Bitümlü Dolgu Nedir ?

mavisaclikiz

Global Mod
Global Mod
Bitumlu dolgu, cok katmanl bir tasyc tabakadan olusan insaat malzemesidir. Bitumlu dolgu, bir malzemenin bitum ile kaplanmasnn ardndan yaplr ve cogunlukla asfalt, beton, cam, ahsap veya metal malzemelere uygulanr. Bitumlu dolgu, bir araya getirilen malzemelerin arasnda sksms hava kabarcklarnn olusmasn ve erozyonun onlenmesini saglar. Bitumlu dolgu, ayn zamanda asndrc bilesenlerin etkisinden korunmak icin de kullanlabilir.

Bitumlu Dolgunun Amac

Bitumlu dolgu, cogunlukla iki ana amac icin kullanlr. Birincisi, bir araya getirilen malzemeleri birbirine baglamak ve ikincisi, su emmeyi veya erozyonu onlemektir. Bitumlu dolgu, bir araya getirilen malzemelerin arasndaki bosluklar doldurur. Su, yagmur ve kar gibi hava kosullarna kars koruma saglar. Bitumlu dolgu, hem bitum hem de cesitli malzemeler arasndaki hava aralklarn doldurarak korozyonu onleyebilir.

Bitumlu Dolgunun Faydalar

Bitumlu dolgu, cok katmanl bir tasyc tabakadan olustugundan, ozellikle tasyc tabakalarn arasndaki bosluklarn onemli olcude kapatlmasn saglar. Bitumlu dolgu, ayn zamanda cevresel faktorlerin etkisinden korunmak icin de kullanlabilir. Bitumlu dolgu, su gecirmezlik ve korozyon ozelliklerine sahiptir. Bitumlu dolgu, ayrca asndrc bilesenlerin etkisinden de korur cunku tabaka, hem tasyc tabakalarn arasnda hem de uzerinde olusan bosluklar doldurarak korozyonu onler.

Bitumlu Dolgunun Dezavantajlar

Bitumlu dolgu, maliyeti yuksek bir insaat malzemesidir ve cogu zaman cok katmanl bir tabaka icin zor bir istir. Bitumlu dolgu, ayn zamanda saglk riskleri tasr. Bitumlu dolgu, karbon monoksit, karbon dioksit ve diger zararl maddelerin emilmesine neden olabilir. Bitumlu dolgu, ayn zamanda iscilerin saglklarn tehdit edebilir cunku bitum icerir.

Bitumlu dolgu, cok katmanl bir tasyc tabakadan olusan insaat malzemesidir.