Bakan, siyasi çekişme nedeniyle Kanada'dan ayrılan Hintli öğrencilerin yüzde 86 oranında düştüğünü söyledi

Dahi kafalar

New member
Hindistan-Kanada Serisi: Kanada, uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyondur

Ottawa:

Üst düzey bir Kanadalı yetkili Reuters'e yaptığı açıklamada, Kanada'nın Hintli öğrencilere verdiği eğitim izinlerinin sayısının, Hindistan'ın izinleri işleme koyacak Kanadalı diplomatları sınır dışı etmesi ve Khalistani teröristinin Kanada'da öldürülmesiyle ilgili diplomatik tartışma nedeniyle daha az sayıda Hintli öğrencinin başvurmasının ardından geçen yılın sonlarında keskin bir düşüş yaşadığını söyledi. .

Göçmenlik Bakanı Marc Miller bir röportajda Hintlilere yönelik eğitim izni sayısının yakın zamanda tekrar artma ihtimalinin düşük olduğuna inandığını ekledi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun Haziran ayında Britanya Kolumbiyası'nda Khalistani terörist Hardeep Singh Nijjar'ın öldürülmesiyle Hintli ajanlar arasında bağlantı kuran kanıtlar bulunduğunu söylemesinin ardından diplomatik gerilimler patlak verdi.

Miller, gerginliklerin gelecekteki rakamlar üzerinde baskı oluşturmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Miller, “Hindistan'la olan ilişkimiz, Hindistan'dan gelen birçok başvuruyu işleme alma yeteneğimizi gerçekten yarı yarıya azalttı” dedi.

Ekim ayında Yeni Delhi, Kanada'ya 41 diplomatın yani personelinin üçte ikisinin Hindistan'dan çekilmesi talimatını vermişti. Ayrıca bakanın sözcüsü, anlaşmazlığın Hintli öğrencileri başka ülkelerde eğitim aramaya ittiğini söyledi.

Henüz açıklanmayan resmi verilere göre, bu faktörler geçen yılın dördüncü çeyreğinde Hintlilere verilen eğitim izinlerinin önceki çeyreğe göre %86 oranında düşüşle 108.940'tan 14.910'a düşmesine yol açtı.

Ottawa'daki Hindistan Yüksek Komisyonu danışmanı C. Gurus Subramanian, bazı Hintli uluslararası öğrencilerin, bazı Kanada kurumlarında “konut ve yeterli öğretim olanaklarının bulunmamasına ilişkin son endişeler” nedeniyle Kanada dışındaki seçeneklere baktığını söyledi.

Hintliler son yıllarda Kanada'daki en büyük uluslararası öğrenci grubunu oluşturdu; 2022'de tüm onayların %41'inden fazlası (225.835) onlara gidecek.

Miller, “Özellikle polis suç duyurusunda bulunursa diplomatik ilişkilerin nasıl gelişeceğini size anlatamam” dedi. “Tünelin sonunda ışık göremiyorum”

Uluslararası öğrenciler Kanada üniversiteleri için nakit ineği olup yılda yaklaşık 22 milyar Kanada doları (16,4 milyar dolar) getiriyor ve yavaşlama kurumlara bir darbe olacak.

Haziran ayında Kanada, Hintli ajanların Nijjar'ın Vancouver banliyösünde öldürülmesiyle bağlantılı olduğuna dair “inandırıcı” iddiaların bulunduğunu açıklamıştı. Hindistan ise bu iddiayı reddetti. Kanadalı yetkililer henüz cinayetle ilgili kimseyi suçlamadı.

Kanada hükümeti, kısmen devam eden konut krizine yanıt olarak, ülkeye giren toplam uluslararası öğrenci sayısını da azaltmaya çalışıyor.

Miller, “Şu anda gelen öğrencilerin yoğunluğundan dolayı zorluk yaşıyoruz” dedi. “Kontrolden çıktı ve kısa bir süre içinde önemli ölçüde azaltılması gerektiğini söyleyebilirim.”

Miller, hükümetin bu yılın ilk yarısında uluslararası öğrenci sayısını azaltmak için olası bir tavan da dahil olmak üzere daha fazla önlem alacağını söyledi.

Kanada, uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyondur çünkü eğitiminizi tamamladıktan sonra çalışma izni almak nispeten kolaydır.

Kendisi, hükümetin lisansüstü öğrenciler için “çok cömert” bir çalışma izni programı başlatmayı ve Tasarlanmış Öğrenme Enstitüleri olarak adlandırılan “gece uçuşu” yapan üniversitelere baskı yapmayı planladığını söyledi.

Otelcilik ve perakende sektörlerinin bunun işgücü sıkıntısına yol açabileceği yönündeki endişeleri nedeniyle hükümet halihazırda uluslararası öğrencilerin kampüs dışındaki çalışma saatlerini kısıtlamayı planlıyor.

Hükümet, 2023 yılında Kanada'da yaklaşık 900.000 uluslararası öğrencinin eğitim göreceğini öngördü; bu sayı, on yıl önceki sayının yaklaşık üç katıdır. Miller, bu öğrencilerin yüzde 40'ının (yaklaşık 360.000) Hintli olduğunu söyledi. Hintli öğrencilere yönelik onaylar geçen yıl %4 düştü ancak en büyük grup olmayı sürdürdüler.