EGM, Sarsıntı Hakkında Provokatif Paylaşımların Peşine Düştü

arkamikontrolet

New member
Her seferinde söylemekten nefret ettiğimiz bir şey var: “Deprem acı yüzünü gösterdi.” Evet, ne yazık ki Türkiye bir kere daha zelzele gerçeğini yaşadı. Kahramanmaraş’ı vuran sarsıntı, Türkiye’nin dört bir yanında hissedildi ve birinci belirlemelere göre 200’den çok canımızı kaybettik. Yüzlerce yaralının olduğu bilinirken zelzelenin bilançosunun artması olası.

Deprem anında herkes, her vakit olduğu üzere sevdiklerine ulaşıp bilgi almaya çalıştı. Ayrıyeten yardım için acil durum çizgileri da ağır biçimde arandı. Hal bu biçimde olunca hem internet birebir vakitte hücresel ilişkilerde kesintiler yaşandı. Acil yardım gruplarına ulaşamayan vatandaşlar, çığlıklarını toplumsal medyada duyurmaya çalıştı. Lakin her olayda olduğu üzere bu zelzele daha sonrasında da kimi şahıslar, olayın insani ve hayati yanını unutarak provokatif ve aldatıcı paylaşımlarda bulunmaya devam ettiler.

Provokatif paylaşımlar yapan 13 hesap tespit edildi

Emniyet Genel Müdürlüğü, toplumsal medyada yapılan paylaşımlarla ilgili de harekete geçmiş durumda. Twitter’da yapılan açıklamada, tüm paylaşımların incelendiği, paylaşılan adreslerin tek tek denetim edildiği tabir edildi. Bu bağlamda; temelsiz paylaşım yapan hesaplarla ilgili harekete geçildiği belirtildi. Yapılan paylaşım şöylekiydi:

“Deprem daha sonrasında, toplumsal medya platformları üzerinden yardım davetinde bulunan vatandaşlarımızın adres ayrıntıları acilen tespit edilerek ilgili ünitelerle uyum kuruluyor. Ayrıyeten provokatif paylaşımda bulunduğu bedellendirilen 13 hesap yöneticisi tespit edildi.”

Sosyal medyadaki yardım davetlerinden kimileri:

Bir içerik üreticisinin konutu yıkıldı. Bir yandan annesine seslenip bir yandan yardım davetinde bulundu

()

Fırat Yayla, sarsıntının akabinde Instagram Kıssalar aracılığı ile paylaşımda bulundu. Bulunduğu binanın yıkıldığını tabir eden Yayla, paylaşımında bir yandan annesine ulaşmaya çalışırken bir yandan da yardım daveti yaptı.

Twitter, zelzelenin şiddetli biçimde hissedildiği 10 vilayetteki kullanıcıların yardım davetleriyle dolup taştı

En son sabaha karşı paylaşım yapan “firuze” isimli kullanıcı, ne yazık ki bu paylaşım daha sonrası gelen yüzlerce “Haber aldın mı?” sorusuna çabucak hemen bir cevap vermedi.

Şinasi Cem Şentürk isimli kullanıcı, Hatay’da çöken bir rezidansın enkazında minik bir çocuğun olduğunu söz ediyor.

Sosyal medyada bu ve gibisi yüzlerce yardım daveti bulunuyor. Tüm yardım davetlerini derlemek olağan olarakki mümkün değil. Lakin İçişleri Bakanlığı, hususla ilgili harekete geçmiş ve sosyal medyadaki yardım davetlerini bir bir taramaya başlamış durumda. Umuyoruz, yardıma muhtaç tüm vatandaşlarımız en kısa müddette kurtulur ve sarsıntının yıkımını, en azından bundan daha sonra mümkün olduğunca hafifçeletiriz.

Dezenformasyondan uzak durun, Lütfen

Sosyal medyadaki gerçek yardım davetlerinin yanı sıra neyi amaçladığını dahi anlamanın mümkün olmadığı uydurma yardım davetleri da bulunuyor. Ayrıyeten temelsiz paylaşımlar, dezenformasyona niye olarak ziyadesiyle yıkıcı bir olay yaşayan bölge halkını daha da korku ve paniğe sürüklüyor. Lütfen, doğruluğundan emin olmadığınız hiç bir bilgiyi paylaşmayın ve bu dezenformasyonu istemeden de olsa sürdürmeyin.