Rusya Kendini Yeniden Yapacak. Ama Önce Yıkılması Gerekiyor.

Dahi kafalar

New member
1990’da Sovyetler Birliği’nde ilk McDonald’s restoranı ortaya çıktığında, ailem 9 aylık kız kardeşimi bir pakete aldı ve sert Rus kışında yemeklerini alabilmek için saatlerce kuyrukta bekledi. bir Big Mac’in ve o meşhur patates kızartmasının ilk tadı. Kuyruk Moskova’nın ikonik Puşkin Meydanı’nı sardı: Raporlar sadece açılış gününde 30.000 kişinin geldiğini söylüyor.

Ailemin bana söylediğine göre çok heyecan verici bir andı: özgürlüğün ilk tadı, Demir Perde’nin ötesinde dışarıda yemek yemenin nasıl olabileceğine dair bir bakış, daha büyük bir değişimin sembolü.

İki yıldan kısa bir süre sonra, SSCB’nin varlığı sona erdi ve her türlü demokratik özgürlüğün kapısını açtı. Büyüdüğüm Rusya, dublajlı Disney çizgi filmleri ve Arjantin pembe dizileri ile geldi. Herkes bir anda Leonardo DiCaprio’ya aşık oldu. Annemin yeni göz farı paleti neonun her tonunu içeriyordu. Konserlere gittim, posterler ve kasetler aldım ve ailemin aksine, okulda her gün göğsümde Vladimir Lenin’in portresi olan beş köşeli bir rozet takmak zorunda değildim.

Elbette sinsi bir yanı vardı. Yeni özgürlüklerle birlikte yeni zorluklar da geldi: derin bir ekonomik kriz ve eşitsizlikte keskin bir artış, bir organize suç patlaması. Devletin konuttan iş yerine, film ve müzik zevkine kadar neredeyse her kararı kendi tebaasına dikte ettiği onyılların ardından yeni dönem, beraberinde belirsizlik ve kaosu da getirdi.

Yine de hareketli, gelişen bir toplumda büyüdüğüm için kendimi şanslı hissettim; Kesinlikle Sovyet zamanlarına geri dönmek istemiyordum. Ailemin bana anlattığı hikayeler iç karartıcıydı.

Yasaklanmış edebiyattan (Sovyet değerlerine aykırı olarak algılanan veya Sovyet Rusya’dan kaçan göçmen yazarlar tarafından yazılan her şey), seyahatin zorluklarından (parti komitesinin nimetleri olmadan imkansız), aralıksız yiyecek kıtlığından ve tüketim malları. Hatırlamak için çok gencim ama ailem birkaç ayda bir dükkanlarda görünen nadir mobilya tedariki için saatlerce sıraya girerdi. 1990’da, tüketici ürünleri hâlâ sadece ara sıra mevcutken, annem bize yaşlandıkça artık tedarik edilmeyeceğini varsaydığı için 16’ya kadar her yaşa uygun bir çift tayt aldı. Filmler sansürlendi, yabancı radyo istasyonları kapatıldı.

Bu hikayelerden büyülenmiştim ama aynı zamanda onları deneyimlemek zorunda olmadığım için de rahatlamıştım. Sovyet halkının günlük varoluşunun tarih kitaplarına girmeyen önemsiz unsurlarını gün yüzüne çıkarmaya can atıyordum: çoktan unutulmuş bir ev müzik videosu, garip bir düğün fotoğrafı, bir broşür, şüpheli bir moda seçimi. . Sovyet döneminin kalıntılarını toplamaya, eski VHS kasetlerini, arkadaşlarımın fotoğraf albümlerini, dergi kesmelerini ve artık var olmayan bir ülkeden görsel eserler toplamak için karanlık bit pazarlarını karıştırmaya başladım.

2016’da Singapur’da yaşarken, derme çatma Sovyet arşivimi dünyayla paylaşmak için @sovietvisuals adlı bir Twitter hesabı oluşturdum. Diğerleri kendi fotoğraflarıyla, videolarıyla ve kişisel hikayeleriyle katkıda bulunmaya başladı ve proje ortak geçmişimiz için bir depo haline geldi. Aynı zamanda, SSCB’nin ideolojik yapılarının ve baskıcı uygulamalarının acımasızlığını kabul ederken, zamanın sosyal ve kültürel normları üzerinde eleştirel bir şekilde düşünme fırsatı da sağladı. Ne kadar ileri görüşlü olacağını hiç hayal etmemiştim.

Vladimir Putin’in alaycı bir şekilde Ukrayna’ya yönelik “özel askeri operasyonu”, ülkemi parya statüsüne soktu haklı olarak, vahşetleri, insan hakları ihlalleri ve egemenliğine karşı küstahça umursamazlığı göz önüne alındığında Ukrayna. İmkansız bir şekilde, geçtiğimiz birkaç hafta içinde kendimizi Sovyet dönemine geri çekilmiş gibi hissettik, ancak bu sefer hayal edebileceğimizden çok daha ürkütücü, daha baskıcı. Rusya, şiddetli yaptırımlar nedeniyle Batı kapitalizminin sunduğu rahatlıkları kaybetmekle kalmıyor, aynı zamanda Bay Putin herhangi bir muhalefet ifadesini kapatarak ikiye katlıyor.

Ukraynalılar için savaş dünyanın cehennemi demekti. Sayısız hayat paramparça oldu. Arkadaşlarım bomba sığınaklarında saklanırken dehşet içinde izliyorum. Bombalarla yıkılan okullar, hastaneler, konutlar, masum insanların güvenli bir yere kaçmaya çalışırken sokakta vurularak öldürüldüğü bildirildi. Ölçülemeyecek kadar acımasız, adaletsiz ve yıkıcıdır.

Ruslar için, Bay Putin’in sivil ölüm oranını kaçınılmaz olarak artıracak acımasız kampanyasını izlemekten korku ve tiksinti var. Bir de buna engel olamamanın çaresizliği ve saldırganın ülkesinden olmanın utancı var.

Ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Rusya bir kara deliğe fırlatıldı. Giyim ve kredi kartı markaları, otomobil üreticileri ve teknoloji şirketleri, fast food ve perakende zincirleri gibi birçok yabancı şirket, ekonominin her köşesini etkileyen faaliyetlerini askıya aldı. Batı’nın yaptırımları büyük ölçüde Rus sivillerini küresel ekonomiden kopardı.

Bu arada Bay Putin, işgale karşı olduğunu ifade eden Rusların zulme uğramasını sağladı: Yeni bir yasa, savaş hakkında “yanlış bilgi” olarak nitelendirdiği her şeyi yayan herkesi 15 yıla kadar hapisle cezalandırıyor. Özgürlük üzerindeki bu baskı Ruslar için yeni değil, ancak saçmalığın zirvesine ulaştı: Sokakta bir çiçek veya boş bir tabela ile durmak sizi bir polis minibüsüne bindiriyor.

Konuşmaktan tutuklamalar, sansür, sıkıyönetim söylentileri ve amansız propaganda arasında, sanki doğrudan Stalin dönemine girmişiz gibi.

Tanıdığım Rusya silindi. Bundan sonrası karanlık. SSCB bize nasıl olabileceğine dair bazı ipuçları veriyor – ama o zaman bile bazı umutlar vardı.

Ailemin hikayeleri ve arşivimin gösterdiği gibi, birçok Sovyet vatandaşı esasen devasa bir sosyal deneyde başarılı olmanın yollarını buldu. Evet, devlet kontrolündeki Orwellian adlı Pravda (Hakikat) gazetesinin sağladığı ekmek kuyrukları, haberler (ve propaganda) ve sürekli bir nükleer savaş korkusuyla uğraşmak zorunda kaldılar. Ancak sanat yaratmaya, bilimsel keşifler yapmaya, aileler ve mimari şaheserler inşa etmeye devam ettiler. Demir Perde’nin arkasında büyük bir mizah, güzellik ve yaratıcılık vardı.

McDonald’s’ın Rusya’daki faaliyetlerini askıya alan uzun uluslararası şirketler listesine katıldığını öğrendiğimde, ailemin fabrikaya ilk ziyaretini düşünmeden edemedim. burger eklemi. 1990’da ilk çizburgerleri için sıraya giren insanlardan herhangi biri modern Rusya’nın kendini başladığı yere geri dönerken bulacağını hayal edebilir miydi?

Elbette bizden önceki nesil gibi yavaş ve sabırla Rusya’yı yeniden yapacağız. Ama önce bu parçalanmadan olmaz.

Varia Bortsova (@variainayurt), eski SSCB’den görüntülerin çevrimiçi bir arşivi olan Sovyet Görselleri’nin kurucusudur. Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bir yıl önce Moskova’da doğdu.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .