ABD, Ukrayna ve İsrail'e 95 milyar dolarlık yardım sağlayacak

Fantestik lady

Global Mod
Global Mod
Alışılmadık dört yasa tasarısı paketi aynı zamanda İsrail'e fon, Tayvan ve Hint-Pasifik'teki müttefiklere güvenlik yardımını ve yaptırımları, Çin'e ait sosyal medya uygulaması TikTok'un yasaklanması tehdidini ve ele geçirilen Rus varlıklarının olası transferini içeren bir tedbiri de içeriyor Ukrayna'ya.

TikTok'a yeni sınırlamalar getiren yasa tasarısı, Cumartesi günü kabul edilen dört yasa tasarısından ilkiydi.

Beyaz Saray Cuma günü yaptığı açıklamada, “Dünya Kongre'nin ne yaptığını izliyor” dedi. “Bu yasayı geçirmek, kritik bir zamanda Amerikan liderliğinin gücü hakkında güçlü bir mesaj gönderecektir. Yönetim, Kongre'nin her iki kanadına da bu ek finansman paketini hızla başkanın masasına göndermeye çağırıyor.”

Temsilciler Meclisi'nde iki partili 316-94 çoğunluk, Cuma günü tasarıyı oylamaya sunmak için oy kullandı ve Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, senatörlere tasarının beklendiği gibi Meclis'ten geçmesi durumunda hafta sonuna kadar çalışmaya hazır olmalarını söyledi.

Johnson Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, “Bu mükemmel bir yasa değil; Temsilciler Meclisi, Senato ve Beyaz Saray'ın başında Cumhuriyetçiler olsaydı yazacağımız bir yasa değil.” “Bu gerçekten önemli yükümlülükleri yerine getirmek için bu koşullar altında alabileceğimiz mümkün olan en iyi ürün.”

Bazı katı Cumhuriyetçiler, artan 34 trilyon dolarlık ulusal borcu göz önüne alındığında ABD'nin bunu karşılayamayacağını öne sürerek Ukrayna'ya daha fazla yardım yapılmasına güçlü bir şekilde karşı çıktılar. Ekim ayında selefi Kevin McCarthy'nin parti yanlıları tarafından görevden alınmasının ardından başkan olan Johnson'ı görevden alma tehdidini defalarca dile getirdiler.

Partide muazzam bir etkiye sahip olan Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, 12 Nisan'da Johnson'a desteğini dile getirmiş ve Perşembe günü sosyal ağlarda yayınlanan bir mesajda Ukrayna'nın hayatta kalmasının ABD için önemli olduğunu söylemişti.

Tasarılar, Ukrayna'daki çatışmanın çözümü için 60,84 milyar dolar sağlıyor; buna 23 milyar dolar Amerikan silahlarının, stoklarının ve tesislerinin ikmali için de dahil; 9,1 milyarı insani ihtiyaçlar ve 8,12 milyarı Hint-Pasifik olmak üzere İsrail için 26 milyar.