Başbakan, Sudan’daki Kızılderililerle ilgili toplantıları kaydediyor: Acil durum tahliye planları hazırlayın

Dahi kafalar

New member
Sudan’ın başkenti Hartum en şiddetli çatışmalardan bazılarına sahne oldu.

Hartum, Sudan:

Başbakan Narendra Modi bugün Sudan’daki güvenlik durumunu Haber konferans yoluyla gözden geçirmek için üst düzey bir toplantı yaptı ve yetkilileri ülkede mahsur kalan Hintlilerin tahliyesi için acil durum planları hazırlamaya çağırdı.

Toplantıda Dışişleri Bakanı S. Jaishankar, Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval, Hindistan’ın Sudan Büyükelçisi Ravindra Prasad Jaiswal ve diğer bazı üst düzey yetkililer hazır bulundu.

Hükümetten yapılan açıklamada, Başbakan Modi’nin Sudan’daki son gelişmeleri değerlendirdiği ve şu anda ülke çapında ikamet eden 3.000’den fazla Hindistan vatandaşının güvenliğine özellikle vurgu yapılarak, sahadaki koşullara ilişkin ilk elden bir açıklama aldığı belirtildi.

Başbakan, geçen hafta başıboş bir kurşunun kurbanı olan Hindistan uyruklu bir kişinin trajik bir şekilde ölümü nedeniyle taziyelerini sundu.

Başbakan Modi, yetkililere uyanık kalmaları, gelişmeleri yakından izlemeleri ve Sudan’daki Hint vatandaşlarının güvenliğini sürekli olarak değerlendirmeleri ve onlara mümkün olan her türlü yardımı sunmaları talimatını verdi.

Başbakan ayrıca bölgedeki komşu ülkeler ve önemli sayıda Sudan vatandaşı olan ülkelerle yakın iletişimin sürdürülmesinin önemini vurguladı.

Dışişleri Bakanı S. Jaishankar bugün BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Sudan’da kötüleşen durumu görüştü. Hükümet, Sudan’daki durumun “çok gergin” olduğunu ve acil durum planları ve olası bir tahliye üzerinde çalışmak da dahil olmak üzere Hint toplumunun güvenliğini ve refahını sağlamaya odaklandığını söylüyor.

Ülkenin ordusu ve paramiliter güçleri, dünya güçlerinin Ramazan’ı sona erdirmek için ateşkes çağrılarını görmezden gelerek savaşırken 300’den fazla insan öldürüldü.

Sudan’ın başkenti Hartum, yoğun nüfuslu semtlerde hava saldırıları ve tank bombardımanı ile en şiddetli çatışmalardan bazılarına tanık oldu; beş milyon insanın çoğu bunaltıcı sıcakta elektrik, yiyecek ve su olmadan evlerine sığındı. İletişim ciddi şekilde bozulur.

Tıp uzmanları, özellikle birçok hastanenin çapraz ateşe tutulduğu bildirilen Hartum’da bir felaket uyarısında bulundu.

Doktorlar birliği, Hartum ve komşu ülkelerdeki hastanelerin yüzde 70’e varan oranda çatışmalar nedeniyle “hizmet dışı” olduğunu söyledi.

Yaralıların çoğu hastanelere ulaşamadığı için ölü sayısının belirtilenden çok daha yüksek olabileceği konusunda uyarıldı.

Birçok ülkenin tahliye planları askıya alındı. ABD Savunma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, “ABD Büyükelçiliği personelinin Sudan’dan ayrılmasını sağlamak ve muhtemelen kolaylaştırmak” umuduyla “bölgenin yakınlarına” asker konuşlandırdığını duyurdu.