hoparlörlerinizdeki bası açmak için kullanabileceğiniz beş bantlı bir ses ekolayzır vardı. (En komik ve belki de en kullanışlı özellik, sürücü için yapılacaklar listesi gibi olan “Hatırlatıcı” işleviydi. İşte tüm işlevleri gösteren bir görüntü.)

Ancak 1990’a gelindiğinde, sürücülerin otomobilin sıcaklığına veya radyosuna yapılan her küçük ayarın, dokunmatik bir ekran üretirken gözlerini yoldan ayırmalarına neden olduğundan şikayet ettikten sonra Buick, Grafik Kontrol Merkezini terk etmişti.

Otuz iki yıl sonra, dokunmatik ekranlar yalnızca geri değil, çoğunlukla standart hale geldi. Şikayetler aynı: Ekranlar aynı derecede yararsız ve öfkeli. Dikkati dağılmış, hüsrana uğramış sürücüler elbette kendileri ve yoldaki herkes için tehlikedir.

Artık tek fark, parlayan ekranların otomotiv güvenliği üzerindeki etkilerine dair kanıtların çok büyük olmasıdır. 2017 yılında, AAA Trafik Güvenliği Vakfı, bir arabanın ekranındaki görevleri gerçekleştirmenin sürücünün dikkatini 40 saniyeden fazla yoldan uzaklaştırdığını tespit etti. (Güvenlik konularının kapsamlı bir özetini burada bulabilirsiniz.) Geçtiğimiz birkaç yılda trafik ölümlerinin artmasıyla ve ekranları nasıl daha az dikkat dağıtıcı hale getireceğimize dair gerçek bir planımız olmadığı için, görünüşe göre Türkiye’de yaygın olan acımasız boyun eğme türüne girmiş bulunuyoruz. teknoloji çağında – otomobil üreticileri, güvenlik ve hatta işlevsellik konusunda fazla düşünmeden otomobillere daha büyük ve daha karmaşık ekranlar koymaya devam edecek ve biz tüketiciler, onları satın almaya devam edeceğiz.

Teknolojinin özellikle iyi bir neden olmaksızın çoğaldığı bu süreç, kısmen yazar Evgeny Morozov tarafından “çözümcülük” konulu incelemelerinde, “problemleri sadece bir kritere dayalı problemler olarak tanıyan entelektüel bir patoloji” olarak tanımlamıştır: elimizde bir çok ve temiz teknolojik çözümle ‘çözülebilir’ olsunlar.” Rekabetle şamandıran şirketler, bazen var olmayan sorunları bile icat edecekler, bu durumda telefonunuzu aşağı yukarı yansıtan dev bir ekranın eksikliği.

Düğmelerden, düğmelerden ve düğmelerden dokunmatik ekranlara geçişin hiçbir gerekçesi yoktur. Kısmen Apple’ın iPhone tasarım estetiği tarafından, her ürünün, talep üzerine “Ted Lasso” bölümlerini oynatan düz, parlak bir ekran olarak bugünkü durumundan nihai sonuna kadar kaçınılmaz olarak bir evrim çizelgesi izleyeceğine inanmaya koşullandık. Ekranın kendisi normalleşti ve çoğunlukla iyileştirmenin yolları tükendi, bir sonraki hamle sadece onu büyütmek. Örneğin yeni Cadillac Lyriq, çoğumuzun büyüdüğü televizyonlardan önemli ölçüde daha büyük olan 33 inçlik bir dokunmatik ekrana sahip.

Otomobil üreticilerinin teşvikleri oldukça açık: Dokunmatik ekranlar, mekanik bir panel tasarlamaktan ve kurmaktan daha ucuz. Ve günümüzde çoğu otomobilin güvenilir olduğu, uzun garantiler ve bir dizi çoğunlukla tek tip özelliklerle geldiği düşünüldüğünde, büyük bir ekran, bir otomobil markasının, özellikle de potansiyel alıcılar bir şans bulmadan önce showroom katında kendisini rakiplerinden ayırt etmesinin bir yolu haline gelir. kendilerini ekranın ne kadar sinir bozucu olacağına gerçekten kaptırıyorlar.

Sizi daha az güvenli kılan, sürüş deneyiminizi anlamlı bir şekilde iyileştirmeyen, üreticiye para kazandıran ve size aynı şekilde satılan bir özelliğe sahip bir araba satın almaktan daha iyi bir yol düşünemiyorum. “bağlanabilirlik” konusunda gerekli bazı ilerlemeler, sizi her gün telefonunuzda yaptığınız tüm diğer işe yaramaz şeylere bağlar.

Araba üreticilerinin giderek devasa hale gelen bu ekranları kurmasını engelleyemeyebiliriz ama bu dev ekranların çözdüğü tek gerçek “soruna” bir çözüm sunmak istiyorum: Araba kullanırken harita uygulamanızı nasıl izliyorsunuz? Arabanızın ön paneline yapıştırılan 9 dolarlık stantlardan birini satın alın ve telefonunuzu içine koyun. Bu şekilde, sürüş sırasında haritalar uygulamanızı açabilir ve göz hizasında tutabilirsiniz.

Senden duymak istiyoruz.
Bu kısa anketi yanıtlayarak bize bu bültenle ilgili deneyiminizi anlatın.

Geri bildiriminiz var mı? [email protected] adresine bir not gönderin.

Opinion ve The New York Times Magazine yazarlarından Jay Caspian Kang (@jaycaspiankang), “The Loneliest Americans”ın yazarıdır.