ABD'li kadını 1,23 milyon Rs dolandıran Hintli hacker 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Dahi kafalar

New member
Hükümlünün yasa dışı faaliyetleri 1,2 milyon dolardan fazla zarara yol açtı.

ABD'li bir avukata göre, 24 yaşındaki Hintli bir adam, yaşlı bir Amerikalı kadını bilgisayar korsanlığı planı yoluyla 150.000 ABD Doları (Rs 1,24,33642) dolandırmaktan dolayı ABD mahkemesi tarafından 51 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hindistan'ın Haryana kentinden Sukhdev Vaid olarak tanımlanan sanık, Aralık 2023'te elektronik dolandırıcılık suçlamalarını kabul etti. Savcılar onun ülke çapındaki yaşlı Amerikalıları hedef alan daha geniş bir plana katıldığını ve bunun toplam 1,2 milyon doların üzerinde zarara yol açtığını iddia ediyor.

14 Şubat'ta mahkeme ayrıca Vaid'in gözaltından serbest bırakılmasının ardından sınır dışı edilmek üzere Gümrük ve Göçmenlik Bürosu'na gönderilmesine karar verdi ve Vaid'in tazminat olarak 1.236.470 ABD Doları (10,24,92172 Rupi) ödemesine karar verdi.

“Ülkemiz dışındaki insanların, özellikle de elektronik dolandırıcılık söz konusu olduğunda Montanalıları mağdur etmesi ve bundan paçayı sıyırması çok yaygın hale geldi. Ama bu sefer değil. Dolandırıcılığın karmaşıklığı ve ısrarı yüzünden Vaid'in sonu federal hapishaneye düştü.” “FBI'a minnettarım. ABD Başsavcısı Laslovich, “Güven dürtülerimizi besleyen bu suçluları bulmak için yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz ve bu tür çabaların, bu dolandırıcıların Vaid ile aynı yere gitmesiyle sonuçlanacağından eminiz” dedi.

“'Hayalet Hacker' dolandırıcılıkları, bir kişinin bilgisayarına ve kişisel bilgilerine erişim sağlamak için teknik destek, finans ve devlet sektörlerindeki dolandırıcıları kullanıyor. Maalesef bu dolandırıcılıklar giderek yaşlılarımızı hedef alıyor. Salt Lake City'deki FBI'dan Sorumlu Özel Ajan Shohini Sinha, “Bu özel davanın ahlaksızlığı, dolandırıcının kurbanın parasını şahsen almak için yurt dışına seyahat etmesi gerçeğiyle daha da kötüleşiyor” dedi. “Kendinizi korumak için, istenmeyen pop-up'lara veya SMS veya e-posta yoluyla gönderilen bağlantılara asla tıklamayın, tanımadığınız birinin isteği üzerine yazılım indirmeyin ve hükümetin ve kolluk kuvvetlerinin asla sizi arayıp bilgi istemeyeceğini unutmayın. para.

Montana mağduru mahkemeye yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kendimi çok incindim… Duygusal bir kabuğun içine kapandım ve hiçbir şekilde savunmasız kalmak istemiyorum. Artık kime güvenebileceğimi kesinlikle bilmiyorum.” Kendimi hiç güvende hissetmiyorum.”

Hükümet, mahkeme belgelerinde Hindistan merkezli büyük bir şirketin yaşlı Amerikalılardan 1.236.470 dolar çalmaya karıştığını iddia etti. Montana davası, Glacier Bank'ın FBI'a Kalispell'de 73 yaşındaki bir kadın olan Jane Doe'nun dolandırıldığını bildirdiği Şubat 2023'te meydana geldi. Dolandırıcılar, Jane Doe'nun bilgisayar ekranında bir açılır bildirim görüntüleyerek Jane Doe'yu kendilerine para vermesi için kandırdılar. Mesajda Jane Doe'nun “saldırıya uğradığı” ve müşteri destek numarasını araması gerektiği açıklanıyordu. Jane Doe itaat etti ve dolandırıcılar ondan banka hesaplarından nakit çekmesini ve bunu güvenli bir şekilde Fed'de saklamasını istedi. Jane Doe itaat etti ve dolandırıcılara 150.000 dolar nakit verdi.

Dolandırıcılığı öğrendikten sonra FBI, Jane Doe'nun dolandırıcılara hâlâ 50.000 dolar nakit parası olduğunu söylediği bir hile hazırladı. FBI, parayı almak için Montana'ya giderken Vaid'i diğer sanık Eddly Joseph ile birlikte Gainesville, Florida'dan tutukladı. Soruşturma, dolandırıcıların Jane Doe'nun bilgisayarına yükledikleri UltraViewer'ı kullanarak uzaktan eriştiklerini ortaya çıkardı.

Joseph daha önce davadaki mahkumiyeti nedeniyle iki yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırılmıştı.