Allen Ginsberg Kasabaya Geldiğinde

Dahi kafalar

New member
Başkan Biden’ın eşcinsel evliliğin federal olarak tanınmasını gerektiren yeni yasayı imzalamasını düşünmek için bir dakikanızı ayıralım. Ne de olsa, iyi haberler üzerine o kadar sık düşünemiyoruz.

İki partili onay! Yargıtay bunu çözemez! Muhtemelen 1969’da Greenwich Village barında dışarıda sosyalleşirken polis tarafından taciz edilmekten bıkmış LGBTQ New Yorklular tarafından yönetilen Stonewall isyanlarıyla başlayan bir halk savaşının doruk noktası. (“Homo Nest Baskın, Kraliçe Arılar Sokuyor,” The Daily News ünlü bir şekilde duyurdu.)

1996’da Bill Clinton, evliliği özellikle erkek ve kadın arasındaki bir birlik olarak tanımlayan eşcinsel karşıtı bir yasayı imzaladığında, kazanılmasından hâlâ çok uzak olan bir savaş. O zamanlar, halkın sadece dörtte biri eşcinsel evlilikleri onaylıyordu.

Şimdi, Amerikalıların yüzde 70’i kadın ve erkeklerin her iki cinsiyetten biriyle evlenmesi fikrine karşı olduklarını söylüyor. Gallup’a göre, ulus son otuz yılda fikrini neredeyse tamamen değiştirdi. Ne oldu?

Halk savaşları cesur ve kritikti, ancak kanıya göre en önemli değişiklik, ortalama Amerikalıların tanıdıkları insanların – genellikle sevdikleri dahil – LGBTQ olduğunu keşfetmesiydi. Kendi banliyö Katolik annemi hatırlıyorum, ürün Tamamen muhafazakar bir şekilde yetiştirilmiş, babam öldükten sonra onun devasını almaya gelen eşcinsel bir adam olan Jerry’yi tanımak. Eşcinsellik hakkında daha önce bildiği bir şey varsa bile süresi boyunca değil, ama onun en iyi arkadaşı oldu ve birkaç yıl içinde Cincinnati Gay Pride Geçit Töreninde bir şamandıranın üzerinde oturuyordu.

1960’larda bir Katolik kız okulunun ürünü olarak, gerçekten hiçbir fikrim olmadan büyüdüm. Üniversitedeydim ve eşcinsel haklarının ne anlama geldiğini tam olarak anlayamadan kendimi bir eşcinsel hakları protestosu düzenlerken buldum.

Size, Illinois Üniversitesi’ndeki öğrenci liderler toplantısı etkinliklerinden birinde başlayan hikayeyi anlatayım. Milwaukee’deki bir Cizvit üniversitesi olan Marquette’den birkaç kişi oradaydık ve şair Allen Ginsberg ile tanıştık.

O zamanlar Ginsberg, Beat hareketinin kurucularından biri ve “Howl”un yazarı olarak ünlüydü (“Neslimin en iyi beyinlerinin delilikle yok edildiğini, histerik bir şekilde açlıktan öldüğünü gördüm…”). Şiir söz konusu olduğunda okuma yazma bilmeyen biri olarak, bu fırsatı tam olarak değerlendiremedim.

Yine de, benim gibi son derece önemsiz üniversite öğrencileriyle sohbet etmeye hazır, arkadaş canlısı bir adam olduğunu görmek kolaydı. Buluşmamızın sonunda onu Marquette’te okumaya davet etmiştik ve o da kabul etmişti.

Her şey, öğrencilerin dekanı Peder Richard Sherburne’ün aniden Ginsberg hakkında hoşlanmadığı bazı arka plan bilgileri alması ve okumanın iptal edilmesi gerektiğini açıklamasıyla kuruldu.

Nedenleri biraz belirsizdi. Adil olmak gerekirse, Ginsberg’in uyuşturucu kullanma ve en azından evveli halkın içinde kıyafetlerini çıkarma geçmişi vardı. Ama onun eşcinsel olması asıl sorun gibi görünüyordu. İfade özgürlüğü adına örgütlediğimiz öğrenci isyanının liderlerinden Con Lehane, “Hatırladığım kadarıyla, yönetimin Ginsberg’in gösterisini iptal etmesinin nedeni eşcinsellikti,” dedi.

Washington’da bir romancı olan Con, o zamandan beri yıllardır benim dostum oldu. Marquette’de eşcinsel olan kimseyi tanımıyorduk – tamam, elbette biliyorduk ama o sırada hiçbiri çıkmamıştı. Con siyasi solla benden çok daha fazla ilgiliydi ve daha sonra Genç İşçi Kurtuluş Ligi’ne bir lezbiyen aldığı için cezalandırıldığını söyledi.

Ama Ginsberg hakkında. İptalini protesto etmek için Peder Sherburne’ün ofisinde oturma eylemi yaptık, boşuna. Sonunda, Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi şiir okumasına ev sahipliği yapmayı kabul etti ve bir grup gösteri yaparak, şehrin diğer ucundan etkinliğe yürüdük.

Ginsberg’in kalabalığa “Eninde sonunda hepimiz aynı çarmıhta gideceğiz – öfkeye gerek yok” dediğini hatırlıyorum. Hâlâ şiirden pek anlamıyordum ama bir şiir duyduğumda iyi bir geri dönüş olduğunu biliyordum.

Ve sana söylemeliyim ki, hayatımda bir dönüm noktasıydı. Kendimi daha önce her zaman ılımlı sistem içinde çalışan biri olarak görüyordum. Geriye dönüp baktığımda, Ginsberg sansür mücadelesinin gazisi olmasaydım, Vietnam’daki savaşa karşı olduğumu anlamam ne kadar uzun sürerdi merak ediyorum.

Mezun olduğum okul da o zamandan beri çok değişti. Bir süre önce Marquette’de bir konuşma yapmaya davet edildim – sanırım kadın tarihi hakkında yazdığım kitaplarla ilgiliydi. Ben konuşurken, okuldaki zamanımın resimleri arka planda parladı, alışılmadık sayıda Peder Sherburne’ün ofisindeki oturma eylemlerini içeriyor gibi görünüyordu. Gerçekten, başka şeyler de yaptım ama herkes iyi vakit geçirdi.

Ayrılmaya hazırlanırken, yaşlı bir Cizvit yanıma geldi ve kendini… Peder Sherburne olarak tanıttı.

“Uzun zamandır emekli oldum,” dedi, “ama bu gece seni bulmaya ve sana… senin haklı, benim haksız olduğumu söylemeye geldim.”

Hayatımın en harika anlarından biri – ve bizi buraya, tam şimdi, dünyaya kim olduklarını söyleyecek ruha sahip eşcinsel Amerikalılar tarafından dönüştürülen bir toplumu kutlamaya getiriyor.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .