Bağışlarınızın En İyiyi Yaptığını Nasıl Bilebilirsiniz?

Dahi kafalar

New member
Bu makale, Times Opinion’un 2021 Tatil Verme Rehberi’nin bir parçasıdır. Bu yıl nereye bağış yapılacağına ilişkin diğer fikirler için lütfen bkz. kılavuzumuzun geri kalanı burada .

Yaklaşık on yıl önce, karım ve ben, hayır kurumlarına yıllık bir meblağ vermeyi düşünmemize izin veren hayattaki bir istasyona ilk ulaştığımızda, beklenmedik bir entelektüel tavşan deliğine – birinin başka bir şey verme eylemini çevreleyen karmaşık etik ve ahlak felsefesine – rastladım. para.

Verecek bir servetimiz yoktu – eğer doğru hatırlıyorsam, birkaç bin dolardan azdı – bu yüzden katkımızın maksimum etkiyi yaratacağından emin olmak istedim. Ama ne tür bir “etki”yi en üst düzeye çıkarmak istiyordum? Hiç bir fikrim yoktu. Dünyanın durumunu iyileştirmek için parayı kullanmanın her türlü yolu vardır ve bunlar maliyet ve sonuç açısından büyük farklılıklar gösterir. Yaşadığım yer olan San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki muhtaçları beslemek için bağışta bulunmalı mıyım? Yoksa benim paramın daha da ileri gideceği ve insanların gıda ihtiyacının daha şiddetli olabileceği Kenya’nın yoksullarını beslemek faydacı bir anlamda daha mı iyiydi?

Ama önemli olan direnmekse, insanları beslemek doğru bir yol muydu? Dünyanın sıtmanın harap ettiği bölgelerdeki çocuklara 5 dolarlık cibinlik sağlamak gibi ucuz ama hayat kurtaran tıbbi müdahaleler için ödeme yaparak 2.000 dolarımız daha iyi kullanılmaz mı?

Ve bu, daha pratik soruları düşünmek için bile değildi: Paramı en verimli şekilde kullanmış olsam bile, belirli bir hayır kurumunun bağışımı akıllıca harcamaya özen gösterdiğine dair herhangi bir güvencem olabilir mi? Bu noktada, bu sıkıntı çizgisine aşina olan okuyucular ekranlarında çığlık atıyor olabilir: GiveWell! Coşkuyu anlıyorum – 2012’de GiveWell’i keşfettiğimde, kurucularının aklımı okuduklarını hissettim.

GiveWell, 2007 yılında, hedge fon Bridgewater Associates’in iki eski çalışanı olan Elie Hassenfeld ve Holden Karnofsky tarafından kurulmuş bir yardım ve araştırma kuruluşudur. Benden farklı olarak, bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdiler. GiveWell on yıldan fazla bir süredir hayırsever hareketin “etkili fedakarlık” olarak bilinen temel sorusunu araştırıyor: Diğer insanlara yardım etmenin en iyi yolu nedir?

GiveWell, her yıl derinlemesine araştırmasını, dünyanın en iyi şeylerini (kurtarılan veya iyileştirilen hayatlar açısından) en düşük maliyetle gerçekleştiren kuruluşlar olan en iyi hayır kurumları listesine damıtıyor. Son yıllarda GiveWell kendisi de büyük bir hayır kurumu haline geldi; Maximum Impact Fund, yüz milyonlarca dolar bağış toplar ve fonları hangi kuruluşların en etkin şekilde kullanabileceğine bağlı olarak her üç ayda bir en iyi hayır kurumlarına dağıtır. Verdiği bağış, titiz araştırma ve izleme ile desteklendiğinden – şu anda yaklaşık iki düzine araştırmacı istihdam ediyor – GiveWell, dünyada neden olduğunuz iyiliğin miktarını tahmin edebilen para bağışlamanın birkaç yolundan biridir. Örneğin, GiveWell’in maliyet-etkililik analizi, en büyük hayır kurumu olan ve enfekte çocukları sıtma ilacıyla tedavi eden Sıtma Konsorsiyumu’nun bir insan hayatını kurtarmak için yaklaşık 4.500 dolar harcadığını ortaya koyuyor.

GiveWell son on yılda muazzam bir şekilde büyüdü. Hayırseverliğe ampirik yaklaşımı, yakın Amerikan tarihinde oldukça başarılı olan bir grup olan teknoloji ve finans çalışanları arasında bir hit oldu. GiveWell, 2021’de en büyük hayır kurumlarına bağış yapmak için 500 milyon dolardan fazla para toplayacağını söylüyor; 2025 yılına kadar yılda bir milyar dolardan fazla para toplamayı hedefliyor ve bu da onu ülkenin en büyük hayır kurumlarından biri haline getirecek. Büyük bir fon sağlayıcı, esas olarak eski bir Wall Street Journal muhabiri olan Cari Tuna ve Facebook’un kurucularından biri olan eşi Dustin Moskovitz ve ekip çalışması yönetimi yazılımı yapan bir şirket olan Asana tarafından finanse edilen bir vakıf olan Open Philanthropy Project’tir. Karnofsky, GiveWell’in kurucu ortağı olmasının yanı sıra, bir GiveWell projesi olarak başlayan Open Philanthropy’nin eş-başkanlarından biridir.

Open Philanthropy bu yıl GiveWell’e 300 milyon dolar bağışladı. GiveWell’in geri kalan bağışlarının çoğu çok daha mütevazı miktarlarda geldi. Karım ve ben, ilk keşfettiğimden beri her yıl GiveWell’e veriyoruz. Gruba bağışta bulunmaktan hoşlandığım şey, paramızın doğrudan hayat kurtarma çabalarında kullanıldığına dair güvene sahip olmak.

Her yıl bu zamanlarda tanıdığım herkese GiveWell’in övgülerini söylemeye başlıyorum. Grubun amaçlarını açıkladığımda insanların gündeme getirdiği bir sorun var: yakınlık. GiveWell’in önde gelen hayır kurumları, başta Afrika olmak üzere dünyanın en fakir bölgelerinde faaliyet gösteriyor. Bu, maliyet etkinliğini en üst düzeye çıkarma arayışının doğrudan bir sonucudur, çünkü GiveWell bağışların denizaşırı ülkelere daha fazla gittiğini savunuyor. Peki ya yakınınızdaki insanlara para vermek istiyorsanız?

Bunu yakın zamanda yapılan bir sohbette GiveWell’in CEO’su Hassenfeld’e sordum. “Yerel olarak vermek kötü bir şey değil – GiveWell, insanların nasıl verdiğinin ahlaki gözetmeni olmak için burada değil” dedi. Ancak bağışçıların “önünüzde olmayan insanları, Kenya kırsalında yaşayan ve ihtiyacı olabilecek insanları hayal etmeye çalışmasını” da önerdi. ”

Dünyanın en yoksul ülkelerinde yaşayan insanlar, yaygın bulaşıcı hastalıkları önlemek için sıtma ilacı ve aşılar gibi şeylerle hayatlarını nispeten az parayla değiştirebilirler. Buna karşılık Amerika Birleşik Devletleri’nde, GiveWell yoksulluğu gidermenin çok daha pahalı ve karmaşık olduğunu ve birçok yaklaşımın kanıtları tercih ettiği şekilde ölçmediğini buldu.

Hassenfeld bana, bağışlarınızı dünyanın birden fazla amacına veya bölgesine yaymak için, bir yatırım portföyünü düşündüğünüz şekilde vermeyi düşünmenin faydalı olduğunu söyledi. Bu tavsiyeyi akıllıca buluyorum, ancak uygulanması biraz zor, çünkü GiveWell’in denizaşırı gruplar için sürdürdüğü yerel hayır kurumları için ayrıntılı maliyet etkinliği önlemleri bulmak zor. Ve böylece, yerel gıda bankama yılda birkaç kez bağış yapmaktan başka, bağışımın büyük kısmını GiveWell’e yönlendirmeye geldim. Dünyada iyi şeyler yapıyor olabileceğimden emin olmanın bildiğim en iyi yolu bu.

Bu sütun, Times Opinion’un Tatil Verme Rehberi 2021 . Yazarın adı geçen kuruluşla doğrudan bir bağlantısı yoktur. Kılavuzda bahsedilen herhangi bir kuruluşla ilgileniyorsanız, lütfen doğrudan web sitesine gidin. Ne yazarlar ne de The Times, gruplarla ilgili soruları yanıtlayamaz veya bağışları kolaylaştıramaz.

Farhad Manjoo ile Çalışma Saatleri

Farhad istiyor telefonda okuyucularla sohbet . Aklınıza takılan herhangi bir şey hakkında bir New York Times köşe yazarıyla konuşmak istiyorsanız, lütfen bu formu doldurun. Farhad, aramak için birkaç okuyucu seçecek.

The Times, yayınlamaya kararlıdır
harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: harfler@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .