Evet, Öğrenci Borcunu İptal Etmeliyiz, Ama Sadece Bazıları İçin

Dahi kafalar

New member
Öğrenci borçlarının silinmesine her zaman karşı oldum. Temel argümanım, zenginlere fakirlerden daha fazla fayda sağladığıydı. Bir eğitimin değerini ve öğrenci borç erteleme programlarının etkilerini açıkladıktan sonra, bir Brookings Enstitüsü analizi, hanelerin en zengin yüzde 20’sinin tüm öğrenci borçlarının neredeyse üçte birine borçlu olduğunu buldu. En alttaki yüzde 20’lik kesim ise sadece yüzde 8’e borçlu.

Derecesi olan herkes zaten inanılmaz derecede değerli bir kaynağa sahiptir – bir üniversite eğitimi. Lisans derecesine sahip yetişkinler, kariyerleri boyunca sadece lise derecesine sahip insanlardan genellikle yaklaşık 1 milyon dolar daha fazla kazanırlar.

Ayrıca, öğrenci borcunu bağışlamak fahiş. Brookings Enstitüsü’nden Adam Looney’nin işaret ettiği gibi, yaygın öğrenci kredisi bağışlama, Amerikan tarihindeki en büyük transfer programları arasında yer alacaktır. Ve tüm federal kredileri affetme planları, 2000’den 2019’a işsizlik sigortası, kazanılan gelir vergisi kredisi veya gıda pulları – gerçekten ihtiyacı olanlara giden programlar için harcanan maliyetten daha pahalıya mal olacak.

Borç affı korkunç kültürel sinyaller gönderir. Bu ulus eğitim çizgileri boyunca zaten acı bir şekilde bölünmüş durumda. Bugünün popülistleri, üniversite eğitimli Amerikalıların kendileri ve çocukları için oldukça tatlı ve diğer herkes için oldukça kaba bir toplum inşa ettikleri için haklı olarak kızgınlar. Öğrenci kredisi affı, eğitimli sınıfın kendi devayı almasının ve diğer herkesi toz yemeye bırakmasının bir başka örneği olarak görülecektir.

Bütün bunlar hâlâ çoğunlukla doğrudur. Yine de bazı tereddütlerim olduğunu itiraf ediyorum. Sanırım “üniversite mezunları” diye tek bir grup varmış gibi genelleme yapmanın yanlış olduğu sonucuna vardım. Gerçekte, en az iki farklı üniversite öğrencisi ve üniversite mezunu sınıfımız var. Bir grup, güvenli öğrenciler ve mezunlardır – orta sınıf evlerinden gelen ve kampüsten yetişkinliğe geçerken bazı kaynaklara sahip olanlar.

Diğer grup, güvencesiz öğrenciler ve mezunlardır. Son birkaç on yılda Amerika, daha az varlıklı öğrencileri lise ve üniversiteye sokma konusunda çok daha iyi bir iş çıkardı. Bu millet orta sınıfa büyük bir sıçrama yapma şansını yakalıyor, ancak bu sıçramayı yaparken çok az kaynakları ve hata payı yok.

Bazıları üniversiteye akademik olarak hazırlıksız geliyor. Borç alıyorlar ama mezun olamıyorlar. Diğerlerinin bir “hayat olur” anı vardır. Belki bir ebeveyn hastalanır ve aileyi desteklemek için okulu bırakmak zorunda kalır. Bazıları, daha sonra keşfettikleri, kendilerini piyasada daha değerli kılmak için hiçbir şey yapmadıklarını, ortalamanın altında kolejlere gittiler.

Bu güvencesiz öğrenciler ve mezunlar, tarihsel olarak zor bir anda sıçrama yapmaya çalışıyorlar. Mali kriz ve Covid, genç yetişkin kariyer yörüngelerini alt üst etti. Eğitim ve emlak fiyatları arttı. Boomers’lar ortanca yaşı 35’e ulaştığında, onların nesli ulusun servetinin yüzde 22’sine sahipti. 2023’te ortanca yaşı 35 olacak olan Y kuşağı, ülkenin servetinin yaklaşık yüzde 6’sına sahip.

Bu güvencesiz öğrenciler ve mezunlar bizim onlardan yapmalarını istediğimiz şeyi yaptılar – sosyal hareketlilik için sıçrama. Ama şimdi birçokları sahip olduklarından daha fazlasını borçlu. Jain Aile Enstitüsü’nden Laura Beamer ve Eduard Nilaj, 2019’da Amerika’nın en düşük gelirli ondalık diliminde öğrenci borç-gelir oranlarının yüzde 98’de olduğunu buldu. Bu, bu grubun medyan gelirinin, medyan öğrenci borç yükünü 700 dolardan daha az aştığı anlamına gelir.

Koşullar özellikle Afrikalı Amerikalılar için çok kötü. 2016 Brookings raporuna göre, ortalama bir siyah mezun mezun olduktan dört yıl sonra 52.726 dolar borçluyken, ortalama beyaz mezun için 28.006 dolar borçlu. Siyah borçluların da ödemelerinde geri kalma olasılığı çok daha yüksektir.

Bu genç yetişkinlerin çoğu için borç yükü onların psikolojilerini ve davranışlarını değiştiriyor. Birçoğu, amansız bir ağırlığın altında gömülü hissetmenin şiddetli endişesinden muzdariptir. Dinamik ve müreffeh bir Amerika sağlamak için genç yetişkinlerin yapmasını istediğimiz her şeyi fırsata çevirmek, bir ev satın almak, bir iş kurmak, bir çocuk sahibi olmak onlar için zor oldu.

Elizabeth Warren’ın bu konuyu bu kadar tutkulu bir şekilde ilerletmesine hayranım, ancak ona ihtiyacı olmayan birçok insana fayda sağlayacak olan önerisinden hala çok uzaktayım. Ve bana büyük bir öğrenci borcu iptal programımız olup olmadığını sorarsanız, hayır derim.

Ama Amerika’nın sosyal hareketlilik makinesinin nerede bozulduğunu söylememi isterseniz, kaynakları yetersiz genç yetişkinlerin 20 ile 35 yaşları arasında yoldan çıkma şeklini de dahil edeceğim. Yardım etmenin daha iyi yolları var mı? Bu Amerikalılar borç iptalinden daha mı? Bahse girerim. Bunu yapacak yasaların Kongre’den geçeceği bir ülkede mi yaşıyoruz? Biz değil.

Borç iptali, Başkan Biden’ın muhtemelen kendi başına yapabileceği bir şey. Bu yüzden sıkı bir şekilde odaklanmış affetmeyi destekliyorum. Biden’ın affetmek istediği borç miktarını önemli ölçüde artıracağını, yani 20.000 dolar edeceğini umuyorum. Ancak, bağışlamayı güvencesiz mezunlarla sınırlayacağını umuyorum – belki de 75.000 dolardan az kazanan ailelerden gelenlerle, belki de zaten Pell hibeleri almış olanlarla.

Geçtiğimiz birkaç on yıldaki sosyal değişim, gelirin yeniden dağıtımını eskisinden çok daha fazla desteklememi sağladı – özellikle insan sermayesine yatırım yapan yeniden dağıtım. Ama yukarı doğru değil, aşağı doğru dağıtım olmalı.

The Times, editöre gönderilen çeşitli mektupları yayınlamaya kararlıdır. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .