Bir Durgunluk Nasıl Olabilir ve Olmayabilir?

Dahi kafalar

New member
ABD ekonomisi, örneğin işsizlik sigortası için ilk başvuruların 1969’dan bu yana en düşük noktasında olmasıyla hala çok güçlü. Yine de herkes durgunluktan bahsediyor. Ve gerçek şu ki, önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli bir durgunluk şansı var. Ama insanlar nedenini anlıyor mu?

Cevabın bir kısmı, mevcut veriler nasıl görünürse görünsün her zaman yakın gelecekte bir durgunluk şansının olduğudur. Tampon çıkartmaları tam olarak söylemediği gibi, bir şeyler olur. Diyelim ki çok az kişinin görebildiği bir finansal kriz veya dünya ticaretini bozan bir savaş her zaman vardır.

Bununla birlikte, mevcut durumumuz açıkça artan resesyon riskleri yaratıyor, çünkü esas olarak politika yapıcılar – esas olarak pratikte Federal Rezerv – karşıt tehlikeler yoluyla bir rotayı yönlendirmeye çalışıyorlar. Bunu başarabilirlerdi – aslında benim tahminim yapacakları. Ama olmayabilirler. Ve işte olay şu: Yaşadığımız durgunluğun türü, eğer varsa, Fed’in bunu hangi şekilde yanlış anladığına bağlı olacaktır.

Şu anda neredeyiz? Enflasyon elbette kabul edilemez derecede yüksek. Bunların bir kısmı, tedarik zinciri sorunları, Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan artan gıda ve enerji fiyatları gibi, zamanla ortadan kalkması muhtemel aksaklıkları yansıtıyor. Aslında, bu geçici faktörlerin enflasyonun çoğunluğunu oluşturduğunu iddia ediyorum, bu yüzden hemen hemen her büyük ekonomi on yıllardır en yüksek enflasyon oranını yaşıyor.

Ancak eskiden esas olarak pandemiden güçlü bir şekilde etkilenen birkaç sektörle sınırlı olan enflasyon genişledi. Bu yüzden kendimi, ABD ekonomisinin aşırı ısındığını – toplam talebin üretken kapasiteyi aştığını ve ikisinin hizaya getirilmesi gerektiğini iddia eden ekonomistlerle gönülsüz bir anlaşma içinde buluyorum.

İyi haber şu ki, enflasyonun yerleştiğine dair esasen hiçbir kanıt yok – enflasyonun sadece herkesin devam etmesini beklediği için devam ettiği 1980 dolaylarında bulunduğumuz durumdayız. Bulabildiğim her ölçüm, insanların gelecek yıl için yüksek enflasyon beklediğini ancak orta vadede çok daha düşük enflasyon beklediğini gösteriyor, bu da Amerikalıların hala düşük enflasyonu norm olarak gördüklerini gösteriyor. Örneğin, New York Fed’in tüketici beklentileri anketinden elde edilen sonuçlar:

Enflasyon, hala yerleşik değil. Kredi… New York Federal Rezerv Bankası

Bir kenara: Keşke insanlar bir “ücret-fiyat sarmalı”ndan bahsetmeyi bıraksalar. Böyle bir sarmalın, işçiler artan yaşam maliyeti için tazminatı hak ettiklerine inandıkları için daha yüksek ücret talep ettiklerinde gerçekleşmesi gerekiyor. Kendinize sorun: Bu, bugünlerde yaşadığımız Amerika’ya benziyor mu? Hak ettiklerine inandıkları şeyi talep eden bu işçiler tam olarak kim? İşçilerin alabileceklerini aldıkları, işverenlerin de alması gerekenleri hissetiği bir ülke haline geldik. Böyle bir ülkede, tüm ücret-fiyat sarmal anlatısı anlamsızdır.

Ama şimdiki duruma geri dönelim. Enflasyonun henüz yerleşmemiş olması yumuşak bir iniş imkanı sunuyor. Nerede olduğumuzu ve ne olması gerektiğini şematik olarak şöyle gösterirdim:

Olması gereken bu. Kredi… Yazarın hayal gücü

Şekilde, potansiyel GSYİH, kabul edilebilir bir enflasyon oranıyla tutarlı çıktı seviyesidir – zamanla büyüyen bir seviye. Şu anda bu seviyenin üzerinde olduğumuza gönülsüzce katılıyorum. Ancak, potansiyel GSYİH’nın yetişmesine izin verirken, sadece büyümeyi yavaşlatarak bir durgunluk yaşamadan bu açığı kapatabiliriz. Enflasyon beklentilerle sabitlenmedikçe ve geçici aksaklıklar ortadan kalkmadıkça, açığı kapatmak enflasyonu kabul edilebilir bir orana indirecektir.

Buna neden “Goldilocks yolu” diyorum? Çünkü, sonraki şeklin gösterdiği gibi, politika her iki yönde de hata yapabilir:

Ancak yanlış gitmesinin iki yolu vardır. Kredi… Yazarın hayal gücü

Tek olasılık Enflasyon şahinlerinden çok sayıda rantın konusu olan, Fed’in çok yavaş hareket etmesi, ekonominin çok uzun süre çok sıcak çalışacağı – rakamdaki kırmızı yol – ve enflasyonun yerleşik hale geldi. Bu noktada, enflasyon oranını düşürmek, 1970’lerin enflasyonist mirasını geri almak için yıllarca aşırı yüksek işsizliğin sürdüğü Paul Volcker’ın 1980’lerde yaptığı gibi, ekonomiyi sıkıntıdan geçirmeyi gerektirecekti. Yani, Fed’in yetersiz sıkılaştırması, tepeden aşağı kötü bir resesyon için zemin hazırlayacaktır.

Ama bana sorarsanız yeterince dikkat çekmeyen başka bir olasılık daha var. Yani, Fed’in çok hızlı hareket edeceği veya belki de çoktan hareket ettiği ve ekonominin gereğinden fazla soğuyacağı. Bu durumda – şekildeki mavi yolla gösterilen – oldukça hızlı gelişebilecek gereksiz bir durgunluk yaşayabiliriz.

Bu ihtimal için neden endişelenelim? Ne de olsa, Fed şimdiye kadar somut bir adım atmadı: Kontrol ettiği faiz oranını sadece yüzde dörtte bir oranında artırdı. Ancak reel ekonomi için önemli olan uzun vadeli faiz oranları, özellikle ipotek oranları, daha birçok faiz artırımı olacağı beklentisiyle şimdiden yükseldi:

Büyük sıkışma başladı. Kredi… FRED

Pratik olarak O halde, Fed ekonomiyi soğutmak için şimdiden çok şey yaptı. Yeterince yapıldı mı? Çok mu yaptı? Bunu söylemek gerçekten zor.

Ne de olsa bugünkü haber bülteninde argümanımı oluşturmak için gerçek sayılar yerine şematik rakamlar kullanmamın bir nedeni var. Hepsi olmasa da çoğu makroekonomist, ekonominin en azından bir şekilde aşırı ısındığı konusunda hemfikir görünüyor. Ama ne kadar olduğu konusunda fikir birliği yok. Faiz oranlarındaki artışın ekonomiyi ne kadar yavaşlatacağını da gerçekten bilmiyoruz. Ve bu belirsizlikler şu anda Fed’in işini gerçekten zorlaştırıyor.

Bildiğimiz ya da en azından benim iddia ettiğim şey, bu zor andan itibaren bir durgunluk gerektirmeyen bir yol olduğu. Ve Fed bunu yanlış anlayabilirken – ve neredeyse kesinlikle bir dereceye kadar yanlış anlayacaktır, çünkü bunlar zor zamanlar – her iki yönde de yanlış yapabilir. Şu anda Fed’in enflasyona aşırı tepki vermesinden endişeleniyorum. Ama zaman gösterecek.