Çocukların Hayatlarını Nasıl Kurtaracağımız Hakkında Bildiklerimiz

Dahi kafalar

New member
MOGADİŞU, Somali – Açlık ve kayıp, Somali’de bir kaleydoskop gibidir, ancak ziyaretimde bir sahne göze çarpıyor: Bir anne, Fardosa Ahmed, utanarak sekiz çocuğu olduğunu ancak dördünü kaybettiğini söylüyor ve şimdi bir çocuğunu kaybedebileceğinden korkuyor. beşincisi, hasta, halsiz ve hareketsiz olan kızı Çatiko.

Fardosa’nın sesindeki titreme, son köşemde yazdığım gibi, bu baharda yaklaşmakta olan kıtlığın olası insani bedelini hatırlatıyor. Birleşmiş Milletler yetkilileri, Batı tarafından yönlendirilen iki küresel gücün birleşimini yansıtan bu yaklaşan felaket hakkında ellerinden geldiğince yüksek sesle uyarıda bulunuyor ve hangisinin galip geleceğini seçmek bize bağlı olacak.

Birincisi, buradaki ekinlerin solmasına ve çiftlik hayvanlarının ölmesine neden olan kuraklığın bir faktörü olduğuna yaygın olarak inanılan iklim değişikliği. İklim değişikliği karmaşıktır, ancak tahminimce, bir asırdan fazla bir süredir atmosfere karbon pompalayarak yaşam standardımızı güvence altına almasaydık, Fardosa beşinci çocuğu kaybetmenin eşiğinde olmayacaktı.

Kredi… The New York Times için Giles Clarke

İkinci küresel güç daha umut verici: Çocuk ölümlerinde şimdiden on milyonlarca hayatı kurtarmış olan ve eğer bir öncelikse bu yıl Somalili çocuklara yardım etmemizi sağlayan devrim.

Çocukların hayatını kurtarma konusundaki ilerlememizin bir göstergesi:

Veri’nin bir analizine göre, 1920’lerde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocuk ölüm oranı bugün Somali’dekinden daha yüksekti ve o zamandan beri Amerika’da yüzde 95’ten fazla düştü. 1960 yılında Meksika, Brezilya, Çin ve Türkiye’de çocuk ölümleri bugün Somali’de olduğundan daha yüksekti.

Çocukların hayatlarını nasıl kurtaracağımızı biliyoruz. 1980’lerde ve 1990’larda UNICEF’te, James Grant adlı Amerikalı bir yönetici direktör – benim paramla, tarihteki en önemli BM yetkilisi – gelişmekte olan ülkelerde ölüm oranlarını azaltan ve belki de 25 milyon hayatı kurtaran bir çabayı yönetti. Dünya üzerindeki etkilerine göre kahraman heykelleri yapsaydık, Grant’in büstleri her kasaba meydanını süslerdi.

Bütün bunlar, ekmek ve balıkları çoğaltmanın, açları doyurmanın ve ölümün kendisinin üstesinden gelmenin mümkün olduğu bir mucizeler çağında yaşadığımızın altını çiziyor. Ve bunu oldukça ucuza yapabiliriz.

Tanıştığım 5 yaşındaki, sadece 20 pound ağırlığındaki Ubax Muhamad’ı ele alalım. UNICEF, Somali’de bu tür şiddetli akut yetersiz beslenmeyi önlemenin günde 15 sente mal olabileceğini söylüyor. Cennetten gelen manna’nın çağdaş versiyonu, Plumpy’Nut adlı fıstık ezmesinin yüksek enerjili bir çeşididir, bir kartonu 57 dolara mal olur ve ciddi şekilde yetersiz beslenmiş bir çocuk yaklaşık iki ay dayanır.

Yetersiz beslenmeyle mücadele etmenin bir başka etkili yolu da daha düşük teknolojidir – yalnızca anne sütüyle beslemenin teşvik edilmesi. Somalili annelerin sadece üçte biri altı ay boyunca yalnızca emziriyor ve emzirmeye odaklanan son derece saygın bir kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Alive & Thrive, her yıl yaklaşık 10.000 Somalili çocuğun hayatının optimal emzirme ile kurtarılabileceğini tahmin ediyor.

Kredi… The New York Times için Giles Clarke

Etkenlerden biri, sarı ve yoğun olabilen, son derece besleyici ilk süt olan kolostrum şüphesidir.

Yedi torununu kaybetmiş olan Hawa İbrahim adlı bir büyükanne bana “İlk süt çok kötü; onu bir bebeğe asla vermeyin” dedi. “Bal yerine bal ver, iki gün sonra anne sütü verebilirsin.” Bu korkunç bir tavsiye.

Diğer anneler, sıcak günlerde bebeğin anne sütü ile birlikte su içmesi gerektiği veya bebeğe diğer yiyeceklerin üç veya dört aylıktan itibaren verilmesi gerektiği gibi yanlış tavsiyeleri tekrarladılar.

Emzirme teşviki Somali’de devam ediyor ve etkisi var, çünkü yalnızca anne sütüyle besleme oranları sadece yüzde 5 iken 2009’dan bu yana altı kat arttı.

Bazı iyi niyetli okuyuculardan şöyle bir şey duyacağımı biliyorum: Anlattıklarınız içler acısı ama eğer biz Somalililere yardım edersek onlar da çocuk sahibi olmaya devam etmeyecekler mi?

Cevap hayır.

Somali’nin dünyadaki en yüksek doğurganlık oranlarından birine sahip olduğu doğru: kadın başına 6,3 doğum. Ancak sayı şimdiden düşüyor ve dünya çapında doğurganlığı azaltmak için işe yarayan üç yaklaşım var: kızları eğitmek, doğum kontrol yöntemlerine erişimi iyileştirmek ve ailelerin çocuklarının hayatta kalacağından emin olabilmeleri için çocuk ölümlerini azaltmak.

Tanıştığım babalardan biri olan 22 yaşındaki Saalax Abdiqadir’in ciddi şekilde yetersiz beslenen ve ölmek üzere olan 2 yaşında bir kızı var. Zor zamanlarda, diye sordum ona, kendisinin ve karısının onları besleyemeyecekleri için daha az mı yoksa bazıları ölürse daha fazla mı çocuk sahibi olması gerektiğini düşünüyor?

“Birini kaybedersem diye daha çok bebek sahibi olmak istiyorum,” diye yanıtladı.

O halde biraz empati yapalım. Nasıl yardım edebileceğini soran kişiler için Dr. Hawa Abdi Vakfı’na veya Uluslararası Kurtarma Komitesi’ne bakın. Ve hükümet yetkilileri için bir mesaj: Tarihten alınacak bir ders, kıtlıkların üstesinden gelebileceğimizdir – ancak erken harekete geçmek çok önemlidir.

Önümüzdeki birkaç ay kritik olacak. Korkarım o pencereyi kaçıracağız.

*

Afrika’nın kuraklıktan etkilenen bölgelerinde çalışan biri de dahil olmak üzere yıllık tatil verme rehberimdeki önde gelen üç kar amacı gütmeyen kuruluşa şimdiye kadar 5,5 milyon dolardan fazla bağışta bulunan okuyuculara çok teşekkür ederim. 31 Ocak’a kadar bağışta bulunabilirsiniz. Daha fazla bilgi için KristofImpact.org adresini ziyaret edin.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .