Afgan Kadınlar ABD’nin Çekilmesinin Yıldönümünü Düşünüyor

Dahi kafalar

New member
15 Ağustos 2021, Afganistan ve özellikle Afgan kadınları için karanlık bir gündü. Taliban ülkenin kontrolünü ele geçirdi ve sanki bir anda kadınların haklarını elinden aldı. Hayatlarını okuyarak, çalışarak ve kariyer peşinde koşan profesyoneller birkaç gün içinde sadece evlerinde güvende olarak sokaklarda yürümekten korktular.

Yeni rejim iktidara geldiğinden beri kadınların özgürlüğünü sınırlayan onlarca yasak ve kararname çıkardı. Kadınları devlet idaresinin üst kademelerinden uzaklaştırdı ve kızların orta öğretime gitmesini yasakladı. Bazı bölgelerde, kadınlar artık erkek aile üyeleri olmadan televizyon dizilerinde görünemez, ehliyet alamaz veya uzun mesafelere seyahat edemez. Taksicilerin başörtüsü takmayan kadınları alması yasaktır; ve halka açık parklar cinsiyete göre ayrılmıştır.

Kadın İşleri Bakanlığı Eylül 2021’de kapatıldı ve yerini Dua ve Rehberlik ve Faziletlerin Teşviki ve Kötülüğün Önlenmesi Bakanlıkları – bir Taliban bakanının kontrolü altındaki ahlak polisi aldı. Kabinenin tamamı erkeklerden oluşuyor. Bu sözde İslam Emirliği hükümetinde hiçbir kadın aranmıyor veya buna izin verilmiyor. Mayıs ayında Taliban, kadınların halka açık oldukları her zaman tepeden tırnağa giysiler – tercihen burka – giymeleri gerektiğini duyurdu.

Ülke çapında, çoğu kadınların önderlik ettiği protestolar oldu, ancak bunlar yaşamı tehdit eden eylemler. Onlara katılmanın cezaları ortaçağdır. Örneğin Taliban’ın göstericileri ve gazetecileri kamçı ve kablolarla dövdüğü biliniyor.

Hatırlayabildiğim kadarıyla, Afgan kadınlarının yas tutacak zamanları olmadı. Bir felaket diğerini izledi. Sevdiklerimizi, vatanımızı, özgürlüklerimizi, umutlarımızı kaybettik. Şimdi bütün bir ulus ve gençliği eğitime, bilgiye ve geleceğe erişimden mahrum bırakılıyor.

Ama yine de Afganistanlı kadınlar boyun eğmediler. Haklarından mahrum bırakılmış olsalar bile önemli bir siyasi ve sosyal güç olmaya devam ediyorlar. Bazıları protestolar düzenliyor. Bazıları sosyal medyadaki uluslararası hareketlerden sorumludur. Diğerleri işletmeler, okullar ve bilgi ağları kurdu. Sessiz ve bazen çok sessiz olmayan yollarla direniyorlar. Onlarla konuşmak bana geleceğe yeniden inanma gücü veriyor. Dayanışmada umudu bulduk.

Takip eden ifadelerde, beş Afgan kadın geçen yıl hakkında fikir yürütüyor.

Kredi… Connor Willumsen

Razia Barakzai

Bayan Barakzai, Kabil’in düşmesinden sonra Afganistan’daki ilk protestoların bazılarının düzenlenmesine yardım etti.

Geçen ağustosta, başkanın ofisinde çalışıyordum. İşim, milli parkların oluşturulması ve şikayetler ve dilekçeler için çevrimiçi geri bildirim portallarının oluşturulması da dahil olmak üzere büyük projeler üzerinde çalışmaktı. 15 Ağustos benim son günümdü. Şehir kaosa sürüklendiği için Kabil’deki başkanlık sarayını terk etmemiz istendi. Hayatları için koşan insanları gördüm. Aynı gün Taliban saraya girdi ve Taliban’ın iktidara ilk yükselişini yaşamış olanlar için havada bir deja vu hissi vardı.

Kısa süre sonra diğer birkaç kadınla birlikte bir gösteri düzenledim. Kullandığımız #AfghanWomenExist etiketi sosyal medyada yayılmaya başladı ve birçok kadın bize katılmak için geldi. Protestolarımız sıklıkla Taliban muhafızlarının şiddetiyle karşılandığı için bazıları korktu. Göstericiler, göz yaşartıcı gaz, tüfek dipçikleri, cop ve kamçı ile işkence gördü ve tehdit edildi.

Tehlikenin bir sonucu olarak Afganistan’dan ayrılmaya karar verdim. Şimdi basın toplantıları, makaleler, videolar ve çevrimiçi mitingler aracılığıyla hareketimizi ilerletmek için çalışıyorum. Hatta 10 Ekim 2021’i Afgan Kadınlarla Dünya Kadın Dayanışma Günü ilan ettik ve hem yüz yüze hem de sosyal medyada küresel katılım gördük.

Hareketimiz büyüyor. Dünyanın her yerinden yüzlerce aktivist bizi desteklemek için bir araya geldi ve yavaşlamaya hiç niyetimiz yok. Afgan kadınlarının ister Afganistan’da ister başka yerde seslerini yükseltmeleri birlik ve beraberliğimizin göstergesidir.

Kredi… Connor Willumsen

Waslat Hasrat-Nazimi

Bayan Hasrat-Nazimi, Almanya’da devlet tarafından işletilen bir uluslararası yayın hizmeti olan Deutsche Welle için Afganistan’ı kapsayan bir gazetecidir.

1988’de Kabil’de doğdum. Annem Afgan devlet televizyonunda haber spikeri olarak çalıştı ve babam tıp okudu ve benden devayı aldı. Karısı işe giderken çocuklarına bakan bir adam, şimdi olduğu gibi o zamanlar da nadirdi. Afganistan’ınki gibi aşırı ataerkil bir toplumda büyümesine rağmen (ya da belki bu yüzden), annem genellikle Afgan erkeklerine mahsus bir özgüvene sahipti. Çocukken her akşam apartmanımızdan akşam haberlerinde annemi izlerdim. O zaman bile onu televizyonda önemli şeyler hakkında konuşurken görmenin güçlendirici ve cesaret verici olduğunu hatırlıyorum.

Komşu devletlerle karşılaştırıldığında Afganistan, geçen Ağustos ayında Taliban’ın yönetimi ele geçirene kadar nispeten özgür bir basına sahipti. Ülke yolsuzluk ve şiddetle dolu olmasına rağmen, medya da umut verdi ve insanların özümsedikleri bilgileri seçmelerini mümkün kıldı. Bu da onların sorunlar hakkında kendi görüşlerini oluşturmalarına olanak sağlamıştır. Medyanın kırılgan Afgan demokrasisinin en güçlü direklerinden biri olduğu sonucuna vardım. Gazeteci olmaya karar vermemin bir nedeni de bu.

Afganistan’da 500’den fazla kadın gazeteciyle yakın zamanda yapılan bir ankette, yüzde 60’ı Taliban iktidara geldiğinden beri işini kaybettiğini ve yüzde 87’si bu süre zarfında cinsiyet ayrımcılığı yaşadığını bildirdi.

Geleceğin ne getireceğini bilmiyorum ama işler bu şekilde devam edemez. Afganistan’daki her kız için umudum, annem gibi bir ilham kaynağı bulmalarıdır – güçlü kadınlara dönüşmelerinin önünü açmaya yardımcı olacak biri.

Kredi… Connor Willumsen

Fereşteh Forough

Bayan Forough, Afganistan’ın Herat kentinde kadınlar için bir kodlama okulu olan Code to Inspire’ın kurucusu ve yöneticisidir.

Batı Afganistan’da bir şehir olan Herat’tan gelen ailem, Sovyet işgalinden sonra mülteci olarak İran’a kaçtı. Taliban’ın düşüşü ve ABD işgalinden bir yıl sonra, 2002’de Herat Üniversitesi’nde okumak için Afganistan’a geri döndüm.

2015 yılında, Afganistan’daki kadınlara eşitlik mücadelelerinde koz sağlamak için teknoloji, eğitim ve sosyal yardım kullanan kadınlar ve kızlar için bir kodlama okulu olan Code to Inspire’ı kurdum. Sonuçlar şaşırtıcı olmuştur. Mezunlarımızın çoğu kendi topluluklarında iş buldu ve hatta bazıları benzer işlerde çalışan erkeklerden daha fazla kazanıyor. Para kazanma yeteneği, kadınlara evde ve Afganistan’ınki gibi bir toplumda daha fazla etki sağlar. Kadınlar evlerine para getirir getirmez sesleri duyulmaya başlar.

Sınıfların çoğu çevrimiçi ortama taşınmış olsa da okul hala çalışıyor. İleride en büyük önceliğim, öğrencilerimin onlara para ve istikrar getiren işler bulmalarını sağlamak. Ancak onlara birbirleriyle yüz yüze zaman vermek de önemlidir. Her gün okula geldiklerinde ve kendileri gibi başka kadınları gördüklerinde, yalnız olmadıklarını biliyorlar.

Şu anda Afganistan’da olanlarla alakalı olduğunu düşündüğüm, sık sık düşündüğüm bir Mevlana sözü var: “Yıkılan yerde, hazine için umut vardır.”

Afganistan’ın tarihine – onlarca yıllık savaş, çatışma ve baskıya – dönüp baktığımda ve bu olaylar kendini tekrar ettikçe bugünle karşılaştırdığımda, tek gördüğüm harabe. Mahvolmuş hayatlar ve kilitli kadınlar. Ancak harabeleri kazdığınızda, her zaman değerli bir şey bulma olasılığı vardır.

Benim için Afganistan’ın kızları bizim hazinemizdir. Onlara olabileceklerinin en iyisi olmaları için ihtiyaç duydukları araçları verebilirsem, Afganistan’ın hala büyüme şansı var. Hem teknolojide hem de barış inşasında liderdirler. Hâlâ mevcut zorluklarımızın üstesinden geleceğimize inanıyorum ve yaptığımız işi sürdürmek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Kredi… Connor Willumsen

Aryana Sayed

Bayan Sayeed şarkıcı, televizyoncu ve kadın hakları aktivisti.

40 yılı aşkın bir süredir ülkemin insanları, ilerlemeyi özleyenler ile nüfusun Karanlık Çağlarda sıkışıp kalmış aşırı muhafazakar kesimleri arasındaki bir çatışmadan doğan devam eden bir savaşla uğraşıyor. Yeni Taliban rejimi, kadın hakları ve Afgan halkının temel insan hakları konusunda daha açık fikirli olduğunu iddia ederken, eylemleri aksini kanıtladı.

Yazma sırasında, Taliban kızların altıncı sınıftan sonra okula gitmesini engelledi. Önceki hükümet için çalışan ve özel şirketler için çalışan neredeyse tüm kadınları evde kalmaya zorladılar. Ülkedeki hayatı emiyorlar. Müziği bile yasaklamaya başladılar.

Bugün Afganistan’da şarkıcı ya da dansçı olmayı hayal eden genç kızları ya da eğitimlerine devam edip doktor, mühendis ya da pilot olmak isteyen kızları düşününce kalbim kırılıyor.

Yeni nesil, bekledikleri hayatı sürdüremeyecekleri gerçeğiyle yavaş yavaş yüzleşiyor. Kendini insan gibi hissetmeye başlayan kız çocukları ve kadınlar, yeniden evlerinde mahkûm olmaya zorlanıyor. Kadın ve erkek, genç ve yaşlı, yoksulluk ve işsizliğin hızla arttığı bir korku ve travma hali içinde yaşıyorlar. Ben dahil birçok insanımız artık bizi yalnızca bir mucizenin kurtarabileceğine inanıyor.

Kredi… Connor Willumsen

Fatma Geylani

Bayan Gailani, daha önce Afgan Kızılayı’nın başkanı olarak görev yapmış bir siyasi lider ve kadın hakları aktivistidir.

Afganistan İslam Cumhuriyeti 2020 barış müzakerelerine Katar, Doha’da katılan dört kadından biriydim. Bu görüşmeler sırasında barış umudunun ne kadar solduğunu ve Taliban’ın ülke üzerindeki gücünü gördüm. Ama şimdi bile müzakerelerin umutsuz olduğuna ikna olmuş değilim.

İnsanlar siyaseti reddetmeyi severler, ancak son 40 yılda şunu gördüm – siyasi bir çözüm olmadan – her zaman kaybederiz. Ülkenin çöküşünü ve Taliban kontrolüne girmesini izlemek çok zordu. Bu saf bir güç eylemiydi.

Hayatım boyunca komünistlerin iktidarı ele geçirdiğine tanık oldum. Mücahitlerin iktidarı ele geçirdiğine tanık oldum. Şimdi Taliban’ın iktidarı ele geçirdiğine tanık oldum. Hükümete yönelik tüm bu girişimler sonuçta başarısız oldu çünkü halkın desteğini alamadılar.

Gerçek bir Afgan hükümeti kurmak için Afgan halkının sürece dahil olması gerekiyor. Herkesin gerçekten söz sahibi olduğu, hükümetin halkın kendisi tarafından şekillendirildiği bir hükümet hayal ediyorum. Taliban Afgan halkını dinlemez, gerçeği görmez ise kaybeder. İlerlemenin tek yolu birliktir. Ülkemizin onarılması gerekiyor. Bir araya gelmemiz gerekiyor.

Nahid Shahalimi bir Afgan aktivist, film yapımcısı ve yazar ve yakında çıkacak olan “We Are Still Here: Afghan Women on Courage, Freedom, and the Fight to Be Heard” koleksiyonunun editörüdür.

The Times yayınlamaya kararlı harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .