ABD Dünya Kupası Galibiyeti, Büyüyen Kuzey Amerika Futbol Hikayesinde Yeni Bir Bölüm Sunuyor

Dahi kafalar

New member
2014’ten bu yana ilk kez ABD erkek takımı, İran’ı 1-0 yenerek Dünya Kupası’nda eleme aşamasına yükseldi.

Bu, Kuzey Amerika futbolu için özel bir anın parçası çünkü Dünya Kupası tarihinde ilk kez 2022’de Katar, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kuzey Amerika’nın en kalabalık ülkeleri olan Kanada aynı turnuvada mücadele etti. . Üstelik bu sadece bir ısınma: 2026’da Dünya Kupası, bu üç ülkenin ev sahipliğinde Kuzey Amerika’da yapılacak.

Bu spor anın tohumlarının neredeyse 30 yıl önce, 1994’te atılıp atılmadığını merak etmekten kendimi alamıyorum.

O yıl, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle başladı ve o yaz, ABD topraklarında düzenlenen ilk Dünya Kupası’nın (Chicago’daki Soldier Field’da) açılış törenini tüm dünya izlerken, Oprah Winfrey’in sahnede bir delikten düşmesini gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri ilerledi ve Hollanda ile karşılaşacak, Meksika grup aşamasından çıkmak için canını sıkıyor ve Kanada elendi. Ama sonunda hepsinin rekabet etmesi (tüm yerler arasında Katar’da), Kuzey Amerika’nın kendisini hala yankılanan şekillerde dönüştürdüğü Soğuk Savaş sonrası yıllara bağlı hissettiriyor.

Dünya Kupası, küresel ticaret ve finans alanındaki trendlerle her zaman kesişti ve onları güçlendirdi. Turnuva, 2. Dünya Savaşı nedeniyle iptal edilmeden önceki yıllarda Avrupa ağırlıklı bir etkinlikti. 1970 yılında ilk kez Güney Amerika ve Avrupa dışına taşındı. Sonra, 1994’te Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Amerika’daki futbol tartışmalarının gidişatını değiştiren bir gösteri düzenlemesiyle bir alamet geldi.

Milyonlarca diğer Amerikan spor hayranı gibi ben de futboldan habersizdim ama derinden meraklıydım ve 1994 Dünya Kupası tarafından perçinlenmiştim. Ortabatılı bir beyzbol ve mısır çocuğu için gösteri hipnotikti, sürükleyiciydi. Tüm dünyanın onu izlemek için bir araya geleceğinin açık olduğunu biliyordum. Ve daha da önemlisi, bunun bir parçası olduğumu hissettim. Ofsaytın ne olduğunu tam olarak anlamamış olmam kimin umurunda?

O Dünya Kupası ve iki yıl sonra Major League Soccer için oyunun başlaması (Avrupa liglerini Amerikan televizyonunda izleme yeteneğinin artmasından bahsetmiyorum bile), burada futbolun popülaritesinin patlamasıyla büyük ölçüde itibar görüyor. O zamanlar bir nesil Amerikalı çocuk oyunla tanıştı, ona aşık oldu ve bu sevgiyi yetişkinliğe taşıdı ve kendi çocuklarına da yaydı. Artık ana akım: 2019’da kadınlar Dünya Kupası finalini bu yılki NBA finallerini veya Dünya Serisini izleyenden daha fazla Amerikalı izledi.

Bu, Meksika ve özellikle Kanada için Katar’da yalnızca ikinci Dünya Kupası görünümü için fayda sağladı. İlk kez 1986’da 0-3’lük skorla ve 5-0’lık skorla grubunu son sırada tamamladı. Ancak Kanada’nın takımı, Major League Soccer’daki birden fazla takımı bir yana, Concacaf’taki (Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Federasyonu Konfederasyonu) rekabetteki genel artış sayesinde 1994’ten bu yana büyüdü.

Futbol delisi bir ülke olan Meksika, Amerika Birleşik Devletleri sporu benimseyene kadar Kuzey Amerika’da hiçbir zaman gerçek bir tehditle karşılaşmadı (her iki takımı da 92.000’den fazla koltuklu Rose Bowl’u satan 1994 Dünya Kupası’na hazırlayan şiddetli bir hazırlık maçı dahil) . Artık ülkeler o kadar çok tarihe sahip sürekli bir rekabete sahipler ki Amazon Prime bununla ilgili “İyi Komşular” adlı bir belgesel sunuyor.

Bu turnuvada potansiyel çıkış yapan Kuzey Amerikalı yıldızları bulmak için gözlerini kısarak bakmana gerek yoktu. Amerika Birleşik Devletleri, İran maçında ABD’yi eleme aşamasına itmek için galibiyet golünü atan, doğaüstü yetenekli fenomen Christian Pulisic’e sahip. Avrupa’da (çoğunlukla) gözlerini kamaştırdı ve sonunda ilk Dünya Kupası’nda küresel bir seyirci için bir gösteri sergiledi. Alphonso Davies şimdiden tüm zamanların en iyi (ve kesinlikle en ünlü) Kanadalı oyuncusu, yılın hüküm süren Concacaf oyuncusu ve gelişmekte olan bir TikTok süper yıldızı olabilir. Yaşlanan, homurdanan Meksika takımında bile, Meksika’nın şaşırtıcı 2018 Dünya Kupası koşusu sırasında heyecan verici bir golü olan Chucky Lozano var. Bunlar henüz bilinen isimler değil, ancak Davies ve Pulisic yakınlar ve en büyük etaplarda bir atılım yapabilirler.

2026’da Amerika Birleşik Devletleri’nde 11, Meksika’da üç ve Kanada’da iki şehir Dünya Kupası etkinliğine ev sahipliği yapacak. Bu, 1994’ün iddialı projelerinin yerine getirilmesi olacak ve NAFTA ile Dünya Kupası arasındaki bağı derinleştirecek.

Elbette artık adı NAFTA değil. Başkan Donald Trump altında, NAFTA’yı 21. yüzyıl için güncelleyen bir anlaşma olan Amerika Birleşik Devletleri-Meksika-Kanada Anlaşması oldu. Bay Trump uzun süredir NAFTA’yı “şimdiye kadar yapılmış en kötü ticaret anlaşması” olarak adlandırdı. Başından beri, aleyhtarları anlaşmayı diğer şeylerin yanı sıra Amerikan işlerini Meksika’ya nakletmekle eleştirdiler.

Yine de, anlaşma devam etti ve üç ülke arasında daha fazla ticari ve kültürel bağlantı sağladı. Bu, Yeni Dünya futbolu için bir nimet oldu ve hiç şüphesiz ülkeler arasındaki ticari işbirliği, Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma tekliflerinin çekiciliğine katkıda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika Dünya Kupası’na ortaklaşa ev sahipliği yapacakları için otomatik olarak kalifiye olurlar. 2026’dan itibaren 32 takımdan 48 takıma çıkan turnuvayla birlikte, bu Kuzey Amerika ülkeleri her turnuvanın müdavimi haline gelmelidir. Dünya Kupası’nın tadını çıkarmak için ille de ana vatana ihtiyacınız yok – 2018’de bir patlama yaşadım; benim takımım Hırvatistan’dı – ama kesinlikle acıtmıyor. 1994 yılında yardımcı oldu.

Bu tür bir fandom ve yaygın ilgi, 1994 Dünya Kupası’ndan ve bu kıtada futbola onlarca yıllık adanmışlıktan gelen yatırımlardan doğdu. O Dünya Kupası’nın umudu, Amerika’nın nihayet bir futbol ülkesi olması için zemin hazırlamasıydı. Henüz o noktaya gelmedik: Burası hâlâ bir futbol ülkesi ve belki de her zaman öyle olacak.

Ancak Kuzey Amerika’da futbol son 30 yılda inanılmaz ilerleme kaydetti ve bunun kanıtı bu yılki Dünya Kupası’nda görülebilir.

Sevilen Georgia Bulldogs’un bu Cumartesi SEC şampiyonası maçına çıkmaya hazırlandığı Atina, Ga.’da kudurmuş futbol taraftarlarıyla dolu bir spor barında ABD’nin İran’ı yenmesini izledim. Bu maç Doğu saatiyle 16:00’da başlıyor; ABD erkek takımı eleme turunda Doğu saatiyle 10:00’da Hollanda ile oynayacak.

Bu futbol delisi kasaba, Amerika’daki pek çok kişi gibi, bagaj kapılarına erken başlıyor: Kimse Dünya Kupası’nda bir ABD eleme maçını kaçırmaya cesaret edemez. Bu yıl değil ve kesinlikle bir daha asla.

Will Leitch, en son “How Lucky” ve yakında çıkacak olan “The Time Has Come” romanlarının yazarıdır. New York dergisinde katkıda bulunan bir editör ve spor sitesi Deadspin’in kurucusudur.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya herhangi bir makalemiz hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .