Atlanta’daki Şiddetli Protestolar Bana Ürkütücü Bir Şekilde Tanıdık

Dahi kafalar

New member
Bir insanın ağaçlar için ölmesine ne sebep olabilir?

Yaklaşık beş yıl önce “The Overstory” adlı bir roman yayınladım. yaşlı bir ormanı korumak için bir araya gelen birkaç karakterin hikayesi. Kitap, ağaçları kurtarmak umuduyla güçlü çıkarlara karşı giderek daha saldırgan çatışmalarda hayatlarını tehlikeye atan bu karakterleri takip ediyor. Hikayede, dürüst ve ilkeli insanlar, yaşayan dünyayı savunmaya çalışırken, misilleme amaçlı şiddetin eşiğini aşıyor.

Şimdi benzer bir hikaye, yaşadığım yerden arabayla sadece dört saatlik bir mesafede yaşanıyor. Atlanta, iki hafta önce, tartışmalı yeni bir polis ve itfaiyeci eğitim merkezi olarak belirlenen, şehrin hemen dışındaki ormanlık bir alan olan South River Ormanı’ndan protestocuları çıkarmaya çalışan kolluk kuvvetleri tarafından meydana gelen bariz bir çatışmayla sarsıldı. . Georgia eyalet polisi karnına kurşun isabet ederek hastaneye kaldırıldı. 26 yaşındaki protestocu Manuel Esteban Paez Terán, meşru müdafaa olarak adlandırdıkları bir eylem sırasında kolluk kuvvetleri tarafından vurularak öldürüldü.

Ormanın kenarında duran memurlar.

South River Ormanı, Atlanta’nın en büyük, en zengin ve en keyifli kentsel ormanlık alanlarından biridir. Ağırlıklı olarak Siyahi, ayrıcalıklardan yoksun bir mahalleyle komşudur. Geleceği için verilen savaş, bir yıldan uzun bir süre önce Belediye Meclisi’nin halkın büyük bir direnişiyle karşılaştığı bir kararla ormanın ortasında 90 milyon dolarlık, 85 dönümlük bir eğitim merkezi planlarını onaylamasıyla patlak verdi. Sadece bir atış poligonu ve yüksek hızlı kovalamaca alıştırmaları için sürücü kursu değil, aynı zamanda polisin baskın yapmak için eğitim vereceği simüle edilmiş bir köy de içeren, türünün ülkenin herhangi bir yerindeki en büyük merkezlerinden biri olacaktı.

Belediye Binası, burayı Atlanta Kamu Güvenliği Eğitim Merkezi olarak adlandırıyor. Sokakta Polis Şehri olarak bilinir.

Site seçimi daha politik olarak suçlanamazdı. Arazinin 200 yıl önce alındığı Yerli Muscogee halkı, Weelaunee olarak bildikleri bu ormana saygı duyuyor. Eğitim merkezinin, 20. yüzyılın büyük bölümünde faaliyette olan ve onlarca yıldır insan hakları ihlallerinin yaşandığı Eski Atlanta Hapishane Çiftliği üzerine inşa edilmesi planlanıyor. Ve orman, uzun zamandır, güneydoğu Atlanta ve komşu güneybatı DeKalb County boyunca uzanan, ekolojik açıdan zengin, korunan bir park alanının yeşil kuşağını bir araya getirmeye yönelik iddialı bir planın parçası olmuştur.

South River Ormanı, Atlanta’nın en büyük, en zengin ve en keyifli kentsel ormanlık alanlarından biridir.
Eski hapishane çiftliğinin kalıntıları.

Belediye Meclisi projeyi onayladıktan sonra, yerel çevresel ve sosyal adalet grupları karara karşı çıkmak için güçlerini birleştirdi. Haklı olarak, South River Ormanı’nın bir kısmının yok edilmesinin Atlanta sakinlerine, özellikle de yakınlardaki Siyahların çoğunlukta olduğu mahallelerdekilere zarar vereceğini savundular. South River Ormanı’nın yemyeşil ağaç örtüsü, Atlanta’nın havasını ve suyunu temizlemeye ve filtrelemeye yardımcı olur. Yağmur suyu dalgalanmalarına karşı koruma sağlar. Ağaçlar, Atlanta’yı çevresinden daha sıcak yapan betonu ve binaları soğutur ve çevredeki gayrimenkullerin değerini yükseltir. Vahşi yaşamın çeşitliliği ve koruların eski sessizliği, şehir sakinlerinin sağlığını önemli ölçüde iyileştirir.

Ülkenin dört bir yanından protestocuların katıldığı bu yerel aktivistler daha sonra harekete geçti. Geçtiğimiz yıl boyunca, South River Ormanı’nı büyük ölçüde başarılı bir şekilde savundular ve önerilen eğitim merkezine ağaçlara oturma, ablukalar, gösteriler ve zaman zaman maddi hasara neden olan doğrudan karşı karşıya gelme yoluyla direndiler. İki hafta önce, giderek hüsrana uğrayan kolluk kuvvetleri ormana daldı ve orman savunucularını kapatmaya çalıştı. Tahmin edilebileceği gibi, şiddet bir trajediye dönüştü.

“The Overstory” de yazdığım türden kurgusal bir felaket aslında yaşanıyor.

Eyalet polisinin vurulması ve protestocunun yaşamını yitirmesinin ardından Atlanta’da ortam gerginyse. Şehir merkezindeki mülk hasar gördü ve düzinelerce insan tutuklandı, bazıları teminatsız olarak tutuldu. Barikatlar kuran ve ağaç evlerde yaşayan idealist gençler, onlarca yıl hapis cezasına çarptırılma olasılığı da olan yerel terörizm suçlamalarıyla karşı karşıya. Geçen Perşembe, Georgia Valisi Brian Kemp olağanüstü hal ilan ederek ona krizi daha da tırmandırabilecek bin Ulusal Muhafız birliğini görevlendirme yetkisi verdi.

Aktivistler Salı günü Atlanta şehir merkezindeki Belediye Binası’nın önünde toplanarak ormanın akıbetiyle ilgili haberleri bekliyorlardı.

South River Ormanı üzerindeki savaş, mikro evrendeki ulusal krizimizdir: çevresel kaygı, ırksal gerilim ve etnik düşmanlık, zengin ve fakir arasında büyüyen uçurum, kamu güvenliği endişesi, polis şüphesi, tarihsel adaletsizlik sembollerimizle hesaplaşma. Sorunlar karmaşıktır ve kolay yanıtlara uygun değildir.

Ancak şehrin acil krizine bir çözüm var: eğitim merkezi meselesini halk oylamasına sunmak. Kısa vadede, bir referandum her iki tarafın da çatışmayı yatıştırmasına izin verecektir. Uzun vadede, şehre olan güveni yeniden tesis etmek için en iyi umudu sunuyor. Atlanta’nın havasını soluyanlar ve kamusal alanlarında yürüyenler, şehirlerinin güneydoğusunun canlı bir yeşil kuşak olarak mı kalması yoksa son teknoloji bir eğitim merkezi mi olması gerektiğine karar vermelidir.

Şehir çapında bir oylama, şehir çapındaki kargaşaya bariz bir cevap gibi görünebilir. Ancak her iki taraf için de yutması zor bir hap olabilir. Tutkulu, gevşek bir şekilde örgütlenmiş bir protesto hareketi, seçmenlerin çoğunluğu ormanın kaderi hakkında deva yapmadıklarına karar verirse gerçekten geri çekilir mi? Eğitim merkezine yatırılan büyük miktardaki dış paranın keskin bir şekilde farkında olan Belediye Binası, önceki kararından geri adım atacak ve Atlanta’nın isteklerini genel olarak kabul edecek kadar büyük olabilir mi?

South River Ormanı’nda bir polis eğitim merkezi kurulması konusu halk oylamasına sunulabilir.

Referandum tüm taraflar için riskli bir yaklaşımdır. Ve pratik zorluklar dikkate değer olacaktır: Belediye Meclisinin planın onayını askıya alması gerekmeyecek, aynı zamanda referandumun iki ilçe arasında köprü kurması gerekecektir – ormanın ve ormanı çevreleyen mahallenin olduğu DeKalb ve ana vatanı Fulton. Atlanta’nın çoğuna. Ancak ölümcül çatışmalarla bölünmüş bir şehirde, hesaplaşmayı çözmek için yalnızca çoğunluğun iradesi manevi güce sahiptir.

“The Overstory” romanımdaki bir karakter, bu yaşayan dünyada hiçbir şeyin bağımsız bir varoluşu olmadığını fark eder. Onun dediği gibi, “Ormandaki her şey dır-dir Orman.” Atlanta her zaman ilgi alanları daha farklı olamayacak kadar çılgın bir insan karışımı olacaktır. Yine de Atlanta’daki herkes dır-dir Atlanta. Şehri tehlikede olan herkesin South River Ormanı’na ne olacağını seçmesine izin verilmeli. Amerika’nın genelinde olduğu gibi, ilerlemenin tek yolu demokrasi dediğimiz o karışık ormana girmektir. Hala hayatta. Kullanın.

Richard Powers, en son “Şaşkınlık” romanının yazarıdır.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .