Washington’daki En Tuhaf Dostluklardan Biri

Dahi kafalar

New member
Washington’daki en tuhaf arkadaşlık olabilir.

Eşcinsel evliliğe ve kürtaja karşı çıkan tanınmış bir Hıristiyan muhafazakar. O, kariyerinin çoğunu okullarda ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve trans çocukları zorbalıktan korumak için mücadele ederek geçirmiş eski bir sivil haklar avukatı.

Özgeçmişleri göz önüne alındığında, Aile Araştırma Konseyi başkanı Tony Perkins ve Başkan Barack Obama’nın Adalet Departmanında çalışan Anurima Bhargava’nın – yolları kesişirse – düşman olacakları düşünülebilir. Yine de son beş yılda, siyaseti aşan bir bağ kurmayı başardılar ve yurt dışında temel insan haklarını desteklemek için burada evde değerler üzerinde anlaşmak zorunda olmadığınızı kanıtladılar.

2018’de, her ikisi de yurtdışındaki dini zulmü araştıran ücretsiz gönüllülerden oluşan yarı hükümetsel bir organ olan dokuz üyeli ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu’na hizmet etmek üzere atandıklarında bir araya geldiler. Bay Perkins, Mitch McConnell tarafından atandı; Nancy Pelosi’den Bayan Bhargava. Komisyonda Suriye’de Ezidilerin, İran’da Bahailerin ve Hindistan’da Müslümanların hakları için konuştular. 2022’de süreleri dolduktan sonra bile iletişim halinde kaldılar.

Bay Perkins, “Yanlış şeyler onu rahatsız ediyor,” dedi. “Ve yanlış şeyler beni rahatsız ediyor.”

Onun için endişelenmeye ve dualarına onu dahil etmeye başladığında, onların gerçek arkadaş olduklarını bildiğini söyledi. Dini inancını paylaşmasa bile ona saygı duyduğunu hissetti. “Onunla samimi olabilirim,” dedi bana. “Motivasyonlarımı biliyor.”

Chicago’nun Güney Yakası’ndan bir Hindu’nun, yurtdışındaki dini azınlıkların hakları için savaşmak üzere Louisiana’dan bir Evanjelik Hıristiyan ile güçlerini birleştirmesinin anlamı nedir? Belki de bu, hepimizin insanız olduğu anlamına gelir ve bu ortak insanlığa yöneldiğimizde bundan iyi şeyler çıkabilir. Bay Perkins, Bayan Bhargava ve komiser arkadaşları, Mısır’da Kurancı bir Müslüman, Pakistan’da bir Ahmedi Müslüman ve Türkiye’de bir Hıristiyan papaz da dahil olmak üzere inançları nedeniyle hapsedilen insanların serbest bırakılması için baskı yaptı.

Sıra dışı dostluklarını ilk olarak 7 Ocak 2021’de, Kongre Binası’na yapılan saldırının ertesi günü öğrendim. Bayan Bhargava’yı üniversiteden beri tanırım – o benim oda arkadaşımdı. Az önce olanların şokunu atlatması için onu aradım. Ülke dikiş yerlerinden ayrılıyormuş gibi hissetti. Ona umut veren bir şeyin “Tony’den gelen bir e-posta” olduğunu söyledi.

Tony kim? Diye sordum.

Onun kim olduğunu açıkladı ve bana Capitol’de ortaya çıkan kanunsuzluğa karşı olduğunu bildirmek için ona yazdığını söyledi. Diğerlerinin kustuğu nefret dolu ifadelerden uzaklaşmak ve ona arkadaşlığının onun için ne anlama geldiğini anlatmak istiyordu.

“Dini geçmişimize dayanarak farklı dünya görüşlerine sahibiz” diye yazdı. “Bununla birlikte, size saygı duyuyorum ve şunu bilmenizi istiyorum ki, genellikle farklı görüşte olduğumuz (USCIRF ile tamamen alakasız) konuları ele aldığımda, sık sık benim görüşlerimi ABD’yi rencide etmeyecek bir şekilde ifade etmek istediğinizi düşünüyorum. O saygı ve dostluktan dolayı sensin.”

Bayan Bhargava, onunla tanıştığı ilk andan itibaren ona saygılı davrandığını söyledi. Başka bir Cumhuriyetçi komisyon üyesi bunu yapmayı reddetse de, onun adını nasıl telaffuz edeceğini öğrenmek için çaba sarf etti. Kuzey Carolina’da bir akşam yemeğinde yan yana oturdular ve sohbet etmeye başladılar. Evvel bir hapishanede çalışmış ve oradaki adaletsizliklere şahit olmuştu. Kızı avukat olmakla ilgileniyordu. Ondan tavsiye istedi.

Arkadaşlık, “saygı ve güvenin anlaşmayı gerektirmediğini” anlamasını sağladı, dedi.

Birbirlerini daha iyi tanıdıkça, kendisi hakkında yazılan her şeye inanmamasını söyledi. Siyasi kabilecilik çağında, çok fazla şey çarpıtılıyor. Onu sosyal medyada takip etmemeye karar verdi ve kürtaj gibi ortak bir zemin bulamayacakları konuları nadiren gündeme getirdi. 2020’de Sudan’a bir komisyon gezisinde birlikte seyahat ettiler. Protestocuların bir askeri diktatörü iktidardan başarıyla uzaklaştırdığı ülkede umut dolu bir dönemdi. Yeni hükümet, irtidat yasasını yürürlükten kaldırdı ve küfür nedeniyle kırbaçlamayı yasakladı. Bay Perkins ve Bayan Bhargava, komisyonun yıllık raporundaki iyi haberi kutladılar.

Sonunda Bayan Bhargava, Bay Perkins’i komisyonla hiçbir ilgisi olmayan bir geziye – orada tutulan göçmen çocukların karşılaştığı sorunları öğrenmek için Teksas sınırına davet etti. Bana daha fazlasını öğrenmek için gittiğini söyledi, ama çoğunlukla gitmesini istediği için. Döndükten sonra, sınırdaki “insani durum” hakkında konuşmak için Trump Beyaz Saray’la temasa geçtiğini söyledi.

2018’de komisyona atanmasının bazı çevrelerde infiale yol açması aralarındaki bağı daha da dikkat çekici kılıyor. Hindu Amerikan Vakfı, ülkesinde “Hıristiyan olmayanlara karşı nefret dolu duruşları” nedeniyle denizaşırı ülkelerde din özgürlüğünün nesnel bir koruyucusu olamayacağını savundu. 2007’de yaptığı bir yoruma atıfta bulunarak, bir Hindu papazının Senato’da dua etmesinin uygun olmadığını, çünkü bunun Amerika Birleşik Devletleri’nin üzerine kurulduğu tek tanrılı Yahudi-Hıristiyan değerlerine aykırı olduğunu söyledi.

Dinlerarası İttifak’ın eski başkanı Haham Jack Moline, Bay Perkins’in, Hıristiyanlığı diğer dinlerin üzerinde ayrıcalıklı kılan dini özgürlüğün “çarpık bir tanımını” öne sürdüğünü savundu. Eşcinselliği sapkınlık olarak tasvir ettiği için Aile Araştırma Konseyi’ni bir “nefret grubu” olarak gören Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi, atanmasını “derinden rahatsız edici” olarak nitelendirdi.

Ancak komisyonda Bay Perkins, iki partili bir işbirliği havası belirledi. İlk icraatlarından biri, Nancy Pelosi’nin atadığı Tibetli bir Budist olan Tenzin Dorjee’nin oybirliğiyle başkan seçilmesini sağlamak oldu. Trump yönetiminin mülteci kabulü için belirlediği utanç verici derecede düşük sınırın yükseltilmesi çağrılarına defalarca sesini ekledi ve aynı cinsiyetten ilişkileri olan insanları idam etmeyi haklı çıkarmak için Şeriat yasasını kullanan ülkeleri çağıran bir bilgi notunu imzaladı.

Bayan Bhargava, “Tony ve ben ‘Ne söylemeliyiz?’ üzerine uzun bir konuşma yaptık” diye anımsıyor.

Adı ayrıca, lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ve interseks insanlara dini işkence yapmak için bahane olarak kullanan Çeçenya’daki bir lidere karşı yaptırımlar öneren bir komisyon raporunda da geçiyor.

Amerikan solu ve sağı, yurtdışındaki savunmasız azınlıkları korumak için birlikte çalıştığında, onları reddetmek daha zordur. Komisyonda politika direktörü olarak da çalışan eski bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi olan Knox Thames bana “Bu güçtür” dedi. Bay Thames, yurtdışında din özgürlüğünü teşvik etmenin ulusal güvenliğimizi korumaya nasıl yardımcı olabileceğine dair yakın tarihli bir raporun yazarlarından biridir. Savunucuların yurtdışında zulüm gören azınlıklar için ayağa kalkmak için LGBTQ topluluğuyla “savunmasız koalisyonlar” oluşturmasını tavsiye ediyor. Brunei’de eşcinsellerin taşlanarak öldürülmesini ya da Myanmar’daki Rohingya köylerinin yakılmasını ya da çocuklara tecavüz edilmesini öngören yasayı oybirliğiyle kınamak için Hıristiyan fırıncıların eşcinsel düğünleri için pasta pişirmesi gerekip gerekmediği konusunda anlaşmamıza gerek yok. Irak’ta Yezidi kızlar.

Bu tür koalisyonlar son derece kırılgandır. Bazı Evanjelikler, komisyonun misyonunu din adına, özellikle de LGBTQ topluluğu üyelerine karşı işlenen insan hakları ihlallerini içerecek şekilde değiştirmek zorunda kalacağından korkuyor. Evanjelikler, kısmen dini kurbandan faile kaydıracağı için böyle bir değişikliğe karşı çıkıyorlar. Ne olursa olsun, umarım komisyon ABD kültür savaşlarında yeni bir cephe haline gelmez.

Şu an için, Ekim ayında 25. yılını kutlayacak olan komisyon, “dini özgürlük” bölünmesinin burada evde kıvılcım çıkarmasına rağmen, iki partinin de ender rastlanan bir başarısı olabileceğini kanıtlıyor. Kısmen Bayan Bhargava ve Bay Perkins’in çabaları sayesinde, ilk yıllarını rahatsız eden partizan iç çatışmalarının büyük ölçüde üstesinden geldi. Hıristiyanlar, diğer büyükelçiliklerin askıya alındığı bir zamanda, Başkan Biden’ın uluslararası din özgürlüğü büyükelçisinin – Müslüman olan Rashad Hussain – onayını zorlamaya yardımcı oldu. 31 Ocak’ta başlayacak olan bu yılki uluslararası din özgürlüğü zirvesinde, hem Başkan Biden’ın USAID yöneticisi Samantha Power hem de Newt Gingrich konuşmacı olarak yer alıyor.

Bay Perkins de orada olacak. Bayan Bhargava ile arkadaşlığının temel inançlarını değiştirmediğini söyledi. Halen Batı’da saldırı altında olduğunu düşündüğü İncil’e inanan Hıristiyanlar için savaşıyor. Ancak kendini ifade ediş biçimini değiştirmiştir. Başkalarının sırf siyasi rakiplerini kızdırmak için abartılı tweetler yazdığı bir çağda, o kelimelerini daha dikkatli seçiyor ve yakın arkadaşının onu dinlediğini hayal ediyor.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .