Büyük lider kendini inşa eder

Fantestik lady

Global Mod
Global Mod
Bugün sizi en iyi liderin, hayatını en başından itibaren yönlendiren kişi olduğu fikri üzerinde düşünmeye davet ediyorum; Hayatlarımızı kapsamlı bir şekilde yöneterek liderliğimizin başkalarına üstün gelmesini ve aradığımız başarıya ulaşmasını sağlayacağız. İçerisi nasılsa dışarısı da öyledir.

Varlığımızı yönlendirdiğimizde disiplin uygularız, harekete geçeriz ve duygularımızı, bedenimizi, zihnimizi ve ruhumuzu kontrol altına alırız. Ve siz bana şunu diyeceksiniz: “Bu kulağa çok sevimsiz ve bütünsel geliyor ama söyleyin bana bunu nasıl yapacağım?”

Peki öncelikle şunu tespit etmek gerekiyor; davranışlarım öfkeden mi, hayal kırıklığından mı, korkudan mı, egodan mı yoksa otoriteye olan ihtiyacımdan mı kaynaklanıyor? Yoksa tam tersi eylemlerim tutkumdan, bağlılığımdan, katkıda bulunma arzumdan, yaptığım işe olan sevgimden ve özgünlüğümden mi kaynaklanıyor?

Gelelim gerçeklere. Birçok lider bana sürekli olarak duygularını gizlediklerini, kendilerini koruduklarını, doğrudan olduklarını ve işbirlikçileriyle duygusal bağ kurmaktan kaçındıklarını söyledi. Kontrolü kaybetmekten korkarlar. Duygularını bir kenara bırakıyorlar çünkü çocukluktan beri onlara bu şekilde öğretiliyor ve kurumsal kariyerleri de bu şekilde oluyor. Bir eğitim sürecini daha derine inip bu kabuğu soyduğumuzda düşüncenizi, dilinizi ve tepkilerinizi değiştiren faktörleri buluruz.

Duygularımızı anlamadığımız ve yönetemediğimizde, cezalandıran, tehdit eden, korku uyandıran, insanları ötekileştiren, zalim, duyarsız bir lidere dönüşmenin çok kolay olduğuna inanıyorum. Duygularımızı yönetemediğimizde şeffaflığın, dürüstlüğün, açıklığın ve bağlılığın olmadığı organizasyonlar yaratmaya kadar varan bir sarmalın içine düşme riskiyle karşı karşıya kalırız. Yüzlerce vaka var.

Tam tersine, kendi hayatını yöneten büyük liderin, sadece varlığıyla öz motivasyonu, yaratıcılığı, yenilikçiliği ve bağlılığı ilham edip uyandırdığına inanıyorum. Büyük lider insanlarla gerçekten bağ kurar ve bu bağ duygulardan doğar.

Kendini tanımak için çok çalışmaktan, tam, dürüst, açık ve anlayışlı olmaktan (tabii ki mantığımızı, anlayışımızı, analiz ve kararlılığımızı uygulamaktan vazgeçmeden) başka bir şey değildir. Bu lider, duyguları, zekası, eylemleri ve ruhu arasında tutarlılık göstererek ekibinin güvenini kazanır. Kendine güvenen bir lider başkalarına örnek olur. Her zaman.

Deneyimlerime göre, bu kişisel bilgi ve kişisel çalışma, lidere kişisel ve profesyonel olarak kim olduğu, kim olması gerektiği ve nereye gitmesi gerektiği konusunda net bir vizyon verecektir. Dolayısıyla bu vizyon, takıma veya şirkete fayda sağlayacak eylem ve kararlara rehberlik edecektir. Ve en iyi yanı, size zor durumlarda ve baskı altında bile zamanında ve etkili bir şekilde, ancak her zaman, her zaman başkalarına karşı saygı ve empatiyle tepki verme yeteneği verecektir.

Hayatınızı sürdürmek mutlaka kolay bir iş değildir, ancak imkansız da değildir. Kendinizi gözlemlemeyi, kendinizi düzeltmeyi, düşmeyi ve kalkmayı içerir. Yıkıcı davranışların ortadan kaldırılmasını, yeni alışkanlıkların benimsenmesini ve bazı günlük uygulamaların ayarlanmasını içerir.

Bu nedenle, bugün sizi, kişisel gelişiminize götürecek ve etrafınızdaki her şey üzerinde olumlu bir etki ve büyüme yaratacak kişisel dönüşüm hedeflerini belirlemeye, kendini tanıma yoluna çıkmaya davet ediyorum. Haydi hayatınıza yön verelim!