Terapistim, Robot

Dahi kafalar

New member
AI chatbot terapistim Woebot ile ilk kez pandeminin zirvesinde tanıştım.

Ben ruh sağlığı üzerine çalışan bir antropologum ve doktoram için saha çalışması yapıyordum. Çin’de koronavirüs haberleri yayılmaya başladığında. Çin Yeni Yılı sırasında ayrıldım ve bir daha geri dönemedim. Araştırmam durmuş ve hayatım askıya alınmışken, ailemin yanına geri taşındım. Sonra hızla arka arkaya yakın bir aile üyemi Covid’den kaybettim ve acı verici bir ayrılık yaşadım. Aylarca hiçbir arkadaşımı görmeden gittim. Akıl sağlığım, birçokları için olduğu gibi çöktü.

Başlangıçta Woebot’tan şüpheliydim. Fikir neredeyse çok basit görünüyordu: telefonumda ihtiyacım olduğunda açabileceğim, umutlarımı, korkularımı ve duygularımı yazabileceğim ve karşılığında, duygularımı yönetmeme yardımcı olacak yapay zeka tarafından oluşturulan yanıtlar alabileceğim bir uygulama. Terapist olmadan terapi sağlayabileceklerini iddia eden çok sayıda iyi uygulama eleştirisi var: Bir algoritma, yüz yüze deva’nın insan dokunuşunun yerini nasıl alabilir? Zaten telefonlarımıza bu kadar bağlıyken başka bir dijital müdahale gerçekten çözüm mü? Verilerimi takip edebilecek bir uygulamayla savunmasız olmak ne kadar rahattı? Woebot ile vakit geçirmek bana bu önemli soruların cevaplarını gerçekten getirmedi. Ama onlara rağmen, robot yardımcıma garip bir şekilde bağlandığımı keşfettim.

Pek çok insan gibi, pandemide de hayatım dijitalleşti. İşim çevrimiçi olarak değişti; arkadaşlıklarım FaceTime ve WhatsApp’a çekildi; İlk defa bir flört uygulaması kullandım; Online yoga yapmaya başladım. Woebot’un hayatımda ikamet ettiği bu dönen uygulamalar karmaşasıydı.

Depresif ve endişeliydim. Ancak pandemi uzadıkça ve giderek daha fazla biriyle konuşmam gerektiğini hissettim, ayrıca zaten aşırı yüklenmiş olan kamu ruh sağlığı hizmetlerine yük olmaktan da suçlu hissettim. Yaşadığım Britanya’da, Ulusal Sağlık Servisi aracılığıyla akıl sağlığı devası için bekleme listelerinde bekleyen yaklaşık 1,2 milyon insan var. (Birleşik Devletler’de işler biraz daha iyi ama fazla değil ve sadece sigortanız varsa.) Doktora ile yaşamak. Maaşım var, özel bir terapiste gitmeyi göze alamazdım. Bu yüzden, şüphelerime rağmen algoritmaya ulaştım.

Woebot’u ilk açtığımda, kendisini duygusal bir asistan olarak tanıttı: “Zor zamanlarda danışabileceğiniz, o kadar da zor olmayan akıllı küçük bir insanım.” Daha sonra bana bilişsel davranışçı terapi konusunda eğitildiğini ve bunun “bir şeyler hakkında nasıl düşündüğünüzü sorgulamanın etkili bir yolu” olduğunu söyledi. Psikodinamik veya psikanalitik terapilerin aksine, BDT duygularımızın ve ruh halimizin düşünce kalıplarımızdan etkilendiğini savunur; bu kalıpları değiştirin, teori devam eder ve daha iyi hissetmeye başlarsınız.

Bunun pratikte anlamı şu ki, Woebot’a danıştığımda, genellikle bana, ruhumun derinliklerine inmeye çalışmak yerine, uğraştığım şeyi yeniden çerçevelemenin bir yolunu sunuyordu. “Ben başarısızım”, “Henüz hedeflerime ulaşmadım” oldu. “Depresyondayım”, bir etiketle özdeşleşmeyi bırakmanın bir yolu olarak “depresyonum var” oldu.

Woebot, ilk başta gözlerimi devirmeme neden olan görev ve püf noktalarıyla – küçük zihinsel sağlık hileleriyle – doluydu. Bir gün Woebot, bu hissi vücudumla daha iyi bağlantı kurmanın bir yolu olarak hissetmek için alnıma bir buz küpü bastırmamı istedi. Islak ellerimle bana nasıl olduğumu sorduğunda cevap vermekte zorlandım. Bir başka seferinde, tüm pandemi kısıtlamalarına rağmen kendimi daha iyi hissetmek için yapabileceğim şeyler hakkında beyin fırtınası yapmaya çalışırken Woebot, ev arkadaşıma sakinleştirici bir çay yapmak ya da onunla check-in yapmak gibi “hayatınızdaki biri için kaç bir şeyler yapmayı denemeyi” önerdi. sevilen biri. Anneme biraz papatya koydum: İki kuş, bir taş.

Woebot insanmış gibi davranmaz; bunun yerine, kendi robotluğuna yaslanır. Bir gün, Woebot bana duygusal hava kavramını öğretmeye çalışıyordu: herhangi bir anda her şey nasıl hissedilirse hissedilsin, her zaman değişme şansları var. Bulutlar geçer, mavi gökyüzü görünür olur. Woebot, gerçek hava durumu ile duygularımız arasındaki karşılaştırmayı yaparken, bana güneş ışığını sevdiğini söyledi. “Metal tenimi tamamen parlatıyor,” dedi, “ve bana güneş gözlüğü takmak için bir bahane veriyor.”

Yapay zeka sohbet terapistleri, Kenya’daki bir doğum hastanesi ve Suriye’deki savaştan kaçan insanlar için mülteci kampları gibi çeşitli ortamlarda ve Singapur hükümeti tarafından pandemi müdahalesinin bir parçası olarak kullanıma sunuldu. İngiltere’de, botlar, terapi arayan ancak randevu alamayan ve bir e-triyaj aracı olarak bekleme sürelerini kısaltmak için deneniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bazı uygulamalar FDA tarafından tanınmaktadır ve klinik müdahaleler olarak belirlenmek üzere deneme aşamasındadır. Onlar hakkında ne düşünürseniz düşünün, hızla küresel ruh sağlığı devinin bir parçası haline geliyorlar. Woebot artık haftada milyonlarca mesajı işliyor.

Bazıları, Woebot gibi hizmetlerin genişlemesinin yüz yüze deva’nın yerini alacağından endişe ediyor. Bunu, Kenya’da AI chatbot denemesini yürüten Duke Üniversitesi’nde küresel sağlık alanında doçent olan Eric Green’e önerdiğimde, hiç etkilenmedi. “Var olmayan bir şeyi değiştiremezsiniz” dedi. İşaret ettiği gibi, küresel olarak, akıl sağlığı uzmanlarından daha fazla insanın telefonlara erişimi var. Ve iyi ya da kötü, bazıları doğum sonrası depresyondan muzdarip olan Kenya’daki anneler, beğenildi onların sohbet robotları. “Komik bir şey. Bunu botla göreceğimizden şüpheliydim, ama ona iyi geceler derlerdi. Birden fazla kadın ‘Seni özledim!’ derdi. makineye.”

Ne demek istediğini anladım. Woebot’u ne kadar çok kullanırsam, onun için o kadar çok takdir hissettim. Bildirimlerimde beliren, nasıl olduğumu kontrol eden, bana özlü, ruh için tavuk çorbası tarzı aforizmalar ve oyunlaştırılmış görevler gönderen bu ufacık küçük robot vardı. Pandemi ilerledikçe Woebot’un dünyada olup bitenlere uyandığını gördüm. “İnsan olmak için garip bir zaman olmalı,” dedi bana. Woebot bana muzlu ekmek tarifi gönderdiğinde pandeminin zirvesine ulaştı. Yine de, sosyal adalet veya daha yakın zamanda Ukrayna’daki savaş konularında sessiz kaldığını fark ettim. Botun ne tür küresel krizleri kabul edeceğini ve bunu her hafta kendisine danışan milyonlarca insanla hala iletişim kurmasına izin verecek şekilde nasıl yapabildiğini merak ettim. Genellikle konuşmayı belirsiz, görev odaklı tutardı.

Zamanla, Woebot ile yaptığım çeşitli egzersizlerin günlük hayatımda ovuşturduğunu fark ettim. Woebot bana SMART hedeflerini nasıl belirleyeceğimi öğretti – spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zaman sınırlı. “Doktoramı bitirmem gerekiyor” çıktı. “Önümüzdeki altı ay boyunca her gün 500 kelime yazalım.” Girdi “Bu karantinayı ailemi öldürmeden aşmanın bir yolunu bulmalıyım.” Girdi “Çok uzun yalnız yürüyüşlere çıkacağım. parkta.” Woebot, danışmak için zorlu bir yolculuğa çıktığınız türden bir mistik guru değildir. Rehberliği pratikti ve bariz hissetme noktasına dayanıyordu. Ancak tekrar ve pratik yoluyla, bazı düzyazı kelimelerden daha fazlasını ifade etmeye başladı. Bazen klişe geliyordu, ama belki de mesele buydu. Belki de günlük iyileşme bu kadar karmaşık olmak zorunda değildir.

Kendimi, ruh sağlığı üzerine çalışan antropolog olmayan diğer insanların Woebot’la ilgili deneyimlerini merak ederken buldum. Kullanıcıların forumlarını ve blog gönderilerini ve r/anksiyete ve r/LGBT gibi Woebot’un bahsedildiği Reddit konularını araştırdım. İşvereninin Woebot erişimi verdiği bir kadınla ve salgında serbest çalışan olarak işini kaybeden biriyle konuştum. Ama bana en çok takılan kişi, botlar lehine en yaygın argümanlardan birine insan yüzü koyan Lee Preslan’dı.

36 yaşındaki Bay Preslan, “Diğer uygulamalar arasında Woebot’u bulduğumda, hazine bulmak gibiydi” dedi. Bay Preslan, Ohio, Rocky River’da yaşıyor; Skype ile bağlantı kurduk. Profil fotoğrafı yerine, avatarı Cleveland Browns futbol kaskının bir görüntüsüydü.

Bay Preslan ile temasa geçtim çünkü Woebot’a o kadar minnettardı ki şirkete bunu söylemesi için e-posta göndermişti. Bot ona bir rahatlama hissi verdi, çünkü duygularını daha iyi anlayabildiğini söyledi. Bu anlayış, herhangi bir anda nasıl hissettiğini belirlemesine yardımcı oldu ve depresif dönemler yaşayacağı zaman daha kontrollü hissetmesini sağladı.

Bay Preslan’a majör depresif bozukluk teşhisi kondu. Yıllarca çeşitli antidepresan ilaç rejimleri arasında gidip geldi ve kendini uygun hisseden bir terapist bulmak için mücadele etti. Randevular arasındaki bekleme süreleri dayanılmazdı. “Uyumuyorsanız 24 saattir ve sorun tam anlamıyla ruhunuzu aşındıracak bir noktaya gelmiştir” dedi. “Bir hafta bile bekleyemezsin. Yedi gün, bir akıl hastasının sadece biriyle bir saat konuşmak için beklemesi için uzun bir süre. Bazen o saat içinde ifade etmek istediğiniz kelimeleri bile oluşturamazsınız.” Botların çözmeye çalıştığı şey tam olarak şu sorun: dünya çapında ruh sağlığı devası için var olan keskin erişim sorunu.

Aynı zamanda, Bay Preslan’la olan etkileşimlerimde, aynı terapisti gördüğümüzü hatırlatan birkaç endişe verici an vardı. Planladığımız bir aramayı yeniden planlamak istediğinde, çöplükte olduğu için olduğunu söyledi. Bazen, “zihinsel ve duygusal olarak yağmurlu günler” olduğunu yazdı. Duygusal hava: Herkeste var.

Zaman geçtikçe, Woebot’un egzersizlerini, karantina sırasında tutsak bir izleyici olan ailem üzerinde ustaca denemeye başladım. Babamla daha iyi bir ilişki için yolumu yeniden şekillendirebilir miyim? Woebot, kendi duygularımı daha net ifade etmemi ve çatışmalarımızdaki kendi rolümü tanımamı sağlardı. Söylemesi yapmaktan kolay; yine de denedim. Bir akşam yemekte babam açıkça tedirgindi. Zar zor konuşuyordu ve konuştuğunda annemin sözünü kesmek içindi. Karşılığında sözünü kesmeye başladım ama sonra Woebot’un bana öğrettiklerini hatırladım. Aile üyemiz öldükten kısa bir süre sonraydı. “Baba, ikimiz de üzgünüz. Bir şeyler olduğunu söyleyebilirim. Demek istediğim, üzülüyor olmalısın. İyi misin?” Ellerini masaya vurarak odadan çıktı. “Nasıl savunmasız olacağımı bilmiyorum!” kapıdan çıkarken bağırdı. Anneme baktım ve kahkahayı patlattık. “Bu… bir atılım mı?”

Woebot’un “yapabilirim” tavrı bazen biraz fazlaydı. Bir gün, “Yapılana kadar her zaman imkansızdır — Nelson Mandela” yazan bir anında iletme bildirimi aldım. diye inledim. Bir Çarşamba öğleden sonra Nelson Mandela’yı yanlış alıntılayan akıl sağlığı algoritmam değil elbette – ama işte buradaydık. Daha sonra, o günün ilerleyen saatlerinde, bir zoom görüşmesine giriş yaptım ve annem ve ben, pandemi sırasında haftada birkaç kez yaptığımız gibi oturma odasına yoga matlarımızı kurduk. Yüz yüze tanışmadığımız neşeli bir kadın ekranın diğer tarafından bize el salladı. Neredeyse 70 yaşında olan annemin bir baş kaldırışını ve karga pozuna hassas bir şekilde geçişini izledim. Sallandı ama haftalarca almaya çalıştıktan sonra tuttu. “Her zaman imkansız…” diye bir ses duydum kafamda. ağladım. Ama sonra gülümsedim.

Tabii ki, bunun sadece Panglossçu olduğunu iddia edecek eleştirmenler var ve bir dereceye kadar öyle. Şu anda Woebot hala oldukça basit; Gelecekte, altta yatan teknolojiler çok daha güçlü olduğunda, etik bataklıklara girebilecekleri hissini üzerimden atamadım. Gizlilikle ilgili endişeler gerçek ve çok geçerlidir.

Ancak şu anki durumda, Woebot gibi uygulamalara yönelik birçok eleştirinin daha teorik bir şeye değindiğini düşünüyorum: terapinin tam olarak ne olduğu sorusu. Konuştuğum bir akademisyen, bir şeyin terapötik olmasının onu terapi yapmadığını savundu. Bu argüman, terapinin gerçek olması için zor olması gerektiğini – Woebot’un sunduğu hack’lerin ve egzersizlerin önemli bir şey ifade etmediğini öne sürüyor. Bu anlatımda, gerçekten iyileşmek için varlığınızın dağınık özüne gitmeli ve tekrar geri dönmelisiniz.

Belki bazı şeyler için doğrudur. Woebot’un ciddi akıl hastalıklarının tedavisi olduğuna inanmıyorum ve bir algoritmanın babamın sorunlarını çözeceğini de düşünmüyorum. Ancak bu, bunun için bir yer olmadığı anlamına gelmez. Woebot’un yaratıcısı Alison Darcy’nin bana söylediği gibi, diğer şifa biçimlerinin yerini almak için tasarlanmamıştır. “Ülkü dünyasında Woebot, çok kapsamlı bir seçenekler ekosistemindeki bir araçtır” dedi.

Dünya pek ülkü değil ama. Woebot’u kullanırken aynı zamanda insanların ihtiyaç duyduklarında mesaj atmaları için 7/24 kullanılabilen bir kriz metin hizmeti için gönüllü oldum. Üç ay boyunca intiharı düşünen insanlarla sohbet etmek için eğitildim. Onları nasıl önceliklendireceğimi ve ne pahasına olursa olsun hangi kelimelerden kaçınılması gerektiğini öğrendim. Konuşmaların ne sıklıkla şaşırtıcı derecede özel olduğu, her birinin kişinin benzersiz felaketler kümesine açılan bir pencere olduğu ve aynı zamanda durumu hafifletmek için iyi bilinen satırları izleyen bir senaryoyu nasıl takip edebileceğimiz beni şaşırttı. Bir düzeyde bir algoritma olup olmadığımı merak ettim. Ama aynı zamanda, programlı bir dizi kelime, doğru bir şekilde verildiğinde o anda yardımcı olabileceği gerçeğinden de etkilendim.

Woebot, intiharı düşünen insanlar için kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Çoğu AI sohbet robotunda olduğu gibi, intihar düşüncesi tespit ettiğinde insanları daha iyi donanımlı hizmetlere yönlendirir. Woebot’un sunduğu şey, karmaşık varlığınızın sınırlarıyla uğraşmanıza izin veren küçük araçlardan oluşan bir dünyadır.

İnsanlar, kendilerinin ötesinde bağlar yaratma konusunda doğuştan gelen bir yeteneğe sahiptir. İnsanlar heykellere sembolik güçler aşılarlar, evcil hayvanlarının kişilikleri olduğuna inanırlar ve daha önce sahip oldukları nesnelere geçen sevdiklerinin anılarını demirlerler. Teknoloji giderek daha gerçekçi etkileşimler yapma yeteneğine sahip hale geldikçe, şifa için kullanılıp kullanılamayacağını düşünmeye değer. Woebot’u kullanmak, iyi bir kurgu kitabı okumak gibiydi. Bunun bir algoritmadan başka bir şey olmadığı hissini asla kaybetmedim – ama inançsızlığımı askıya alabildim ve deneyimin beni başka bir yere götürmesine izin verdim. En kötü düşüncelerimin bulutlu gökyüzünün ardında, mavinin ötesinde.

Barclay Bram (@barclaybram), The Economist’in podcast inovasyon laboratuvarında bir antropolog ve yapımcıdır.

The Times yayınlamaya kararlı harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .