Affedemeyeceğinizi Düşünüyorsanız, Unutmayın, Bunu Her Zaman Yaparsınız

Dahi kafalar

New member
Şükran Günü’nden çıkarken ve tatil sezonu ciddi bir şekilde başlarken, elinizin altında bulundurmanız gereken kısa bir liste: boğaz pastilleri, Scotch bant, Toz Buster, battaniyeler ve bol miktarda ekstra bağışlayıcılık.

Konukların birbirlerinin aşılar veya Daha İyisini İnşa Etme konusundaki tutumlarından nefret edebilecekleri tek toplantı kesinlikle ailemin yaklaşan toplantıları olmayacak. Ve bu, bir ömür boyu aile üyeleri arasında geçen acı verici çatışmalardan bahsetmiyor.

Çatışmaya hazırlanıp kin beslerken, bir lütuf duruşunu düşünmek akıllıca olur.

Geçmişteki yanlışlar veya mevcut yanlışlar için tam bir af mümkün değilse, suçluyu suçtan ayırmaya çalışırım. Bu şekilde, oyunculuk için merhamet gösteremesem bile, oyuncuya daha kolay şefkat gösterebilirim. Her zaman affetmeyi uyguladığımızı da hatırlamaya değer.

Şaka yaptığımızı anlamadıkları için, yanlış şeyler için endişelendikleri için, bize öyle baktıkları için ebeveynlerimizi affederiz. Maskelerinin burunlarının altına düştüğünü bilmiyormuş gibi yaptıkları için. “TokTik”in ne olduğunu sorduğun ve sağlık, iklim değişikliği veya organik tofu dediğimizde gözlerini devirdiğin için. Her odaya ölüm getirmek için.

Kazak boyayan, uyku tulumunu kaybeden, kızı çalan kardeşlerimizi affediyoruz. Bizi dönüştüğümüz yetişkinler olarak görmediğin, bunun için bizi rehin tuttuğun için. bir kez dedik ki bir şey. Bizden daha zeki, daha atletik ya da daha mutlu olduğumuz için, bizden daha zeki, daha atletik ya da daha mutlu çocuklara sahip olduğumuz için.

Son 10 yıldır telefonlarını bu kadar sık kaybeden, diş fırçamızı kullanan, işten eve geç gelen eşlerimizi affediyoruz. Güzel ama huysuz komşu hanıma karşı aşırı ilgili olduğu için, büyük buluşmamızı hiç sormadığı için. Her önemsiz ve büyük başarısızlığımıza tanık olduğumuz için, yemek pişirmede, hesap tablolarında ve şifre yönetiminde bizden daha iyi olduğumuz için. çocuklarımızın önünde. İhtiyacımız olanın yalnızca bir parçası olduğumuz için.

Çocuklarımızı çantalarını taşımadan arabadan indikleri için, kafamız bulanınca ne dediğimizi bilecek kadar çabalamadıkları için, Nana’nın evinde havluları yere bıraktıkları için, bizi korkuttukları için affediyoruz. yaşa uygun ama yine de ürpertici risk almaları. Yalnızca moralleri bozuk olduğunda veya paraya ihtiyaçları olduğunda aramaları için. Büyümek için.

Kendimizi – özellikle kendimizi – yorgun, aç, devamsız veya eleştirel olduğumuz için affederiz. İnsanların ne düşündüğünü önemsediğiniz ve çocuklarımızın görünüşü hakkında çok fazla yorum yaptığınız için. Yozlaşmış politikacılar hakkında gevezelik edip sonra değişiklik yapmak için neredeyse hiçbir şey yapmadığın için. Ebeveynlerin aşkınlık vaadinden vazgeçip çocuklarımıza insanca yaklaşmak için.

Burada sonsuz ilişkiler içinde olmaya istekli insanlar olarak tanımlanan her işlevsel aile, bir düzeyde bağışlamaya dayanır ve şaşırtıcı bir şekilde, bağışlamanın rutin, kendiliğinden ve muhtemelen liyakat ötesindedir. Kolay olduğundan değil. Ama alternatif daha da zor.

San Francisco’da Michael Lezak adlı bir haham olan arkadaşım, insanların çatışmalarını çözemediği yüzlerce cenaze töreninde görev yaptı, kederlerini pişmanlık ve utançla birleştirdi. “Acı ve öfke ruhlarımıza gömülür,” dedi bana. “İşlenmemiş, kontrol edilmemiş ve nihayetinde serbest bırakılmamış olan bu yeraltı yarası çok kolay metastaz yapabilir, bizi potansiyelimizi tüketebilir ve tamamen canlı hissetmemizi engelleyebilir. ”

Ya da Anne Lamott’un “Travelling Mercies: Some Thoughts on Faith” adlı kitabında yazdığı gibi, “Affe etmemek, fare zehri içip sonra farenin ölmesini beklemek gibidir. Budistler, adreslenmemiş intikam duygularının ölümden sonra bile bizi takip edebileceğini ve bir sonraki yaşamımıza zemin kat sorunları olarak gömülmemeleri için silinmeleri gerektiğini öne sürüyorlar.

Affetmenin nedeni, nasıl olduğundan daha açıktır. Özellikle suç zalimce veya zarar verici olduğunda, bizi affetmekten alıkoyan duygu duvarını (iğrenme, öfke, incinme) aşmak çok zaman alır. Nasıl başlıyoruz?

Kendi suçlarıma ve kabahatlerime dair anılarımı çağırmanın yardımcı olduğunu düşünüyorum. Geç kaldım, tembelim, fazlasıyla şanslıyım. Ben genç solipsist, ukala üniversiteli çocuk, yargılayıcı orta yaş Karen oldum. Çok fazla içki içtim, çok sert konuştum, değerlendirmelerimde çok sert davrandım. Bazen gerektiği kadar yardım etmiyorum. Karakterle kimliğimi karıştırdım. Sadece kısmen bilgilendirildim ve dünyayı bana açıklamayı seçtiğim medya kuruluşlarından fazlasıyla etkileniyorum.

Hatırladığım bir kez canlanınca, dayanabildiğim kadar bellekte kalmaya çalışırım. Ne kadar çok ayrıntı hayal edebilirsem, öfke duygum o kadar tamamen dağılıyor. Çocukluğumun Katolikleri bu sürece itirafa bitişik diyebilir. Bunu alçakgönüllülük olarak düşünüyorum – ve kendi kusurlarımızla yüzleşmekle başkalarını affetmenin yolunu bulmak arasında bir bağlantı olduğunu gösteren araştırmalar var.

Okullar için müfredat geliştiren Uluslararası Affetme Enstitüsü’nün kurucu ortağı Dr. Robert Enright, affetmeyi basitçe “bize iyi gelmeyenlere karşı iyi olmayı seçmek” olarak tanımlar. “Acıya hükmedilmesini tavsiye etmiyor. Seçimi, numaralandırmayı, vaka oluşturmayı atlamak daha iyidir. Enerjinizi bu dönüştürücü harekete yönlendirin: diğerinin doğasında var olan değeri tanımak.

Haham Lezak, yıllık kefaret günü olan Yom Kippur’da Yahudilerin yaşamı seçmeye yönelik açık bir çağrıyı içeren bir pasaj okuduklarına dikkat çekiyor. “Hayatı seçme işinin bir kısmı, kinleri bırakmak için kas tonusunu geliştirmeyi gerektiriyor” diyor. Bağışlama kasının, tüm kaslar gibi, tekrarlayan kullanım yoluyla oluştuğuna inanıyor.

Ve hepimizin bağışlama konusunda bazen kendimize inandığımızdan daha fazla deneyimi var. Bir 2021 tatil mucizesi arıyorsanız, işte büyük bir tane: Her yemek masasında, her türlü yanlışın ötesine geçmeyi başaran insanlar var, kendi kusurlarımızın kabulüyle evlenen gönüllü bir af yapan insanlar var. sıradanlık ve her birimizin en adaletsiz davranışlarımızdan daha fazlası olduğu gerçeği. Her masada insanlar ekmek kırıyor, bir kadeh kaldırıyor, bırakıyor.

Kelly Corrigan, PBS’de Tell Me More’un ve Kelly Corrigan Wonders podcast’inin sunucusudur.

The Times yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: harfler@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .