2017-22’de 30 Bin’den fazla Kızılderili okumak için yurt dışına gitti: Merkez

Dahi kafalar

New member
Birlik Bakanı Subhas Sarkar yazılı yanıtta bilgi paylaştı (temsilci)

Yeni Delhi:

Lok Sabha Eğitim Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2017 ile 2022 arasında 30.000’den fazla Hintli’nin yüksek öğrenim için yurt dışına gittiğini söyledi. Bilgi, Birliğin Eğitimden Sorumlu Devlet Bakanı Subhas Sarkar tarafından JD(U) Milletvekili Rajiv Ranjan Singh, namı diğer Lalan Singh ve diğerlerinden gelen bir soruya yazılı bir yanıt olarak paylaşıldı.

“İçişleri Bakanlığı Göçmen Dairesi, Kızılderililerin ayrılış ve varış tarihlerini yönetiyor. Ancak, yüksek öğrenim için yurt dışına giden Hintliler kategorisini yakalayan bir endeks yoktur. Kızılderililerin yüksek öğrenim amacıyla yurt dışına gitme amacı, sözlü açıklamaları veya göçmenlik izni sırasında sundukları varış ülke vizesi türü ile manuel olarak kaydediliyor” dedi.

Sarkar, 7.50 bin Kızılderilinin 2022’de yurt dışına çıktıklarında ziyaret amaçlarını çalışma veya eğitim olarak beyan ettiğini söyledi.

Önceki yıllarda rakam – 4,4 lakh (2021), 2,59 lakh (2020), 5,86 lakh (2019), 5,17 lakh (2018) ve 4,54 lakh (2017) idi.

Bakana ayrıca Hintli öğrencilerin yurt dışında harcadıkları paranın ülkenin eğitim bütçesini aşıp aşmadığı ve hükümetin söz konusu fonları kurtarmak için bir “Yüksek Standartlı Uluslararası Üniversite” kurma önerisi olup olmadığı soruldu.

Sorunun bu kısmına yanıt olarak Sarkar, “Şu ana kadar ülkede uluslararası bir üniversite kurulması yönünde bir teklif olmadı” dedi.

“Bununla birlikte, Üniversite Hibe Komisyonu (UGC), Hindistan’daki yabancı yüksek öğretim kurumlarının kampüslerinin kurulmasını kolaylaştırmak için hükümler hazırladı.

“Taslak Üniversite Hibe Komisyonu (Hindistan’daki Yabancı Yüksek Öğretim Kurumlarının Kampüslerinin Kurulması ve İşletilmesi) Yönetmelikleri 2023, alınan paydaş sorgularının 18 Ocak 2023 tarihine kadar tüm paydaşlardan geri bildirim, öneri, yorum vb. Yönetmelik taslağına ilişkin görüş alma süresi 20 Şubat’a kadar uzatılmıştır.”

(Başlık dışında, bu haber Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon beslemesi tarafından yayınlanmıştır.)

Günün Öne Çıkan Videosu

Pa Ranjith’in Dalitlerin baskısına karşı kitaplarla mücadelesi