Dini İnanç Okuldaki Başarıyı Nasıl Şekillendirebilir?

Dahi kafalar

New member
Amerikalı erkekler ürkütücü rakamlarla üniversiteden ayrılıyor. Geçen yıl boyunca bir dizi makale kendini kaybolmuş, kopuk ve erkek rol modellerinden yoksun hisseden bir erkek neslini tasvir ediyor. Bu umutsuzluk duygusu, özellikle beşte birden azı üniversiteyi bitirmiş işçi sınıfı erkekleri arasında keskindir.

Yine de bir grup olasılıklara meydan okuyor: işçi sınıfı ailelerinden dindar büyüyen erkek çocuklar.

Bir eğitim ve din sosyoloğu olarak, Ulusal Gençlik ve Din Araştırması’ndan alınan anket ve görüşme verilerini kullanarak 2003’ten 2012’ye kadar 3.290 gencin hayatını takip ettim ve bu verileri ABD’deki Ulusal Öğrenci Takas Merkezi ile ilişkilendirdim. 2016. Gençlerin dini olarak yetiştirilmeleri ile eğitimleri üzerindeki etkisi arasındaki ilişkiyi inceledim: okul notları, hangi kolejlere gittikleri ve ne kadar yüksek öğrenimi tamamladıkları. Araştırmam, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın olan mezhepler olduğu için Hıristiyan mezheplerine odaklandı.

Dinin gençlere sunduklarının sosyal sınıfa göre değiştiğini buldum. Örneğin, profesyonel sınıftan ebeveynler tarafından yetiştirilenler, dindar olmanın eğitim açısından pek bir avantajını deneyimlemezler. Hatta bazı yönlerden din, gençlerin (özellikle kızların) eğitim fırsatlarını, mezun olduktan sonra akademik hırslarını şekillendirerek kısıtlar; prestijli bir kariyer yerine ebeveynlik, fedakarlık ve Tanrı’ya hizmet gibi yaşam hedeflerine öncelik verdikleri için seçici bir üniversiteyi düşünme olasılıkları daha düşüktür.

Bununla birlikte, ırkı ne olursa olsun, kiliselerine düzenli olarak katılan ve Tanrı’ya güçlü bir şekilde inanan işçi sınıfı ailelerinden gelen genç erkek çocukların, orta derecede dindar veya dindar olmayan erkek çocuklara göre lisans derecesi kazanma olasılıkları iki kat daha fazlaydı.

Dindar erkekler daha zeki değil, peki neden okulda daha başarılılar? Cevap, dini inancın ve dini katılımın, işçi sınıfı Amerikalıları – özellikle erkekleri – umutsuzluktan nasıl koruyabileceğinde yatmaktadır.

Amerikan entelijansiyasındaki pek çok kişi – profesyonel ve yönetici sınıfı oluşturan seçkin-üniversite eğitimli nüfus – din kurumuna yüksek itibar göstermez. Bu seçkinler dini eleştirdiklerinde, bunu genellikle inancın (onların gözünde) mantıksız olduğu ve kanıta dayalı olmadığı gerekçesiyle yaparlar.

Ancak dinin milyonlarca Amerikalı’nın hayatını düzenlediğini ve sosyal faydalar sunabileceğini kabul ederken, muhafazakarlığın ahlaki ve politik hedeflerine yönelik liberal eleştiriyle hemfikir olunabilir.

John diyeceğim bir çocuk (etik araştırma yönergeleri uyarınca katılımcıların mahremiyetini korumak için tüm isimler değiştirilmiştir), üzerinde çalıştığım işçi sınıfı gencinin tipik bir örneğiydi. Jackson, Miss, dışında bir saat yaşadı. Babasının bir oto tamir dükkanı vardı ve annesi muhasebeci ve vekil öğretmen olarak çalıştı. Günleri futbol oynamak, büyükanne ve büyükbabasıyla balık tutmak ve avlanmak, arkadaşlarıyla dört tekerlekli bisiklet sürmek ve ara sıra harçlık kazanmak için çimleri biçmekle geçti.

John üniversiteye gitmek istiyordu, ancak ebeveynlerinin meslekleri, geliri (bugün 53.000$’a eşdeğer) ve eğitimi (her ikisi de mesleki sertifikalar kazanmıştı) göz önüne alındığında, şanslar onun lehine değildi.

Yine de, kendisi gibi genç erkekler için büyük ölçüde erişilmez hale gelen bir dönüm noktasına ulaştı: Ön lisans derecesini aldı. Ve kiliseye olan inancı ve katılımı bunda büyük rol oynadı.

Üniversite eğitimi almış ebeveynleri olan çocukların, akademik gidişatlarını kolaylaştıran birçok avantajı vardır. Güvenli dış mekanlar da dahil olmak üzere güçlü bir sosyal altyapıya sahip mahallelerde yaşama eğilimindedirler. Daha ailevi ve coğrafi istikrara sahipler, bu da okullar arasında nadiren geçiş yapmaları gerektiği, eğitimlerini aksattıkları ve sosyal bağları kopardıkları anlamına geliyor.

Daha varlıklı ailelerin çocukları da birçok yoksul çocuğun sahip olmadığı bir bağlantılar ve fırsatlar ağından yararlanır. Üniversite eğitimli ebeveynler, profesyonel kuruluşlarda çalışma eğilimindedir ve kolejden profesyonel sınıfın diğer üyeleriyle tanıştıkları güçlü sosyal ağlara sahiptir. Mahalleden, işyerinden ve kolejden gelen tüm bu sosyal bağlar, sosyologların “sosyal sermaye” olarak adlandırdığı üst orta sınıf aileler için bir destek ağı sağlar.

Ancak John’s gibi işçi sınıfı aileleri, sosyal sermaye geliştirmek için aynı fırsatlara sahip değil. İşyeri, işçi sınıfı aileleri için merkezi bir sosyal kurumdu, ancak gig ekonomisinde bir istikrar duygusu hissetmek, sağlık sigortası elde etmek veya meslektaşlarla ilişkiler geliştirmek neredeyse imkansız.

Sosyal sermayenin eksikliği -sistemik sorunlar ve eşitsizliklerle birlikte- milyonlarca Amerikalı işçi sınıfının, özellikle erkeklerin yaşamının çözülmesine katkıda bulundu. 2000’li yılların başından beri, tıpkı çalışmamdaki çocuklar ergenlik çağına girerken, opioidler, alkol zehirlenmesi ve intihardan “umutsuzluktan ölümler” nedeniyle ölen işçi sınıfı erkeklerinin sayısında ciddi bir artış oldu.

Ama umutsuzluk ölmez: Çocuklara bulaşır. Çalışmamdaki işçi sınıfı çocuklarının çoğu – özellikle erkek çocuklar – dünyaya bakıyor ve fiziksel, bilişsel ve duygusal olarak umutsuzluk hissediyor gibiydi. Çalışmadaki işçi sınıfı erkek çocuklarının çoğunun 20’li yaşlarının ortalarında eğitim sistemini bıraktığını ve umutsuzluk döngüsünü tekrarlama yolunda göründüklerini gördüm.

Ama John değil. O ve çalışmadaki diğer düzinelerce erkek, akranlarının çoğunun tarif ettiği umutsuzluktan onları izole eden bir destek sistemine sahipti. John, gençlik yıllarında düzenli olarak yerel evanjelik kilisesine katıldı ve gençlik grubunda aktif oldu. Bakanın evinde rafting ve haftalık toplantılar gibi sosyal etkinlikler düzenlenerek hayatlarında neler olup bittiği konuşuldu.

Kilisesine dahil olmak İncil öğretilerini pekiştirdi, bu da John’un Mesih’i en çok taklit etmek istediği kişi olarak düşünmesine yol açtı (çoğu genç bir oyuncuya atıfta bulunarak cevap verdi) , bir sporcu veya bir aile üyesi). Yuhanna ana-babasının ve dini topluluğundaki diğer kişilerin nasıl davrandığını gözlemleyerek Tanrı’yı ”konuşabileceği ve kişisel şeyler anlatabileceği” biri olarak görmeyi öğrendi.

Dindar işçi sınıfı çocuklarının akademik avantajı, aldıkları notlarla ortaokul ve lisede başlar. İşçi sınıfı içinde yetiştirilenler arasında, dindar gençlerin yüzde 21’i, daha az dindar akranlarının yüzde 9’una kıyasla, A’larla dolu karne getirdi. Notlar aynı zamanda üniversiteye girmenin ve üniversiteyi bitirmenin en güçlü göstergesidir ve dindar erkeklerin üniversiteye giriş ve burslar için rekabetçi olmalarına yardımcı olan notlar alma olasılıkları iki katından fazladır.

İşçi sınıfı ailelerinden gelen dindar kızlar da daha az dindar kızlara kıyasla eğitimsel faydalar görüyor, ancak din dışında akademik olarak başarılı olmalarına yardımcı olan başka faktörler de var. Kız çocukları vicdanlı ve uyumlu olacak şekilde sosyalleşirler, aile üyeleri ve akranlarıyla sosyal bağlarını daha kolay geliştirirler ve riskli davranışlara daha az eğilimlidirler.

Din neden John gibi çocuklara akademik bir avantaj sağlıyor? Çünkü onlara varlıklı gençlerin başka yerlerde bulabilecekleri sosyal sermayeyi sunuyor. Dini topluluklar, aileleri bir yere bağlı tutar ve çocukların, hayata dair ortak bir görüşü paylaşan gençlik bakanları ve arkadaşlarının ebeveynleri ile güvene dayalı ilişkiler geliştirmelerine yardımcı olur. Toplu olarak, bu yetişkinler gençleri kurallara uymaya ve antisosyal davranışlardan kaçınmaya teşvik eder.

John, akran baskısını gençlerin karşılaştığı en stresli sorun olarak belirtse de, genellikle çocukları akademik başarıdan uzaklaştıran bir uyuşturucu ve alkol bağımlılığı modeline düşmekten kaçındı. Kitabımın araştırması Hristiyanlara odaklandı, ancak dini toplulukların Yahudiler için de bir sosyal sermaye kaynağı olduğunu buldum.

Teolojik inanç, çocukların davranışlarını etkilemek için tek başına yeterli değildir. Ergenler ve duygusal, bilişsel veya davranışsal umutsuzluğa karşı tamponlanmış olduğuna inanmalıdır. Dinin, spor gibi diğer ders dışı etkinliklerin sağlayamadığı bir şey sunduğunu buldum: Çocukları, Tanrı’nın onları hem teşvik ettiğine hem de değerlendirdiğine inandıkları için son derece vicdanlı ve işbirlikçi şekillerde davranmaya teşvik ediyor.

John’un belirttiği gibi, din “sorunlarımda veya moralim bozuk olduğunda bana yardım eder.” Bir durumla nasıl başa çıkacağından emin olmadığında, cevaplar için bakanına ve kutsal yazılara bakar. John, haftalık kilise gençlik grubunun bir parçası olmasaydı, “birçok şeyi yanlış yapıyor” olacağından şüpheleniyor.

Din, işçi sınıfı ailelerinin erkek çocuklarına gençliklerinde sadece yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda onları yetişkinlikte umutsuzluğa düşmekten caydırır. Bunu John’un hayatının gelişme biçiminde görebiliriz. John, 20’li yaşlarının başında Mukaddes Kitabı okumayı bıraktı ve artık kilise topluluğuna katılmadı. Hayatının diğer kısımları da dağılmaya başladı. Üniversiteyi bıraktı ve esrar bulundurmaktan tutuklandı.

Bu bir uyandırma çağrısıydı ve John kiliseye dönmeye karar verdi. Birkaç yıl içinde hayatını tekrar rayına oturtmayı başardı. John şimdi değer verdiği büyükannesi ve evlenme teklif etmeyi planladığı kız arkadaşıyla birlikte yaşıyor. Tanrı’nın onu tıp alanında çalışarak başkalarına hizmet etmeye çağırdığına inanıyor. EMT olarak çalışırken toplum kolejine döndü ve sağlık görevlisi veya hemşire olmayı planlıyor. Bunun çoğunu inancına bağlıyor.

John, 26 yaşında araştırmacılarla yaptığı son röportajda, “Benim için hayattaki en önemli şeyler ailem ve Tanrı ile olan ilişkimdir” dedi.

Ilana M. Horwitz, Tulane Üniversitesi’nde Yahudi çalışmaları ve sosyolojisi alanında yardımcı doçenttir ve “God, Grades and Graduation”ın yazarıdır.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .