Bir Marka Nasıl Yok Edilir, Misk Tarzı

Dahi kafalar

New member
Gerçek hikaye: 2008’de Nobel Ödülü’nü kazandığımda, Princeton hızla kampüste özel bir etkinlik düzenledi ve Robertson Hall’un önünde benim için bir park yeri ayırdı. Ama 2004 Jetta’mla geldiğimde, güvenlik görevlileri çılgınca beni el sallayarak uzaklaştırmaya çalıştı. Ödüllü bir kişinin bu kadar mütevazı bir araba kullanacağını açıkça makul bulmadılar.

Bugün hala o arabayı kullanıyorum.

Mesele şu ki, ne kullandığını pek umursayan insanlardan biri değilim. (Bencilliğimi başka şekillerde dışa vurduğumdan hiç şüphem yok.) Ama aslında pek çok insan arabalarını statülerini – aslında kimliklerini – simgelemek için kullanıyor.

Sansürlemenin anlamı yok. Gösterişçi tüketim, uygarlığın kendisine kadar uzanan çok insani bir şeydir. Ancak zamanla şekil değişti. Bu günlerde insanların ne kadar zengin olduklarını giydikleri kıyafetlerden anlamak görece zor, bu da arabalar gibi diğer statü belirteçlerine daha önemli bir rol veriyor. Ayrıca, çağdaş zamanlarda insanlar zenginliklerinin yanı sıra değerlerini de sergilemek için tüketim mallarını kullanırlar. Süslü bir kamyonet bir tür mesaj gönderir; bir Tesla diğerini gönderir.

Ve evet, Tesla’dan bahsetmişken, bugünkü haber bülteni kısmen Elon Musk hakkında.

Son bültenimde yazdığım gibi, Tesla’nın devasa piyasa değerinin anlamsız olduğuna inanmamızın ana nedeninin Musk’ın Twitter’daki maskaralıklarıyla çok az ilgisi var. Sorun şu ki, Tesla’nın elektrikli araç pazarındaki hakimiyeti biz konuşurken zaten azalıyor, bu nedenle şirketin hisse senedi fiyatını haklı çıkaracak türden olağanüstü uzun vadeli karlar elde etmesi pek olası değil.

Bununla birlikte, Musk gerçekten de çok tuhaf davranıyor ve en iyi müşterilerini uzaklaştırmak için neredeyse mükemmel bir şekilde hesaplanmış görünüyor.

Sonuçta, bir Tesla satın almak ne anlama geliyor? Lüks bir araba ama başka lüks arabalar da var. Bir Tesla’yı özel kılan şey, elektrikli, sıfır emisyonlu lüks bir otomobil olmasıdır – sürdürülebilir bir geleceğe gösterişli bir yolculuk olma iddiasındadır.

Ayrıca geçen güne kadar Musk’ın kendisi de geniş çapta havalı bir adam olarak görülüyordu. Ve fütüristik anlamda havalı: Şirketi uzaya roketler gönderiyor; bilim kurgu romanı “Dune”dan (bu arada, yakın zamanda harika bir filme dönüştürülen bir kitap) esinlenerek bir albüm çıkaran popüler bir müzisyenle yaşıyordu.

Peki biri Tesla sürerek ne mesaj gönderiyordu? Temel olarak – haksızlık ettiğimi düşünmüyorum – şuydu: “Zenginim ama uyandım.” Bu duruşla istediğiniz kadar alay edin, ancak Tesla satışlarını gerçekten artırdı. Ve bu, birçok Tesla alıcısının muhtemelen aynı zamanda Demokrat olduğu anlamına gelir.

Burada sadece tahmin yürütmüyorum. Geçen gün internet Invictus takma adıyla yazan bir arkadaşım, eyalet düzeyindeki siyasi eğilimleri Tesla tescilleriyle karşılaştırmak için New York Eyaleti verilerini kullandı. Yeterince Mühlet, 2020’de ezici bir çoğunlukla Donald Trump’a oy veren ilçeler – New York’ta bile varlar – ezici bir çoğunlukla Joe Biden’a oy verenlerden çok daha az Tesla satın aldı.

Diğer şeylerin yanı sıra, siyasi eğilimler ile aşılama durumu arasındaki ilişkiyi belgelemesiyle tanınan Charles Gaba, bu sonuçları birkaç eyalet için tekrarladı. Burada, örneğin, Kaliforniya’da nasıl göründüğü:

Teslalar Demokratik bir şeydir. Kredi… Charles Gaba

Biraz daha derine inmek için, Buffalo’nun güneydoğusunda çok Trumpy bir bölge olan Steuben County ile Scarsdale’i de içeren zengin ve oldukça Demokratik bir New York banliyösü olan Westchester County arasında – Invictus ve American Community Survey’den alınan verileri kullanarak – bir karşılaştırma:

Rich, Wake Tesla Drivers, New York baskısı. Kredi… Invictus, Amerikan Topluluğu Araştırması

Yani, evet, Westchester’da çok fazla Tesla var, Steuben’de neredeyse hiç yok. Bir dereceye kadar bu, Westchester’daki insanların daha fazla gelire sahip olduğu gerçeğini yansıtıyor olabilir. Ancak son zamanlarda partilerin sınıf rollerini tersine çevirdiği hakkında bazen duyduklarınıza rağmen, geliri 100.000 doların üzerinde olan Amerikalılar hala oldukça büyük bir farkla Cumhuriyetçilere oy veriyor. Tersine çeviren şey, eğitimdeki uçurum: Üniversite mezunları, Tesla bölünmesi diyebileceğimiz şeyin aynı zamanda kültür savaşıyla bağlantılı olduğu görüşünü destekleyen bir Demokratik blok haline geldi. Ve Westchester’da Steuben’den çok daha fazla üniversite mezunu var.

O halde Tesla, müşteri tabanı büyük ölçüde Elon Musk’ın onunla birlikte algılanan kişiliğinden kısmen etkilenen zengin kültürel liberallerden oluşan bir markadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında, Musk’ın MAGA komplo teorilerini alenen kucaklaması, neredeyse akıl almaz derecede kötü bir pazarlama hamlesidir ve pratik olarak ana alıcılarını yabancılaştırmak için tasarlanmıştır. Neler oluyor?

Musk, büyük ölçüde, her zaman kim olduğunu, temelde tipik bir teknoloji oligarkını ifşa ediyor olabilir. Genel olarak, otoriter içgüdüler ve küçük insanları hor görme, Silikon Vadisi seçkinleri arasında, bilgi teknolojisinin hâlâ havalı olduğu zamanlarda insanların fark ettiğinden çok daha yaygın.

Bununla birlikte Musk, kendi sınıfında bile dürtü kontrolü eksikliğiyle öne çıkıyor. Bu, dikkat ederseniz, Twitter’ı satın almadan çok önce açıktı. Musk’ın mini denizaltı teklifini reddeden bir mağara kurtarıcısına “pedocu” demesinin üzerinden dört yıldan fazla zaman geçti.

Ayrıca Musk’ın davranışları daha da tuhaflaşıyor. (En sevdiğim bir söz, insanların yaşlandıkça daha çok kendilerine benzedikleri için daha da kötüleştiğidir.) Ne zamandan beri endüstrinin kaptanları rastgele eleştirilere hayali anatomileriyle alay ederek yanıt veriyor?

Şimdi, son haber bültenimde yazdığım gibi, Musk hayranlarının onu hayal ettiği kişi olsa bile Tesla muhtemelen eninde sonunda düşüşe gidiyordu; elektrikli araç işinin ekonomisi, uzun vadeli pazar hakimiyetine elverişli değil. Ancak Musk, kim olduğunu en iyi müşterilerinden biraz daha saklamayı başarsaydı, hesaplaşma gününü en azından bir süreliğine erteleyebilirdi.