Bana Korkumu Yenmemi Söylemekten Vazgeçin

Dahi kafalar

New member
Birçok insan gibi benim de bir takım korkularım var. Dağlara tırmanmanın (çok yüksek!) veya derin okyanus sularında yüzme fikrinin (çok alçak!) büyük bir hayranı değilim. Ve bazen korkularımın -kafamda ne kadar mantıklı görünseler de- beni bir insan olarak daha az yetişkin, daha az yetenekli, daha az tam olarak fark edilmiş biri yapıyormuş gibi hissediyorum.

Ama Annapurna’yı listemden çıkarmak yeterince kolay olsa da, araba kullanmaktan da korkuyorum. Sonuç olarak, Başkan Obama’nın Beyaz Saray’daki ilk döneminden beri direksiyona geçemedim. Sıradan bir insanın mutlu olduğu ya da en azından yapmaya istekli olduğu bir şey, benim son on yılda kaçınmak için sonsuz bahaneler bulduğum bir şeydir.

Böyle olduğum için korkumda ve kendimden nefret etmemde elbette yalnız değilim. Bugün bildiğimiz yaşam, sonsuz korku kaynakları sunuyor. Çoğumuz gelecekten, geçmişten, seri katillerden, seks suçlularından, dolandırıcılardan, dolandırıcılardan ve belirli bir nesilden pek çok insan için bataklıktan korkarız.

Ve biz her zaman bu korkuların üstesinden gelmeye çalışıyoruz, çünkü korkular bunun içindir – evcilleştirilmek, fethedilmek, öldürülmek. Ya da en azından Amerikan kültürünün bize söylediği bu. Hayatımızda bu şekilde ilerliyoruz ve ilerliyoruz. Aynı zamanda, bizi iyi, takdire şayan, değerli insanlar yapan şeyin de bu olduğu söylendi. Cesaret korkaklığı her gün yener ve korkuyu yenmek podyuma çıkmanın bir yoludur.

Yine de bu fikirle biraz yaşadım. Sefilliğime ve ezici korkuma rağmen sürücü koltuğuna geçip arabayı sürmeye devam edersem iyileşir miydim? Korktuğum şeyi yaparsam, elde ettiğim tek şey sadece kendimi mutsuz etmekse, bu gerçekten büyük bir başarı mı?

Bu, itiraf edeceğim, korkuma teslim olduğum anlamına geliyor. Ama olması gereken bu. Ne de olsa korku hayatta kalmamıza yardımcı olur. Ve biz onu dinlemezsek işini yapamaz. Virginia Üniversitesi’nde anksiyete bozukluklarına odaklanan bir araştırmacı olan Bethany Teachman bana bir e-postada “Korku, kendimizi koruyabilmemiz için çevremizdeki potansiyel tehlikelere karşı bizi uyaran, son derece uyumlu bir duygudur” dedi. “Bizi güvende tutmaya yardımcı olmak için önemli bir alarm sistemi olarak hizmet ediyor ve tehdit edici durumlardan kaçınmamız veya kaçmamız için bizi tetikliyor.”

Toronto Metropolitan Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve “Anti-Anksiyete Programı”nın ortak yazarı Martin Antony, korkuyu acıyla karşılaştırdı. Korkuyu dinlemeyen insanlar, acı hissini hissetmezlerse yaralanma riskini göze alabilecek kişiler gibidir. “Korkunun da aynı işlevi var,” dedi bana.

Başka bir deyişle, korku, hayatta kalmak için sonsuz arayışımızda çok önemli bir araçtır. Bu şekilde baktığımda, en büyük korkularımın çoğu mantıklı geliyor. Annapurna’ya tırmanmak inanılmaz derecede tehlikeli bir şey: Zirvesine ulaşmaya çalışan insanlar arasında yaklaşık yüzde 30’luk bir ölüm oranı var. Okyanuslarımızın en derin bölgelerine inmek de oldukça riskli. Bu yüzden korkularımı yener ve Annapurna’nın zirvesine doğru yola çıkarsam veya derin su vatozları arasında dalış yaparsam, bazıları buna etkileyici diyebilir. Ben buna aptallık derim.

Peki ya benim araba kullanma korkum?

Araba kullanma korkusu aynı anda hem mantıksız hem de inanılmaz derecede mantıklı görünüyor – çünkü Amerikalıların çoğu sık sık (haftada en az birkaç kez) araba kullanırken, trafik kazaları 54 yaşın altındaki Amerikalılar için önde gelen ölüm nedenidir. şimdi mantıksız mı?

Korkularımın rasyonelliğinin önemli olmadığı ortaya çıktı. Antony bana korkuları üzerinde çalışan insanlar için en büyük sorularının korkunun mantıklı olup olmadığı değil, korkunun aşırı veya mantıksız olup olmadığı olduğunu söyledi. Gerçek tehditle orantılı mı? Ve korku, kişinin günlük yaşamında gerçekten önemli mi?

“Yılanlardan çok korkabilirdim,” dedi, “ama yılanları hiç görmezsem ve hiçbir şeyden kaçınmazsam, çünkü bu hayatımda bir sorun değil, o zaman kimin umurunda?”

Ne yazık ki, araba kullanmamak hayatımda gerçek bir sorun teşkil etmiyor. yerlerde araba kullanabilmek isterdim. Ve bunu, ölümümün ve yolcularımın ölümünün yakın olduğuna dair ezici bir korku olmadan yapmak istiyorum.

Antony, bu duygunun, ani bir tehdide odaklanan korku bile olmadığına dikkat çekti (örneğin, bir ayı size doğru geliyor ve öğle yemeği yemedi). Bunun yerine deneyimlediğim şey, gelecekteki bir tehdide odaklanan kaygıdır (bir ayı, bir gün, bir gün, öğle yemeği yememişken doğrudan size gelebilir.) Ve Teachman, korkunun yardımcı olabileceğini söyleyerek, kaygının yardımcı olabileceğini söyledi. değil.

Endişeyle, “Çok fazla yanlış alarm almaya başlıyoruz, bu yüzden durumların tehlikeli olduğunu ve aslında güvenli olduğunu düşünüyoruz ve bu yüzden yapmamız gerekenden daha fazla kaçınmaya başlıyoruz” dedi. Veya sürüş durumunda yeterince güvenli.

Ey.

Hâlâ araba kullanmaktan korkmakta haklı olduğumu düşünüyorum ama ne yazık ki bu duyguya teslim olmak hayatımı sınırlıyor – ve sınırlı bir hayat sürmek kulağa araba sürmekten bile daha korkutucu geliyor. Yapılacak en akıllıca şey, beni sevdiklerim için sadece bir hatıra haline getiren o korkunç senaryoların belki de yakın ya da olası olmadığını fark etmektir. Sanırım bunu yapabilirim. Ve bana cesur demek istiyorsan seni durdurmayacağım.