Çevre İçin Daha Fazlasını Yapmanın Bir Yolu: Avlunuzda Daha Az Şey Yapın

Dahi kafalar

New member
NASHVILLE – Eskiden ön bahçemizin olduğu yerde ektiğim yeni çayırdan bahsettiğimde yetişkin çocuklarım gözlerini deviriyor. “Çayır” kelimesi, güneşli bir çiçek açan kır çiçekleri tarlasının zihinsel görüntüsünü çağrıştırır, ancak bu devam eden bir çalışmadır. Bir gerçeklikten çok bir rüya.

Eskiden ön bahçemizin olduğu yeni çayır, çoğunlukla beyaz yonca, kuş otu ve tohuma ayrılmış çimenlerden oluşuyor, ancak ayrıca sevdiğim alçak büyüyen menekşeler ve benim sevmediğim sürünen Charlie de var. (İstilacı bir tür, sürünen Charlie, doğal bahçenin baş belasıdır.) Ama şimdiden bazı güzel pire kümeleri de var – diz hizasında sapları üzerinde küçük papatya benzeri çiçekler – bu kelimenin akla getirdiği romantik tarlalara çok benziyor. “çayır.” Yakında başka çiçekler de olacak. Belki bu yıl değil ama kesinlikle gelecek ve ondan sonraki yıl daha da fazlası olacak.

Bu bir inancın ifadesi değil, gerçeğin ifadesidir. Her yıl bahçemizin daha fazla parçasının vahşileşmesine izin veriyoruz ve her yıl kesilmemiş alanlarda daha fazla çiçek ortaya çıkıyor. Önce arka bahçede pokeweed ve karahindiba, ardından yan bahçede beyaz yılankökü ve Carolina filinin ayağı geldi. Geçen yıl ilk kez don asterleri yaşadık.

Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu’na göre Mayıs, Yaban Hayatı Bahçesi Ayı’dır, ancak bahçecilik mutlaka dikim anlamına gelmez. Gönüllü çiçeklere kalıcı bir ev vermek anlamına da gelebilir. Çünkü kır çiçeklerinin olduğu yerde böcekler de olacaktır. Ve böceklerin olduğu yerde, kuşlar, yarasalar, ağaç kurbağaları ve böceklerin sağladığı proteine bağlı olan diğer birçok yaratık olacaktır.

Birçok eko-bahçıvan, hareket olarak adlandırılan bu tür yeniden vahşileştirmeyi, kasıtlı bir şekilde, yerel çiçekler ve otlar ile yeniden dikmeden önce, çim çimenlerini öldürmek ve istilacıları ortadan kaldırmak için yapar. Ekosistemleri restore etmeye, biyolojik çeşitliliği korumaya ve iklim değişikliğinin neden olduğu hasarı azaltmaya yönelik büyük ölçekli koruma çabalarının mikro versiyonudur. Yeniden vahşileştirmenin belki de en ünlü örneği, kurtların Yellowstone Ulusal Parkı’na yeniden sokulmasıdır.

Yabani otların üzerinde bir uğur böceği oturuyor. Kredi… New York Times için William DeShazer
Kahverengi yapraklı çöpün içinden geniş başlı bir deri görünüyor. Kredi… New York Times için William DeShazer

Kendi hayatım, hatta kendimden bahsetmiyorum bile, yarım dönümlük arazimizde bile, fikir aşamasından bozulmamış gerçekliğe yeniden vahşileştirme projesini yönetmek için kurulmadı. Ama yıllardır yetiştirdiğim tozlayıcı bahçenin aksine, bahçemizin başladığı çayır kendi kendine başladı. Doğru, ilk altın Başak sapımız geçen yıl bir arkadaşımın şehir dışındaki mülkünden naklettiğim bir sap ve diğer yerli bahçe meraklıları tarafından aktarılan tohumlardan don otu, demir yosunu ve anason çördük ağacına başladım. Ama diğer her şey kendiliğinden geldi: beyaz avens, kanat sapı, çıngıraklı yılan ustası, artı üç yeni altın Başak çeşidi ve çiçek açtıklarını görene kadar tanımlayamayacağım diğer bazı yeni bitkiler.

Çiçekler kendiliğinden gelir çünkü söylentilere sadık kalan doğa boşluktan nefret eder ve bahçemiz birkaç boşluk sağlar. Kimyasal gübre kullanmıyoruz ve böcek ilacı veya herbisit kullanmıyoruz. Ayrıca, her sonbaharda bahçenin her tarafında küçük gevşek toprak yığınları oluşturan ve rüzgarda taşınan tohumlar için veya vahşi yaşamı ziyaret ederek mükemmel iniş noktaları oluşturan yerleşik bir köstebeğimiz var. Bütün bu yüzden kır çiçekleri yeni ortaya çıkmaya başladı.

Yıllarca, baharın ilk vahşi çiçek bolluğu bittikten sonra hepsini geleneksel bir bahçeye biçtik. Sonra Douglas W. Tallamy’nin 2007 tarihli “Doğayı Yuvaya Getirmek” adlı kitabını okudum ve benlere tahammül etmenin ve bahçeyi zehirden uzak tutmanın ötesinde ne kadar çok şey yapabileceğimizi öğrendim. Yerli yaban hayatının yemek için yerli bitkilere ihtiyacı olduğunu anlayarak yerli ağaçlar, çiçekler ve çalılar da dikmeye başladık. Böcekleri beslemek ve barındırmak için yaprakların ve ölü ağaçların uzanmasına izin vermeye başladık. Ve bahçenin kullanılmayan kısımlarını büyüttük.

Boğucu sürünen Charlie’den uzak tutulması gereken tozlayıcı bahçemdeki bitkilerin aksine, kendi kendine çoğalan çayırımızdaki bitkiler neredeyse hiç bakım gerektirmez. Bu bahçede bir yeri olan tüm istenmeyen bitkilerin en istilacı olan çalı hanımeli ve kurtçuk fidelerini kaldırmak için zaman zaman bir yabani ot anahtarıyla oraya gidiyorum. Ama ait olmayan başka hiçbir şeyle uğraşmam.

Yerli bir bitki saflığı, tüm doğal olmayan bitkileri kökünden sökerdi, ama ben hiçbir şey hakkında saf değilim. Daha fazla zamanım, daha fazla alanım veya daha fazla param olsaydı yapabileceğimi bildiğim her şey hakkında bazen suçluluk duygusu hissediyorum. Ama çoğunlukla bu konuşmada suçluluğun yeri olduğuna inanmıyorum.

Bir ağustosböceği kabuğu bir yaprağa dayanır. Kredi… New York Times için William DeShazer
Bazı güzel pire kümeleri. Kredi… New York Times için William DeShazer

Acaba daha fazla insan, daha iyisini yapmanın çok zor, çok pratik ve çok pahalı olduğunu düşündükleri için çevre tarafından daha iyisini yapmaya çalışmıyorlar mı diye merak ediyorum. Aslında kral kelebeği tırtıllarına yiyecek sağlamak için bir şehir balkonunda saksıya süt otu dikmek kadar küçük bir çabayla fark yaratabilirsiniz. Fark yaratmak, yonca ve karahindiba sevmeyi öğrenmek kadar kolay olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde hızla yayılan bir İngiliz girişimi olan No Mow May hareketine veya Garden Club of America’nın Büyük Sağlıklı Bahçe Projesi’ne katılmak kadar basit olabilir.

Ülkenin bu koyu kırmızı bölgesinde, PBS NewsHour’un yakın tarihli bir öyküsünün belirttiği gibi, daha fazla Amerikalı’nın çevre dostu çimleri ve bahçeleri kucakladığı her zaman açık değildir, ancak sanırım burada bile değişimin ilk heyecanlarını görüyor olabilirim. Geçen sonbaharda bir tesisatçı, kırık musluğumuzun yanındaki kutsal çite baktı ve şöyle dedi: “Biliyorsun, eskiden bombus arıları görürdün. kaplama ilkbaharda böyle çalılar olur ve artık onları hiç görmüyorsunuz.” Bombus arılarının kaybını fark etmek ve derinden hissetmek, pestisitleri atlamakla aynı şey değil, biliyorum, ama kesinlikle önemli bir ilk adım. Belki de bu yüzden benimkinin yakınında daha fazla evin önünde çiçek açan bir yonca halısı görmeye başladım.

Bay Tallamy’nin Homegrown National Park adlı hareketini Instagram’da takip ediyorum ve her seferinde bir yarda sürünen Charlie gibi yayıldığını görmek beni yüreklendiriyor. Bu önemli program, gönüllü bir özel arazi ağını, tüm milli park sistemine rakip olan bir biyolojik çeşitlilik cennetine dönüştürmeyi amaçlıyor. Programın web sitesine göre, “Bu şimdiye kadar tasarlanmış veya denenmiş en büyük kooperatif koruma projesidir”.

Çevre yönetimiyle ilgili diğer pek çok sorunun aksine, doğa için bahçecilik, politik bir pozisyon almayı gerektirmez. Aşırı kuraklık olan bir bölgede veya çevreye duyarlı başka bir yerde yaşamıyorsanız, bir avlu düşündüğünüzü meli Orada nasıl göründüğü, hangi çiçeklerin hoş karşılandığı çoğunlukla bir zevk meselesidir. Vahşi komşularımızın umutsuzca ihtiyaç duyduğu şeylere kendi tercihlerimizi ayarlamak kolay bir geçiş olmalı.

Bahçenizi çayıra çevirmek zorunda değilsiniz. Tek yapmanız gereken yabani ot ilaçlamayı durdurmak. Böcekler için püskürtmeyi bırakın. Yapabiliyorsanız, bahçenin köşesine küçük bir fırça yığını bırakın ve çit hattı boyunca otsu çiçeklerin büyümesine izin verin. Yeni ağaçlar ve çalılar veya hatta sadece pencere kutusu çiçekleri seçerken, şimdi moda olan yerel olmayanlar kadar güzel olan yerel seçeneklere bakmak için bir dakikanızı ayırın. Kuşlar için bir yuva kurabilir ve tüm susamış canlılar için temiz su bulundurabilirseniz, bu da yardımcı olacaktır.

Hepsini yapmana gerek yok ve kesinlikle en başta yapmana gerek yok. Ama bunlardan birini bile yaparsanız, doğal dünya sizi kelebekler, arılar ve parlak kanatlı ötücü kuşlarla o kadar bol bol ödüllendirecek ki, bahse girerim bunun sadece ilk adım olduğuna karar vereceksiniz.

Çayırda büyüyen beyaz yonca. Her yıl kesilmemiş alanlarda daha fazla çiçek ortaya çıkıyor. Kredi… New York Times için William DeShazer

Katkıda bulunan bir Opinion yazarı olan Margaret Renkl, “Graceland, at Last: Notes on Hope and Heartache From the American South” ve “Late Migrations: A Natural History of Love and Loss” kitaplarının yazarıdır.

The Times yayınlamayı taahhüt ediyor harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .