Birleşik Krallık merkezli düşünce kuruluşu, Birleşik Krallık okullarında büyük Hindu karşıtı nefret bildirdi

Dahi kafalar

New member
Ebeveynler tarafından bildirilen olaylar arasında öğrencilere yönelik “Hindu karşıtı hakaretler” de vardı.

Londra:

Londra merkezli bağımsız bir düşünce kuruluşu tarafından hazırlanan yeni bir rapor, Birleşik Krallık okullarında Hindu öğrencilerin karşılaştığı ayrımcılığın ve zorbalığın boyutunu ortaya çıkardı.

Exeter Üniversitesi’nde Arap ve İslami Çalışmalar alanında doktora öğrencisi olan Charlotte Littlewood tarafından yaptırılan Londra merkezli Henry Jackson Society raporu, 988 Hindu ebeveynle anket yaptı ve bunların yüzde 51’inin çocuklarının Okula karşı ayrımcılığa uğradığını söylediğini ortaya çıkardı.

Ebeveynler tarafından bildirilen yüksek ayrımcılık yaygınlığına rağmen, araştırma, Hintli öğrencilerin bulunduğu okulların yüzde 1’inden daha azının nefret olayları bildirdiğini ortaya koydu. Ayrıca, ankete katılan Hindu ebeveynlerin yalnızca yüzde 19’u okulların Hindulara yönelik nefreti tespit edebildiğine inanıyor.

Ebeveynler tarafından bildirilen olaylar arasında öğrencilere yönelik “Hindu karşıtı hakaretler” vardı ve bazı çocuklar yıllarca bu tür zorbalığa maruz kaldı. Littlewood rapor için beş ay harcadı ve bu süre zarfında Doğu Londra’da bir öğrencinin bu tür bir zorbalığın sonucu olarak üç kez okul değiştirmek zorunda kaldığı bir vakayla karşılaştı.

“Bunun çok sayıda Güney Asyalı öğrencisi olan bir Doğu Londra okulunda olduğunu biliyoruz. Bu, bizimki gibi bir ülkede endişe verici” dedi Bayan Littlewood. “Bu rapor aracılığıyla Birleşik Krallık’ta okul zorbalık politikalarında bir değişiklik çağrısında bulunuyoruz. Olaylar ve bunların nasıl ele alındığı hakkında yıllık bir rapora sahip olmaları gerekir.”

Rapor ayrıca Birleşik Krallık’taki kolejlerde 22 yaşına kadar olan öğrencilerin karıştığı olayları da detaylandırıyor. Mart ayında, London School of Economics’te Hintli bir hukuk öğrencisi olan Karan Kataria, okulda genel sekreterlik görevi için yürüttüğü kampanya sırasında ayrımcılığa uğradığını iddia etti.

“Hukuk fakültesinde akademik temsilci olarak seçildikten sonra, genel sekreterlik makamına aday olma konusunda kendimden emin hissettim. Kampanya sırasında Hindu olduğum için bana karşı bir kampanya yürütüldü” dedi. “Renkli camlarla anlatılan bir anlatıyı değiştirmeye çalıştık. Görüşleriniz görüşlerdir. bizim değil mi?”

Birleşik Krallık’taki okullar için bir şemsiye kuruluş olan Bağımsız Okullar Konseyi, rapordaki açıklamalar hakkında yorum yapamadı. Ancak öğretmenler, sadece Hindu öğrencilere yönelik değil, farklı dinlere mensup öğrencilere yönelik de nefret olaylarından bahsetti. Bu tür olayları tespit etmek ve bunlarla mücadele etmek için daha iyi araçlar ve eğitim çağrısında bulundular.

İngiltere’de bir ilk olma iddiasında olan rapor, önerileriyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulacak.