Bu Hirschfeld Çizimleri, Sondheim’ın Gösterilerini Herhangi Bir Fotoğraftan Daha İyi Yakalıyor

Dahi kafalar

New member
Stephen Sondheim geçen ay öldüğünden beri, kafamda bazı görüntüler o kadar ısrarla parlıyor ki nefesimi tutmam gerekiyor. Elbette sesle gelirler – onları besleyen müzikten ayrılamazlar. Ve sadece ilk elden hafızanın bahşettiği o abartılı ama anlaşılması zor niteliklere sahipler.

Kırmızı pullarla Alexis Smith, “Follies”de (1971’den ve benim ilk Broadway şovumdan) bölünmüş bir benliğin karşı konulmaz kafiyeli bir itirafına başlarken seyirciye göz kırpıyor. Angela Lansbury ve Len Cariou, “Sweeney Todd”da (1979) Broadway müzik tarihinin en tüyler ürpertici tekrarlarından birini söyleyerek balmumundan cesetler olarak sahne zemininde yükseliyorlar. Mandy Patinkin, “Sunday in the Park With George”da (1984) bir ressamın tuval üzerine şapka yapmak için takıntılı arayışında ıstıraplı, atom enerjisi buluyor.

Garip bir şekilde, bu tür anları uyandırmaya en yakın olan görseller, performansların fotoğrafları veya videoları değil, bunun yerine beyaz kağıt üzerindeki siyah çizgiler – ve kıvrımlar, girdaplar ve döngüler -. Bunlar, Sunday New York Times’da teatral olan her şeye dair çizimleri, Kuzey Carolina’da çocukluğumdan beri beni büyüleyen büyük tiyatro karikatüristi Al Hirschfeld’in çalışmalarıdır. O zaman bile, bu resimler aynı sayfalardaki fotoğrafların asla yapamayacağı şekilde nefes alıyor ve hareket ediyor gibiydi. Her nasılsa, bana Broadway gibi bile kokuyorlardı.

1971’de Broadway’de soldan Fifi D’Orsay, Ethel Shutta, Alexis Smith, Dorothy Collins, Mary McCarty ve Yvonne De Carlo ile birlikte “Follies”. Kredi. . . Al Hirschfeld Vakfı. www. alhirschfeldvakfı. kuruluş
1979’da Broadway’de Sarah Rice ve Victor Garber dans ederken ve soldan Joaquin Romaguera, Len Cariou, Angela Lansbury, Jack Eric Williams ve Edmund Lyndeck ile “Sweeney Todd”. Diğer ödüllerin yanı sıra en iyi müzikal ve en iyi skor için Tonys kazandı. Kredi. . . Al Hirschfeld Vakfı. www. alhirschfeldvakfı. kuruluş

Son zamanlarda, özellikle Hirschfeld’e ilgi duyan ve ilham veren Sondheim’ın çizimlerine bakıyordum. 1950’lerdeki “West Side Story” ve “Gypsy”den (Sondheim’ın sözlerini yazdığı), Sondheim’ın Broadway’deki son yeni gösterisi olan, 1994’teki “Passion”a kadar on yıllara yayılıyorlar. Bu çizimlerde, buna benzer bir şey buldum. Un ve şeker yerine mürekkepten yapılmış, geçmişi yeniden ele geçiren bir Proust usulü madlen.

1957’de Broadway’de soldan önde Ken LeRoy, Chita Rivera, Larry Kert, Carol Lawrence ve Mickey Calin ile birlikte “West Side Story”. Kredi. . . Al Hirschfeld Vakfı. www. alhirschfeldvakfı. kuruluş
“Çingene” 1959’da Broadway’de, soldan sağa Jack Klugman, Ethel Merman, Sandra Church, Faith Dane, Maria Karnilova ve Chotzi Foley. Kredi. . . Al Hirschfeld Vakfı. www. alhirschfeldvakfı. kuruluş
Soldan sağa Jere Shea, Donna Murphy ve Marin Mazzie ile 1994’te Broadway’de “Tutku”. Kredi. . . Al Hirschfeld Vakfı. www. alhirschfeldvakfı. kuruluş

Bu görünüşte basit kalem vuruşları – ve kendi, mutlu bir şekilde işbirliğine dayalı zihninizin doldurduğu beyaz alanın üç noktası – statik olmaktan başka bir şey değildir. Enerji, gerginlik ve hepsinden önemlisi titriyorlar, karakter, bir sahnede gerçek zamanlı olarak çağrıldığı için.

Hirschfeld her zaman bir karikatüristten çok bir “karakterist” olarak anılmayı tercih edeceğini söylerdi. Broadway şarkı kitabındaki en karmaşık karakter portrecisi olan Sondheim’ın çizimleri, nedenini anlamanızı sağlıyor. Karikatürler, yıldızları ayırt edici kılan fiziksel özelliklerin bir kısaltmasıdır: Örneğin, Angela Lansbury’nin muazzam Tweety Kuş gözleri veya Bernadette Peters’in Aşk Tanrısı’nın yay ağzı.

Hirschfeld, fizyonominin bu tür unsurlarını çiviler. Ayrıca onlara her Sondheim şarkısını ısıtan heyecan verici duygusal sıcaklık da veriyor. “Anyone Can Whistle” (1964) filmindeki yozlaşmış belediye başkanı Cora Hoover Hooper ve “Sweeney Todd”daki yamyam pasta yapımcısı Bayan Lovett olarak çizdiği Lansbury, aynı kadındır.

1964’te Broadway’de Angela Lansbury (üstte), Lee Remick ve Harry Guardino ile “Anyone Can Whistle”. Kredi. . . Al Hirschfeld Vakfı. www. alhirschfeldvakfı. kuruluş

Ama Lansbury’nin omuzlarının eğiminde ve büyüklüğünde, o daire şeklindeki gözlerdeki odakta fiziksel ve psişik olarak bu rollere nasıl yerleştiğini de hissedebilirsiniz – Cora gibi çılgınca büyülenmiş, Bayan Lovett kadar sinirli ve hevesli. Cora’nın devasa hırsının çerçeveyi gölgede bıraktığı “Whistle” illüstrasyonuna baktıktan sonra, o prodüksiyonu gördüğüme yemin edebilirim, gerçi görmem mümkün değil.

Hirschfeld’in Joanna Gleason’ını, “Into the Woods”da Fırıncının Karısı olarak huzursuz ve temkinli düşünün. ” Veya Patinkin ve Peters – hepsi nüfuz eden açılar ve o, kendi kendine yeten eğriler – “Pazar günü” nün uyumsuz bir şekilde aşık sanatçı ve modeli olarak. Veya Donna Murphy, “Tutku. ”

1984’te Broadway’de, önünde Bayan Peters ve Mandy Patinkin ile birlikte “Pazar George ile Parkta”. Kredi. . . Al Hirschfeld Vakfı. www. alhirschfeldvakfı. kuruluş

Çizimlerde vücut bulan ton ve maddenin çeşitliliği ve kapsamı, tüm neşeli enerji konsantrasyonlarında, bir Sondheim karakterinin şarkı söyleyen oyuncular için neden kutsal bir kâse olmaya devam ettiğini anlamanızı sağlar.

Kayıt için, bu rakamlar New York’ta şimdi mutlu bir şekilde yeniden canlanan iki Sondheim şovunun sakinlerini içeriyor: “Assassins” (1991’de Broadway’de ilk kez izledikten sonra beni uykusuz bırakan karanlık bir şov), şu anda Classic Stage Company’de, ve “Şirket”, Sondheim’ın 1970’te Manhattan’ın evli olduğu bir dünyada bekar olmaya ilişkin çığır açan çalışması.

1970 yılında Broadway’de Dean Jones (ortada) ve saat yönünde soldan Elaine Stritch, Barbara Barrie, Teri Ralston, Susan Browning, Donna McKechnie, Beth Howland, Pamela Myers ve Merle Louise ile birlikte “Şirket”. Kredi. . . Al Hirschfeld Vakfı. www. alhirschfeldvakfı. kuruluş

Perşembe gecesi vizyona giren son versiyon, yönetmen Marianne Elliott tarafından cinsiyetin tersine çevrilmiş bir versiyonunda yeniden tasarlandı. İlk enkarnasyonunu Londra’da yakaladım ve tekrar görmeyi dört gözle bekliyorum. Bu arada, Hirschfeld’in orijinal gösterinin taslağında Sondheim’ın bu yas dönemine garip ve rahatlatıcı bir uygunluk buluyorum.

Hirschfeld, gösterinin önde gelen adamı, ikircikli bekar Bobby’yi (Dean Jones), hayatındaki kadınların kışkırtıcı hayaletleriyle çevrili ve bunlara batmış olarak canlandırıyor. Bobby’nin onların varlığından asla kurtulamayacağı izlenimini edinirsiniz. Tipik olarak, Bobby bu müebbet hapis cezasını hem pişmanlık hem de zevkle karşılıyor gibi görünüyor. Ben, geçmişin Sondheim performanslarının hayaletleri tarafından hayatımın geri kalanı boyunca musallat olma ihtimalinden sadece zevk alıyorum – ve çok minnettarım.

Stephen Sondheim, 1977. Kredi. . . Al Hirschfeld Vakfı. www. alhirschfeldvakfı. kuruluş

Ben Brantley, The Times’ın yirmi yıldan fazla bir süredir baş tiyatro eleştirmeniydi ve 2020’de düzenli incelemeden emekli olmadan önce 2.500’den fazla inceleme yazdı.

Al Hirschfeld Vakfı’ndan görüntüler/www. AlHirschfeld Vakfı. kuruluş

The Times, yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: harfler@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .