ABD Kongre Üyesi Ami Bera: Ukrayna krizini çözmek için Çin değil Hindistan daha uygun

Dahi kafalar

New member
Ami Bera, Temsilciler Meclisi’nde en uzun süre görev yapan Hintli-Amerikan Kongre üyesidir.

Washington:

Üst düzey bir Hintli-ABD kongre üyesi, Yeni Delhi’nin Moskova ile eski bağları nedeniyle Hindistan’ın Ukrayna’daki savaşın çözümünde öncü bir rol oynamak için Çin’den çok daha iyi bir konumda olduğunu söyledi.

Kongre üyesi Ami Bera, Hindistan hükümetinin Ukrayna’daki çatışmayı sona erdirmek için tüm diplomatik kapasitelerini kullanmasını istediğini söyledi.

Başbakan Narendra Modi ve ABD Başkanı Joe Biden’ın önümüzdeki hafta Oval Ofis’te bir araya geldiklerinde Ukrayna’daki çatışmayı tartışıp görüşmeyeceğinden emin olmadığını söyledi.

Bera, PTI’ye verdiği demeçte, “(Bu konuyla ilgili görüşmelerin) gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinden emin değilim, ancak Hindistan’ın Rusya-Ukrayna krizinin çözümünde öncü bir rol oynayabileceğine kesinlikle inanıyorum.” Perşembe.

Başbakan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bizim yapamayacağımız görüşmeler yapabilir. Bu çatışmaya bir çözüm bulunmasının herkesin çıkarına olduğunu düşünüyorum. Yani (Çin Devlet Başkanı) Xi Jinping’in bir tür ateşkes veya çözüm müzakere etmeye çalıştığını görüyorsunuz. Aslında, Vladimir Putin ile olan ilişkisi nedeniyle Hindistan’ın bu rol için çok daha uygun olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Gelecek hafta yapılacak Beyaz Saray toplantısında, Joe Biden ve Başbakan Modi’nin ekonomik ortaklıkları görüşeceğini söyledi.

“Ticari ilişkilerle ilgili bazı görüşmeler olacak. Sanırım tedarik zincirleri hakkında konuşacaklar. Hindistan önemli bir hammadde tedarikçisi olabilir. Kesinlikle olgun bir ilaç sektörü var ama teknoloji tarafında da var” dedi.

Jeopolitik güvenlik konusunun ele alınacağını söyleyen Bera, toplantıda Hindistan’ın Çin ile olan kuzey sınırındaki olaylara ve bu sınır geçişlerine odaklanılacağını da sözlerine ekledi.

“Denizcilik alanında da olacak. Savunma ilişkisi ve bazı ortak yapım fırsatları hakkında görüşmeler olacağını düşünüyorum” dedi.

Başbakan Modi, ABD Başkanı Biden ve First Lady Jill Biden’ın davetlisi olarak 21-24 Haziran tarihlerinde ABD’yi ziyaret edecek. 22 Haziran’da bir devlet yemeğinde Modi ile buluşacaklar. Ziyarette ayrıca Kongre’nin 22 Haziran’daki ortak oturumu öncesi bir konuşma da yer alıyor.

Bera, Başbakan Modi’nin ABD’ye resmi ziyaretinin Hindistan-ABD bağlarının gücünün tanınması olduğunu söyledi.

“Demokrat bir Başkan tarafından devlet ziyareti için ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı tarafından Kongre’nin ortak oturumuna davet edilecek olması, ABD-Hindistan ilişkilerinin iki partili doğasını vurguluyor; Kongre ve hükümet bu ilişkinin önemini nasıl görüyor” dedi.

Üst üste altıncı döneminde olan Ami Bera, Temsilciler Meclisi’nde en uzun süre görev yapan ve en uzun süre görev yapan Hint-Amerikan Kongre Üyesi.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi ve Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi üyesidir.

“(Kongre’nin ortak oturumuna yönelik konuşma) Başbakan Modi’ye Hindistan’ın Kongre üyeleriyle olan ilişkisini nasıl gördüğünü ortaya koyma fırsatı veriyor; Hem ekonomik alanda hem de tedarik zincirinde ve ayrıca Asya’daki bölgesel güvenlikte bu önemli fırsatlar.

Bera, “Bence bu, Hindistan açısından ilişkinin önemini vurgulamak için Başbakan’ın kullanabileceği bir platform” dedi.

ABD-Hindistan ilişkilerinin 21. yüzyılın en önemli ortaklığı olabileceğini söyledi.

“Pandemi sonrası, daha güçlü farmasötik aşı geliştirme ortaklıkları ve savunma ilişkileri için fırsatlar çok güçlü hale geldi.

“Devlet ziyaretinin bir parçası olarak savunmayla ilgili bazı duyurular göreceğinizi umuyorum. Bu yüzden Başkan Biden’ın bu alanda lider olduğunu ve olmaya devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Salgının ABD ve Hindistan için bir meydan okuma olduğunu söyleyen Modi ve Biden’in tedarik zincirleri, ortak üretim teknolojileri ve yapay zeka işbirliği etrafındaki fırsatları keşfetmesi gerektiğini vurguladı.

Başkan Biden yönetiminde Dörtlü koalisyonun liderlik düzeyine yükseltildiğini söyledi.

“Bu bir aksan oluşturdu. Sık sık bunun Çin ile ilgili olduğu söylenir ve tartışmada kesinlikle Çin büyük bir rol oynar. Ama mesele bundan daha fazlası, ekonomik işbirliği.

“Önde gelen demokrasiler olarak birlikte çalışmakla ilgili. Deniz güvenliği ve seyrüsefer özgürlüğü ile ilgilidir. Dörtlünün öneminin artarak devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Ami Bera, Hint toplumunun ABD-Hindistan ilişkilerini olumlu yönde yönlendirmede rol oynamaya başladığını da söyledi.