Çocuklarda ve Öksürüklerde Yeni Görgü Kuralları

Dahi kafalar

New member
Küçük kızım ve ben ikimiz de birkaç hafta önce grip olduk. Hanemin grip, RSV ve Covid-19’un yıl sonu çarpışması olan 2022 “üçlüdemisinden” kaçmaması kaçınılmaz görünüyordu. Hastalandığımız sıralarda, çocuklarımın büyük devlet okulunda ortalıkta dolaşan daha fazla hastalık vardı: 6 yaşındaki çocuğumun sınıfında doğrulanmış strep ve el, ayak ve ağız vakaları ve bazı iyi yaşlı- moda soğuk algınlığı.

Kızımın sınıfının çeşitli hastalıklarla dolu olmasına ve tüm aşıları olmamıza rağmen ikimizin de hastalanmasına şaşırmadım. Ne de olsa, “Mandell, Douglas ve Bennett’in Bulaşıcı Hastalıkların İlkeleri ve Uygulamaları” kitabının sekizinci baskısına göre, çocuklar tapılası derecede iğrenç küçük mikrop kovaları olabilirler ve okul öncesi ortalama bir çocuk yılda beş ila yedi kez nezle olur – gerçi bu ders kitabı 10 Çocukların yüzde ila yüzde 15’i yılda 12 veya daha fazla nezle oluyor. Çocuklar büyüdükçe yılda soğuk algınlığı sayısı azalır, ancak 6 yaşındaki çocuğum hâlâ herkesin kişisel alan kavramını öğrendiği ve virüslerin bol olduğu okul öncesi setin sınırında.

Yine de benim için yeni olan şey, onu toplum içine geri göndermekten duyduğum rahatsızlıktı. Onu o hafta çarşambadan pazara kadar içeride tuttuk, bu süre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin tavsiye ettiğinden daha uzun – grip rehberliği, çocukların 24 saat sonra ateşi olmadan okula dönebileceğini söylüyor (ancak “ateş düşmeden gitmeli) ateş düşürücü ilaç kullanımı”). Çocuğumun ateşi o Perşembe günü gün sonunda düştü, ancak ekstra dikkatli olmak istedik, bu yüzden hafta sonu boyunca onu evde tuttuk.

O zaman bile, hala bulaşıcı olduğundan endişe ettiğim için değil, hala öksürdüğü için onu geri göndermekten kötü hissettim. Çocuk doktorumuz öksürüğün 10 gün kadar sürebileceğini ve kötüleşmedikçe endişelenecek bir şey olmadığını söyledi. Her geçen gün daha iyiye gidiyordu ama daha çok sosyal bir sorun oluşturuyordu: Çocuklarını bilerek okula hasta gönderen bir tür dikkatsiz pislik ebeveyn olarak algılanmak istemiyordum.

Bu çıkmazlar açıkça pandemiden önce varken, Covid ve diğer tüm virüslerin kükreyerek geri döndüğü başka bir kışla mücadele ederken, öksüren bir çocuğa sahip olmak eskisinden çok daha fazla endişeli hissettiriyor. Çocuğuma durumunu açıklayan geçici bir dövme yaptırmam gerektiğini hissettim, böylece okuldan ayrılırken yan bakmadık.

Philadelphia Çocuk Hastanesi ağının birincil deva çocuk doktoru ve Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi’nde pediatri yardımcı doçenti Dr. Katie Lockwood, “Covid, hasta olmaya bakış açımızı değiştirdi” dedi. “Çocuğunuz bitkin hissediyorsa, onlara Motrin verip okula göndermeniz sosyal olarak oldukça kabul edilebilirdi. Ancak bunun faaliyet göstermenin tehlikeli bir yolu olduğunu fark ettik. Yani artık hasta insanların yanında olmaktan farklı bir rahatlık düzeyine sahibiz. Bunun bir kısmı bilinmiyor. Birinin öksürdüğünü ve Covid olup olmadığını veya dikkatli olup olmadığını veya soğuk algınlığından astım alevlenmesinin üçüncü haftasında olup olmadığını ve bulaşıcı olup olmadığını bilmiyorsunuz.

Sorunun bir başka yönü de, birçok kişinin evde Kovid testi yapmaya ve izolasyon ve maskeleme konusunda belirli bir protokole sahip olmaya alışmış olmasıdır. Indiana Üniversitesi’nde pediatri profesörü ve baş sağlık görevlisi olan Dr. Aaron Carroll, Covid’den önce çocuk doktorlarının bir çocuk hastaneye kaldırılmadıkça RSV testi yapmasının alışılmadık bir durum olduğunu söyledi.

Bunun nedeni, aşırı derecede hasta değilseniz karşılaştığımız çeşitli Kovid dışı solunum virüsleri için tedavide pek bir fark olmamasıdır – ateşiniz düşene kadar evde kalın, dinlenin ve sıvı alın. Carroll, “Test yapmanızın tek nedeni, bilgiye göre hareket edip etmeyeceğinizdir” dedi ve ev ortamında farklı davranmazsınız. (Hastanede, RSV’li veya gripli bir çocuk diğer hasta hastalardan izole edilecektir.) Lockwood, çocuğunuzun okula anlamlı bir şekilde katılamayacak kadar bitkin görünüyorsa, bunun onu başka bir gün evde tutmanız için bir neden olduğunu belirtiyor. Ateşin var.

Tabii ki, soğuk algınlığı semptomu olan her çocuğu süresiz olarak evde tutamayız: Birinci sınıf öğrencisi her burun akıntısıyla evde tutulursa, o çocuk bir daha asla okula gitmeyebilir – j/k, ama çok fazla değil. Soğuk algınlığının herhangi bir semptom ortaya çıkmadan önce bulaşıcı olabileceğinden ve grip semptomlarının okul günü aniden ortaya çıkabileceğinden bahsetmiyorum bile, bu da çocuklarımızın böcek yaymadığından gerçekten emin olamayacağımız anlamına geliyor. (2021 Çalışma İstatistikleri Bürosu verilerine göre, Amerikalıların yüzde 21’inin ücretli hastalık izni olmadığını belirtmekte fayda var, bu da çocukları sık sık hastalanırsa bazı ebeveynleri zor durumda bırakabilir.)

Peki okul çağındaki çocukların kışın nezle semptomları olacağını kabul ederken iyi vatandaşlar olmaya çalışmak için ne yapabiliriz?

Lockwood, “Vurgulamayı sevdiğim şeyler, alabileceğimiz bazı hijyen önlemleridir” dedi. Örneğin, “Bulaşıcı dönemden çıktıysa, ancak hâlâ geçmeyen bir öksürüğü varsa, öksürüğü ellerine değil de dirseklerine doğru yapıyorsa.” Ayrıca sık sık el dezenfekte edilmesinden ve ellerin yıkanmasından bahsetmiştir.

“Maskeler burada yararlı olabilir,” dedi, ancak ekledi, “Çocuğunuzun hala geçmeyen bir öksürüğü varsa, fazla maskelemenin olmadığı bir topluluktaysa bu sosyal açıdan zorlayıcı olabilir.” Yine de maske takmak, “başkalarının kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olmak için bir kaç nezaket” olabilir.

Carroll, tıpkı Dr. Florian Krammer ve Dr. Aubree Gordon’un yakın zamanda Times Opinion’daki bir konuk makalesinde yaptığı gibi, hem grip hem de Covid için aşılamayı vurguladı. Neredeyse 2023 olduğunu düşünürsek, gerçekçi olarak, ben oldukça mühlettim bunu okuyan herkes zaten hem maske hem de aşı konusunda kararını vermiş ve ben süre boyunca yazacağım hiçbir şey bunu değiştirmeyecek. Meslektaşım German Lopez’in bildirdiği gibi, Kaiser Aile Vakfı’nda kıdemli bir araştırmacı olan Dr. Céline Gounder, bu kış hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için “her şey bariz şeyler” ve “gerçekten insanların bunları yapmak isteyip istemedikleri sorusu” diyor. ya da değil.”

Buna bağlı olarak, sanırım Carroll, yargılanma korkumun altında yatan nedeni buldu: Birbirimize olan güvenimizi kaybettik. İnsanların hastalık konusunda bıkkın olduklarını ve başkalarını güvende tutma konusunda deva yapmadıklarını varsaymakta daha hızlıyız, ki bunun Covid’den önce doğru olduğunu düşünmüyorum. “Bütün dünya her zaman namus sistemi üzerinde çalıştı” dedi. “Covid ile bunu daha resmi hale getirdik, ancak insanların hasta olduklarında okula ya da işe gitmeyeceklerine her zaman güvendik. İnsanlara grip aşısı olmalarını ve dikkatli olmalarını rica ediyoruz ama bu bir onur sistemidir.”

Son üç yılda o sistemin dokusu yıprandı ve ben bunu nasıl düzelteceğimizi tam olarak bilmiyorum.

Daha fazla istemek?

• Times’tan Knvul Sheikh, çocuklarda grip belirtilerini tespit etmeye yardımcı olacak bazı kullanışlı yöntemler hakkında bilgi veriyor.

• Brittany Trang, Stat News için neden evde grip testi yaptırmadığımızı bildiriyor.

• 2018’de Carroll neden grip aşısı olmanız gerektiğini açıkladı; CNN’nin bildirdiğine göre, 2022 aşısı şu anda dolaşımda olan virüs için iyi bir eşleşme gibi görünüyor.
Minik Zaferler

Ebeveynlik eziyet olabilir. Küçük zaferleri kutlayalım.

Minik Zaferinizi yayınlamak için bir şans istiyorsanız,
Bu sayfanın altındaki Minik Zafer . Tam adınızı ve konumunuzu ekleyin. Minik Zaferler, netlik ve stil için düzenlenebilir. Adınız, konumunuz ve yorumlarınız yayınlanabilir ancak iletişim bilgileriniz yayınlanmayacaktır. Bize göndererek, okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi kabul ediyorsunuz. Okuyucu Gönderim Koşulları bize gönderdiğiniz tüm içerik ve diğer bilgilerle ilgili olarak.