Ben bir NYC Sağlık Görevlisiyim. Hiç Böyle Bir Akıl Sağlığı Krizine Tanık Olmadım.

Dahi kafalar

New member
Sokak köşelerinde bağırıp çağıran ve aşırı yüklü el arabalarının yanında kaldırımlara yığılan New Yorklular var. Arkadaş canlısı, kızgın veya güvensiz olabilirler. Bana ve meslektaşlarıma göre onlar hasta.

İtfaiyenin Acil Sağlık Hizmetleri Bürosunda teğmen bir sağlık görevlisiyim ve akıl hastası bir New Yorkluya yardım çağrısı yapılmadan bir gün geçmesi nadirdir. Tıbbi müdahale ekipleri genellikle kendilerini tedavi etmesi gereken sağlık profesyonelleri zinciriyle ilk veya tek temas noktalarıdır. İsimlerini, rutinlerini, hayallerini, hatta doğum günlerini biliyoruz.

Hüzünlü, dağınık bir topluluktur. Ve mantar oldu. Tıbbi müdahale görevlisi olarak yaklaşık 20 yıldır, New York’un şu anda yaşadığı gibi bir akıl sağlığı krizine hiç tanık olmadım. Kasım ayının son haftasında 911 sevk görevlisi, “duygusal olarak rahatsız kişiler” veya EDP’ler için günde ortalama 425 çağrı aldı. Pandemiden önceki on yılda bile, bu çağrılar neredeyse ikiye katlanmıştı. EDP’ler, kronik olarak yetersiz finanse edilen bir akıl sağlığı sisteminin, Covid pandemisinin ezdiği kum üzerine inşa edilmiş bir iskambil evinin çatlaklarından düşen insanlardır.

Şimdi Belediye Başkanı Eric Adams, tıbbi müdahale ekiplerinin ve polis memurlarının tehlikede olan daha fazla akıl hastası insanı devaya zorlamasını istiyor. Anlıyorum – çaresizce profesyonel yardıma ve uyumak ve yemek yemek için güvenli bir yere ihtiyaçları var. Kuvvetli eylem, gösterişli manşetlere yol açar.

Akıl sağlığı sorunları olan kişiler şiddet kurbanı olabilir. Ayrıca ciddi akıl hastalığı olan ve tedaviye erişimi olmayan insanların toplum için oluşturabileceği tehlikenin de acı bir şekilde farkındayım. New York Şehri İtfaiye Teşkilatı’ndaki EMS çalışanlarına yönelik saldırılar yıldan yıla istikrarlı bir şekilde arttı. Tıbbi müdahale ekiplerimiz dengesiz hastalar tarafından ısırıldı, dövüldü ve kovalandı. Şizofreni hastası olduğu bildirilen bir adam, 29 Eylül’de Queens’te meslektaşım Yüzbaşı Alison Russo-Elling’i ölümcül şekilde bıçaklamakla suçlandı.

Ancak sokakta yaşayan akli dengesi bozuk insanları boğmak ve onları aşırı kalabalık psikiyatri merkezlerine götürmek için tıbbi müdahale ekipleri göndermek çözüm değil.

Birincisi, belediye başkanı, sistemik bir kriz için daha fazla sorumluluğu, yıllarca süren düşük risk ve pandeminin baskısından tükenmiş, aşırı çalışan bir tıbbi birliğe kaydırıyor. Pek çok EMS çalışanı, tıpkı tedavi ettiğimiz hastalar gibi, depresyondan mustarip ve yeterli profesyonel akıl sağlığı desteğinden yoksun. İtfaiyenin Acil Sağlık Hizmetlerinin birkaç üyesi, pandemi başladığından beri intihar ederek öldü ve yüzlerce kişi işi bıraktı veya emekli oldu. Hala çalışan çoğumuz kırılma noktasına kadar geriliyoruz.

Ben de çaresizlik yolundan gittim. 2020 ilkbaharı ve sonbaharı beni o kadar boş, bitkin ve uykusuz bıraktı ki intiharı bile düşündüm. Ambulanslarımız, sadece kırık bir boru hattının girişidir. Bu şehirde ruh sağlığı evini yaktık ve sokakta gördüğünüz insanlar küllerinden sendeleyerek kurtulanlardır.

Cevap vermesi ve onlara yardım etmesi gerekenler de iyi durumda değil. Mart 2020’den bu yana, İtfaiyenin tıbbi müdahale ekiplerini temsil eden sendikalar, üyelerden gelen yardım çağrılarıyla o kadar doluydu ki, üç akıl sağlığı kuruluşuyla ortaklıklar kurduk ve bunların tümü, bağımsız bir hayır kurumu olan EMSFDNY Yardım Fonu tarafından kuruldu ve finanse edildi. kriz zamanlarında bize yardım etmek için tıbbi müdahale ekipleri ve bağışlar yoluyla halk tarafından.

Korları gözden geçirip ne kurtarabileceğimize bakmalıyız. Ardından yeni bir temel atmamız, yapıyı desteklemek için bazı kirişler yerleştirmemiz ve inşa etmeye başlamamız gerekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pek çok şehir gibi New York’un da ihtiyacı olan şey, akıl sağlığı tesislerine ve uzun vadeli deva sunan profesyonellere fon sağlamak için sürekli yatırımdır. Bu çaba şüphesiz on milyonlarca dolara mal olacaktır.

Akıl hastası insanları sıkıntı içinde hastaneye götürmeye karşı değilim – ambulanslarımız bunu her zaman yapıyor. Ama sorunlarını çözmenin pek mümkün olmadığını biliyorum. Hastaneler bunalmış durumda, bu yüzden bazen hastaları başka tesislere karıştırmaya çalışıyorlar. Vali Kathy Hochul, New York şehrinin psikiyatri hastaları için 50 ilave yatak sözü verdi. Bay Adams’ın muğlak kriterleri altında istem dışı hastaneye yatışa hak kazanan hastaları yönetmek için çok daha fazlasına ihtiyacımız var.

Çoğu zaman, bir hasta hastane personeli tarafından muayene edilir, bir sandviç ve birkaç saat dinlenecek bir yer verilir ve ardından taburcu edilir. Kişi sarhoşsa, bir hemşire bir “muz torbası” – intravenöz bir vitamin ve elektrolit çözeltisi – ve ayılması için zaman verebilir. Muhtemelen, zaten fazla çalışan personel, hastayı en başta içki veya uyuşturucu kullanmaya iten depresyon hakkında fazla bir şey yapamaz.

Diyelim ki bir hasta hastanede tedavi görüyor. Bay Adams, yeni direktif uyarınca, bu hastanın, kişiyi devam eden deva ile ilişkilendirecek bir plan yapılana kadar taburcu edilmeyeceğini söylüyor. Ancak bu devadan sorumlu olan sistemler – korunaklı barınma, ayakta tedavi gören psikiyatrik devaya erişim, sosyal hizmet görevlileri, topluma yeniden entegre olma yolu – korkunç derecede yetersiz. Yeterli sığınma evi yok, yeterli sosyal hizmet uzmanı yok, yeterli ayakta tedavi tesisi yok. Böylece artık kendileri için nasıl deva yapılacağını bilmeyen, karmaşık bir süreçte ellerinin tutulmasına ihtiyaç duyan insanlar, evvel yeniden sokakta yalnızlar.

Birkaç gün önce, Downtown Brooklyn’de bir metro platformunda insanlara bağıran manik-depresif bir kişiyi tedavi ettim. Adam ilacı nereden bulduğunu bilmediği için iki yıl ilaçsız kaldığını söyledi. Sığınma evine gitmek istemediğini söyledi ve ben de ona nereden geldiğini bildiğimi söyledim: 20’li yaşlarımın başında iki yıl evsiz kaldım ve sığınaklardan kaçınmak için arabamda uyudum – bir gece Bedford-Atlantic Armory benim için yeterliydi.

Adamı benimle Brooklyn Hastane Merkezine gelmesi için ikna ettim ve kendisine reçete yazdırdım. Almayı hatırlar mı, bilmem.

İnsanları devaya zorlamanın nasıl bir faydası olacağını bilmesem de, nasıl acıtacağını görüyorum. Tıbbi müdahale görevlisi ile hasta arasındaki güven çok önemlidir. Onsuz, hastaların bizimle konuşmasını sağlayamaz, onlara dokunmamıza izin veremez veya kollarına ilaç dolu iğneler sokamazdık. Ama insanları istemedikleri halde ambulanslarımıza tıkarsak bu güven kırılır.

Ayrıca, tıbbi müdahale ekipleri psikiyatri hastalarıyla açmazları kaldıracak donanıma sahip değildir. Deneyimlerime göre, polis memurları akıl hastalarına müdahale etmeye istekli değiller. Hastaları değerlendirecek tıbbi bilgiye sahip değiller. Peki, bunların taşınıp taşınmayacağına kim karar verecek? Ya aynı fikirde değilsek? Protokole göre, kararı veren EMS personelidir. Polis şimdi onları almamızı emredecek mi? Tıbbi müdahale ekiplerinin ve polislerin bir hastayla ne yapacaklarını tartışarak geçirecekleri saatleri ancak hayal edebiliyorum.

Başkan Adams, yüzeysel bir çözüm aramak yerine, dikkatini ihmal edilmiş sağlık devası aygıtımıza çevirmeli. Devam eden bu trajediden kaçınmak istiyorsak, sosyal hizmetlere, barınma ve ruh sağlığı devalarına büyük yatırım yapmalıyız. Ciddi bir pandemi sonrası akıl sağlığı krizinin yaşandığı Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tür bir yatırıma ihtiyacımız var. Yıllar boyunca New York City’nin akıl hastası nüfusuyla olan temasım ve depresyon ve evsizlikle ilgili kendi fırçalarım bana hepimizin uçuruma düşündüğümüzden çok daha yakın olduğumuzu öğretti.

Anthony Almojera, New York Şehri İtfaiye Acil Sağlık Hizmetleri Bürosu’nda teğmen bir sağlık görevlisidir; Üniformalı EMS Subayları Birliği’nin bir başkan yardımcısı, Yerel 3621; ve “Riding the Lightning: A Year in the Life of a New York City Paramedic” kitabının yazarı.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .