Başkan Biden ile Öğle Yemeğim

Dahi kafalar

New member
Başkan Biden geçen Pazartesi beni Beyaz Saray’da öğle yemeğine davet etti. Ama hepsi kayıt dışıydı – bu yüzden size söylediği hiçbir şeyi söyleyemem.

Yine de size iki şey söyleyebilirim – ne yediğimi ve sonra nasıl hissettiğimi. Ton balıklı salatalı sandviç, kepekli ekmek üzerine domates, bir kase karışık meyve ve tatlı olarak çikolatalı milkshake yedim, o kadar güzeldi ki, kanuna aykırı olmalıydı.

Daha sonra hissettiğim şey şuydu: Biden’ın iki cümleyi bir araya getiremediğini söyleyen Fox’taki tüm budalalar için, işte flaş bir haber: O NATO’yu, Avrupa’yı ve tüm Batı ittifakını bir araya getirdi – Kanada’dan Finlandiya ve Japonya’ya kadar – Ukrayna’nın acemi demokrasisini Vladimir Putin’in faşist saldırısından korumasına yardım etmek için.

Bunu yaparken, ABD ve NATO eğitimcilerinin hızlı bir şekilde konuşlandırılması ve büyük miktarda hassas silah transferi sayesinde Ukrayna’nın Rusya’nın işgalci ordusuna önemli kayıplar vermesini sağladı. Ve tek bir Amerikan askeri bile kaybolmadı.

Bahsettiğim ve hayran olduğum başka bir başkandan bu yana ittifak yönetimi ve konsolidasyonun en iyi performansı oldu – aynı zamanda iki cümleyi bir araya getirmekten aciz olduğu söylenen George HW Bush. Bush, Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ve Almanya’nın yeniden birleşmesinin, tek kurşun atmadan veya tek bir Amerikan canını kaybetmeden yönetilmesine yardımcı oldu.

Ne yazık ki, öğle yemeğimizi tok ama ağır bir kalple bıraktım.

Biden bunu çok fazla söylemedi ama söylemesine de gerek yoktu. Satır aralarından duyabiliyordum: Batı’yı yeniden birleştirirken Amerika’yı yeniden birleştiremeyeceğinden endişeleniyor.

Herhangi bir Build Back Better hükmünün üzerinde açıkça onun önceliğidir. Ve bu yüzden seçildiğini biliyor – Amerikalıların çoğunluğu, ülkenin dikişlerde parçalanmakta olduğundan ve iki partili içgüdüleriyle Biden adlı bu eski savaş atının bizi tekrar bir araya getirecek en iyi kişi olduğundan endişeliydi. İlk etapta yarışmaya karar vermesinin nedeni bu, çünkü temel bir amaç birliği ve uzlaşma isteği olmadan başka hiçbir şeyin mümkün olmadığını biliyor.

Ama her geçen gün, her toplu silahlı saldırı, her ırkçı köpek düdüğü, her polisi geri alma girişimi, her ulusu bölen Yüksek Mahkeme kararı, her konuşmacı bir kampüsten kaçıyor, her sahte seçim sahtekarlığı iddiasıyla, acaba yapabilir mi? bizi tekrar bir araya getir. Çok mu geç olduğunu merak ediyorum.

Korkarım çok yakında çok değerli bir şeyi kıracağız. Ve daha önce onu kırarsak, gitmiş olacak – ve onu asla geri alamayabiliriz.

Gücü barışçıl ve meşru bir şekilde devretme yeteneğimizden bahsediyorum, kuruluşumuzdan beri gösterdiğimiz bir yetenek. Barışçıl, meşru güç aktarımı, Amerikan demokrasisinin temel taşıdır. Onu kırarsanız, hiçbir kurumumuz uzun süre çalışmaz ve siyasi ve finansal kaosa sürükleniriz.

Şu anda o uçuruma bakıyoruz. Çünkü göçü kısıtlamak, kürtajı yasaklamak, kurumlar vergisini azaltmak, daha fazla petrol pompalamak, okullarda seks eğitimini kısıtlamak ve bir salgında vatandaşları maske zorunluluğundan kurtarmak isteyen Donald Trump ve Trump yanlısı adayları seçmek bir şeydir. Bunlar, siyasetin malzemesi olan meşru anlaşmazlıkların olabileceği politikalardır.

Ancak, Capitol’deki 6 Ocak ayaklanmasıyla ilgili son ön seçimler ve soruşturmalar, Trump ve destekçilerinin tutarlı herhangi bir politika dizisi tarafından değil, daha ziyade devasa bir yalan tarafından yönlendirilen bir hareketini ortaya koyuyor – Biden’ın özgürce ve adil bir şekilde yapmadığı yönünde. Seçim Kurulu oylarının çoğunluğunu kazanır ve bu nedenle gayri meşru bir başkandır.

Bu nedenle, en büyük öncelikleri, Anayasa’ya değil, Trump’a ve onun Büyük Yalanına bağlı olan adayları atamak. Ve 2024’teki herhangi bir yakın seçimde şunu ima etmekten daha fazlasını yapıyorlar – hatta çok yakın olmayanlar – yerleşik anayasal kural ve normlardan ayrılmaya ve bu seçimi Trump’a veya aslında en çok oyu almayan diğer Cumhuriyetçi adaylara vermeye istekli olacaklardı. Bu platformu fısıldamıyorlar. Bunun üzerine ofis için koşuyorlar.

Kısacası, bize alenen ve yüksek sesle “ORAYA GİDECEĞİZ” diyen bir ulusal hareket görüyoruz.

Ve bu beni korkutuyor çünkü: ORADA OLDUM.

Gazetecilikteki biçimlendirici deneyimim, 1970’lerin sonlarında Lübnanlı politikacıların oraya gitmelerini ve kırılgan demokrasilerini uzun süreli bir iç savaşa sokmalarını izlemekti. Bu yüzden bana burada olamayacağını söyleme.

Pennsylvania Eyalet Senatörü Doug Mastriano gibi insanlar – Capitol’de 6 Ocak kalabalığı ile yürüyen bir seçim inkarcısı – vali adayı olmak için GOP ön seçimini kazandığında değil. Hiç şüpheniz olmasın: Bu insanlar asla Al Nazaran’ın 2000’de yaptığını yapmayacaklar – son derece yakın bir seçimde mahkemelerin kararına boyun eğecekler ve rakibini meşru başkan olarak tanıyacaklar. Ve hiçbir zaman 2020 seçimlerinden sonra göreve aday olan veya seçim görevlisi olarak hareket eden ilkeli Cumhuriyetçilerin yaptıklarını yapmayacaklar – oyları eyaletlerinde sıralandığı gibi kabul edecekler, önemli bir usulsüzlük olmadığını doğrulayan mahkeme emirlerini kabul edecekler ve Biden’ın yasal olarak izin vermesine izin verecekler. güç al.

Söylediklerinin tek bir kelimesine bile inanmadıklarını bildiklerini bildiğimizi bildiğimizde, Büyük Yalanını teyit ederek göreve aday olan Trump Cumhuriyetçilerinin sayısını izlemek mide bulandırıcı. Bu Dr. Oz ve JD Vance ve diğerleri. Yine de, güç kazanmak için Trump trenine binmeye hazırlar. Üstelik bunu hiç kızarmadan yapıyorlar.

Benim görüşüme göre, Meclis Azınlık Lideri Kevin McCarthy, ne pahasına olursa olsun Meclis başkanı olmaya bu kadar takıntılıyken, doğruyu söylemek konusunda yalan söylediğinde sona erdi.

McCarthy, 6 Ocak’tan hemen sonra Cumhuriyetçi meslektaşlarına, ayaklanmaya ilham verdiği için Trump’ın görevden alınmasını beklediğini ve McCarthy’nin kendisine istifa etmesi gerektiğini söylemeyi amaçladığını açıkça (ve kasette) söylediğini açıkça reddetti.

hayatında kimlerle karşılaştın doğruyu söylemek konusunda yalan mı söyledin?

Bu da beni Biden’la öğle yemeğime geri getiriyor. GOP en aziz ilkelerimizden vazgeçerken, Ukrayna’yı desteklemek, Rus işgalini desteklemek ve yurtdışındaki temel Amerikan ilkelerini – tüm halkların özgürlük ve kendi kaderini tayin hakkını – savunmak için küresel bir ters ittifak kurmuş olmamız açıkça ona ağır geliyor. evde.

O ve ekibi Batı ittifakını Trump’ın içinde bıraktığı parçalanmış parçalardan canlandırırken, birçok müttefik liderin özel olarak Biden’a “Tanrıya şükür – Amerika geri döndü” demesinin nedeni budur. Ve sonra, “Ama ne zamana kadar?” diye ekliyorlar.

Biden bu soruya cevap veremez. Çünkü biz bu soruya cevap veremiyoruz.

Biden bu ikilemde suçsuz değil, Demokrat Parti de – özellikle onun aşırı sol kanadı. Ekonomiyi canlandırma baskısı altında ve aşırı soldan büyük taleplerle karşı karşıya kalan Biden, çok uzun süre geniş kapsamlı harcamalar yaptı. Meclis Demokratları ayrıca Biden’ın en önemli iki partili başarılarından birini – dev bir altyapı faturasını – diğer aşırı harcama taleplerine rehin vererek lekeledi. Aşırı sol, Biden’ı ve tüm Demokrat adayları “polisi savunmak” gibi radikal kavramlarla da üzdü – uygulansaydı Demokrat Parti’nin Siyah ve Hispanik tabanına en çok zarar verecek çılgın bir mantra.

Trumpizmi yenmek için, diyelim ki Cumhuriyetçilerin sadece yüzde 10’unun partilerini terk edip merkez sol Biden’a katılmasına ihtiyacımız var. Ancak aşırı sol Demokratların partinin geleceğini belirlediği görülüyorsa, Cumhuriyetçilerin yüzde 1’inin bile değişmesini sağlayamayabiliriz.

İşte bu yüzden Başkan’la öğle yemeğimi midem dolu ama kalbim buruk bir şekilde bıraktım.

The Times yayınlamaya kararlı harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .