Putin’in Eğitimli Kişilere Sahip Çıkamaması Dünyanın Kazancı Olabilir

Dahi kafalar

New member
Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı başladığından beri, basında çıkan haberler savaş karşıtı bilim adamları, mühendisler ve bilgi teknolojisi uzmanlarının Rusya’dan çıkışına odaklandı. Ancak Rus halkının büyük çoğunluğu olduğu yerde duruyor ve aslında Başkan Vladimir Putin’in arkasında toplanıyor.

Rusya’nın en saygın bağımsız anketçisi Levada’ya göre, Rusya dışına taşınmak istediklerini söyleyen tüm Rusların payı 2019’dan bu yana daha önce yapılan üç ankette ortalama yüzde 19’dan Mart sonunda yüzde 10’a düştü.

Levada’nın bana gönderdiği bir elektronik tabloya göre, yüksek eğitimli insanlar arasında bile, yer değiştirmek isteyenlerin oranı aynıydı, yüzde 10. (Putin’in muhalefete uyguladığı baskı göz önüne alındığında, bazı insanlar memnuniyetsizliklerini anketörlere söylemekten korkmuş olabilir, ancak bahse girerim sayıların doğru yönde olduğuna bahse girerim.)

Bu neden önemli? Putin, Rusların güçlü bir çoğunluğu onu desteklediği sürece, hoşnutsuzları kaybetmeyi göze alabileceğine bahse giriyor olabilir. Hatta bazılarının gitmesine sevinebilir. Otokrat, teknoloji işçilerini evde tutmak için vergi indirimleri, sübvansiyonlu ipotekler ve silahlı kuvvetlere zorunlu askerliği erteleme teklif etmesine rağmen, entelijansiyanın ayrılmasını engellemek için engeller oluşturmuyor.

Kayıtsızlığından pişmanlık duyacak kadar yaşayabilir. “Hiç şüphe yok ki uzun süreli bir hasar var. Rusya’dan taşınan Chicago Üniversitesi Harris Kamu Politikası Okulu’ndan ekonomist Konstantin Sonin, son zamanlardaki göç dalgasının tamamı Rus toplumunun en üretken dilimidir” dedi.

Sonin bana, “Putin’in küreselleşmeye karşı çıkan çok özel bir dünya görüşü var” dedi. Putin, “otarşik, merkezi bir ekonominin bir tür güçlü ekonomi olduğuna inanıyor. Rusya uluslararası ticaretten çekildiğinde, insanlar ayrıldığında, ona bu doğru yönde, kabul edilebilir yönde gidiyor gibi görünüyor.”

Rusya, Putin’in yönetimine karşı çıkan akıllı insanlardan kurtularak siyasi istikrarı sağlarsa, Sonin, “istikrar çok düşük üretim ve tüketim düzeyinde sağlanacaktır” dedi.

Rusya, kısmen birinci sınıf üniversite mezunları yetiştirdiği için en az bir yüzyıldır beyin göçünden mustarip, ancak genellikle becerilerini iyi kullanabilecek bir ekonomiye sahip değil. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler, bazıları şu anda bağımsız olan ülkeler de dahil olmak üzere, eskiden Rus İmparatorluğu’ndan gelen göçmenlerden uzun süredir yararlanmaktadır. Helikopterlerde öncü olan Igor Sikorsky gibi devleri içeren Amerika Birleşik Devletleri’nde; ekonomide Nobel ödüllü Simon Kuznets; Irving Berlin, Sergei Rachmaninoff ve Vladimir Nabokov gibi sanatçılar ve besteciler ve Amerikanlaştırılmış adları Warner Brothers tarafından daha iyi bilinen Wonskolaser kardeşler gibi iş adamları.

2010’dan başlayarak beyin göçü, Rus ekonomisi iyi performans gösterdiği için hafifledi. Hatta bazı Ruslar eve gitti. Ancak Ukrayna’nın işgali, tahliye deliğinin tapasını daha önce çıkardı. Bugün sürgünlerin çoğu Türkiye, Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan ve Baltık ülkeleri dahil olmak üzere yakın ülkelere gidiyor.

Vizeler kıt olduğu için Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek daha zordu. Mart ayında İç Güvenlik Bakanlığı, Ukraynalılara 18 ay süreyle “geçici koruma statüsü” vererek ABD’de vizesiz kalmalarına ve çalışmalarına izin verdi – ancak bunu Ruslar için yapmadı.

Ancak bir vardiyada, Biden yönetimi geçen hafta Kongre’den H1-B vizeleri için başvuran Rus bilim adamlarının sponsor bir işverene sahip olma şartının dört yıl süreyle askıya alınmasını istedi. Tedbir yalnızca bilim veya yapay zeka, nükleer mühendislik veya kuantum fiziği gibi mühendislik alanlarında yüksek lisans veya doktora derecesine sahip Rus vatandaşları için geçerli olacak. Güvenlik incelemesinden geçmeleri gerekecekti.

Bu akıllıca bir hareket. Harvard’daki Davis Rusya ve Avrasya Araştırmaları Merkezi’nin yönetici direktörü Alexandra Vacroux, Batılı ulusların Putin’e karşı oldukları için Rus bilim adamlarına kapıyı açık tutmazlarsa hata yaptıklarını söylüyor. “Ayrılıyorlarsa, en iyiler, en zekiler ve en cesurlar” dedi. “Bütün Rusları dünyadaki kötüler olarak damgalamamak önemli.”

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nde çalışan deneysel bilişsel psikoloji doktorası olan bir Rus olan Mara Kuvaldina, Putin’i protesto etti ve annesini ziyaret etmek için St. Petersburg’a gitmekten korktuğunu söyledi. Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’dan kaçan akademisyen arkadaşlarına Batı’da iş bulmalarında yardımcı olan bilişsel bilimlerde bir akademisyenler ağına katılıyor. (98003)

Bir amaç, bursiyerlerin “yurtdışındaki yeni bir sosyal çevreye entegre olmalarına ve onlara hayata geri dönme fırsatı vermelerine” yardımcı olmak” diye yazdı Kuvaldina bir e-postada.

Barack Obama’nın sekiz yıllık başkanlığının tamamında bilim danışmanı olan John Holdren, “birçok ülkeden çok değerli becerilere sahip insanların önündeki engelleri azaltmak” için Dışişleri Bakanlığı ile birlikte çalıştığını söyledi. Bu çabaların bir kısmının Trump yönetimi tarafından geri alındığını söyledi. Holdren, “Hoşbulmak ABD bilim politikasının önemli bir parçası” dedi.

Putin’in ulusunun en büyük beyinlerinden bazılarını uzaklaştırması delilik. Ama daha önce birinin dediği gibi, düşmanınız hata yaparken asla sözünü kesmeyin.

Hafta sayısı

-Yüzde 2,1

FactSet tarafından tahmincilerin anketine. 2022’nin tamamı için ekonomik büyüme için medyan tahmin yüzde 0,7’dir. Büyümenin güçlendirilmesi, eski Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva tarafından yeniden seçilmek için meydan okunan Başkan Jair Bolsonaro için yüksek bir öncelik. Resmi endüstriyel üretim rakamı hükümet tarafından Salı günü açıklanacak.

Günün alıntısı

“Dünyayı denge gözlüklerinden görüyorum; Beni çok sık hayal kırıklığına uğrattıklarını düşünmüyorum.”

— Fischer Black, “Genel Dengeyi Keşfetmek” (1995)

Geri bildiriminiz var mı? [email protected] numaralı telefondan bana bir not gönderin.