Evsizlere Yardım Edebilir miyiz?

Dahi kafalar

New member
Bu bültenin son sayısında, sokaklarda yaşayanlar için küçük ev köylerinin çoğalması hakkında yazmıştım. Bugün, bir evde yaşamanın nasıl bir şey olduğuna ve neden kolay düzeltmelerin olmadığına odaklanacağım.

Son 20 yıldır, Punky sokakta yaşamaktadır. Bu yazıya sadece sokak adını veren Punky sayısız travma ve suistimal yaşadı. Bu sonbahar, sonunda bir tür kırılma noktasına ulaştığını hissetti. 42 yaşındaydı, Los Angeles’ta bir evsizler kampında yaşıyordu ve korumasız kalmanın istikrarsızlığına daha fazla dayanamıyordu. Çok fazlaydı, dedi bana. “Ben yerleşmek istedim. ”

Bir arkadaş, evsizlere küçük evlerin teklif edildiğini duymuş ve Punky’ye bir tane almayı denemesini önermiş. Evsizler için küçük evlerden oluşan köylerin çoğu, bir çatı ve yemek sağlamanın yanı sıra, bağımlılık ve ruh sağlığı için hizmetler sunmanın yanı sıra iş bulma ve kalıcı konut bulma konusunda da yardımcı oluyor. Bu iyi bir anlaşma gibi geldi. Punky, küçücük bir evde yaşama fikrinden pek heyecan duymadı – sokaklardaki bazı insanlar onlara “küçük barakalar”, hatta “evsizler için toplama kampları” demeye başladılar – ama eğer o, bunu yapabileceğini düşündü. sonunda gerçek bir eve kavuşacaktı.

Punky, Los Angeles’ın doğu tarafında bir mahalle olan Highland Park’ta bir köye taşındı. Yemeğin harika olmadığını ve kapısını kilitleyecek anahtar da dahil olmak üzere vaat edilen bazı olanaklarda gecikmeler olduğunu söyledi. Ayrıca bazı eşyalarının çalındığını ve siteyi işleten kişilerin suçluyu bulmaya çalışmak konusunda tepkisiz kaldığını söyledi. Ancak köyde kalacağını söyledi çünkü bunun kendi kalıcı yerine giden yol olabileceğine dair ihtiyatlı bir umudu vardı. Punky, “İyimser kalmaya çalışıyorum” dedi.

Küçük evden kalıcı yuvaya

Punky’s Highland Park sitesi de dahil olmak üzere Los Angeles’taki küçük ev köylerinin büyük bir çoğunluğu, on yıldan fazla bir süredir şehirdeki evsiz nüfusla çalışan Hope of the Valley Rescue Mission adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yönetiliyor. Bu yıl küçük ev köyleri işletmeye başladı. Örgütün başkanı Rowan Vansleve, fikrin, uyuşturucu bağımlılığı ve zihinsel sağlık sorunlarıyla mücadele eden insanlardan, PTSD ile mücadele eden gazilere ve ciddi ekonomik güvencesizlikle uğraşan ailelere kadar herkese yardımcı olacak bir “hizmetler süpermarketi” sağlamak olduğunu söyledi. Punky ile paylaşılan amaç, insanları kalıcı evlere taşımaktır.

Vansleve, bu görevin genellikle çeşitli faktörler tarafından karmaşıklaştığını söyledi. Küçük köylerin sakinlerinin, özellikle bağımlılık ve zihinsel sağlık sorunlarıyla uğraşıyorlarsa, kendilerini kalıcı konutlara hazırlamaları zaman alabilir. Hope of the Valley danışmanlar ve biraz yardım sağlarken, Vansleve, özellikle ruh sağlığı desteği için yeterli hükümet fonu olmadığını ve bunun da birçok yönden insanları kalıcı konutlara girmek için yeterince istikrarlı bir duruma getirmeyi zorlaştırdığını söylüyor.

Los Angeles’ta uygun fiyatlı konut bulmak başlı başına bir zorluktur. Toplu konut seçeneklerinin olmayışı göz önüne alındığında, Hope of the Valley personeli apartman listelerini araştırıyor ve ardından ev sahiplerini eskiden evsiz insanların bazen düşük fiyatlarla birimlerini işgal etmelerine izin vermeye ikna etmeye çalışıyor. Vansleve’ye göre bu görev, göründüğü kadar zahmetli ve nankördür. Küçük bir köye girmekten kalıcı konutlara en hızlı giden kişi iki buçuk ay oldu, ancak bu olağandışıydı.

Vansleve, “Kesinlikle yeterli konut yok” dedi. “Geliyor, ancak inşa edilmesi pahalı ve yavaş bir süreç ve o zaman bile hala yeterli olmayacak. Vadinin Umudu, şehir ve devlet krizi çözmeye çalışırken, küçücük köyleri en azından insanları sokaklardan uzaklaştırabilecek bir köprü olarak görüyor. Vansleve, “Sloganlarımızdan biri, sokakların kalıcı konutlar için bekleme odası olmaması gerektiğidir” dedi. ”

Küçük evler projesi nispeten yeni olduğu için, birinin orada kalması gereken ortalama süreyi ölçmek zor, bu da rahatsız edici bir soruyu gündeme getiriyor: Kalıcı konut stoğunun yokluğu göz önüne alındığında, bu küçük evler sadece kalıcı bir barınak biçimi olacak mı?

Köy hayatı

Şükran Günü’nden bir gün önce, Oakland’daki bir Palet barınak alanına gittim. Düzinelerce sağlam, beyaz küçük ev, servis ofisleri ve banyolar için birkaç ek bina ile birlikte boş bir arsa üzerine inşa edilmişti. Bir zincir bağlantı çit yapıları çevreledi ve modern bir güvenlik sistemi ile güvence altına alınan girişleri içeriyordu. Köyün içindeki patikalar iyi süpürülmüş ve düzenliydi; yapılar, fazlasıyla faydacı olmasa da, yeni ve biraz da görünüyordu. Bütün bunların ne olduğunu gösteren hiçbir işaret yoktu; Eğer yanından geçiyorsanız, bunun olağandışı miktarda geçici ek binaların bulunduğu bir şantiye olduğunu varsayabilirsiniz.

Palet temsilcisinin dediğine göre zemin neredeyse tamamen boştu. Burada yaşayanların bir kısmı gündüzleri çalışıyor, bir kısmı da arkadaşlarını ve ailesini görmek için dışarı çıkıyor.

Ben oradayken, yaşlı bir kadın çitin önünde durdu ve “Barış için Korna” yazan bir grev tabelası tuttu. Adının Assata Olugbala olduğunu söyledi. (Assata Olugbala Shakur, bir polis memurunu öldürmekten hüküm giydikten sonra Küba’ya kaçan ve yazıları ülke çapında Kara Hayat Önemlidir protestolarında söylenen eski bir Kara Kurtuluş Ordusu lideriydi.)

Bu Assata, Colin Kaepernick’ten şehrin halk kütüphanesi sistemine kadar her konuda konuştuğu Oakland Kent Konseyi toplantılarında bir fikstür. Ona eşlik eden, Bay Area evsiz çevrelerinde tanınmış bir başka yüz olan Nino Parker’dı. Olugbala ve Parker bana, köydeki bazı birimlerin yakındaki kampta yaşamayan insanlara teklif edildiğini ve küçük ev köyünün yalnızca çevrede yaşayan insanlar için olacağına dair bir ilk söz verildiğini söylediler. – ihlal edilmişti.

Köyde bir site yöneticisi ve Doğu Körfezi Konut Konsorsiyumu için akran danışmanı olan Kevin Cockerham, Olugbala ve Parker’ın iddiaları hakkında yorum yapmadı. İki buçuk hafta sonra köyün 54 tek birimde 25 sakini olduğunu ve yakınlardaki evsiz topluluklardan ilgilerini ifade eden 80 kişilik bir liste olduğunu söyledi. Cockerham, işin bir kısmının, artık kalacak bir yerleri olduğunu söylemek için bu insanları takip ettiğini söyledi.

Yakındaki çadır kampından kalanlarda, bazı sakinler dumanı tüten bir kömür ızgarasının etrafına toplandılar. Victoria adında orta yaşlı bir kadın, arabasının bagajından yemek dağıtıyordu. “Ben burada kalıyorum,” dedi bana. “Ve her zaman bunun ben olabileceğimi düşünüyorum. Victoria ve benim durduğumuz yerden, Black Panthers’ın 1968’de kurucularından biri olan Huey P. Newton’un tutuklanmasının ardından ünlü “Free Huey” mitingini düzenlediği Alameda County Adliye Sarayı’nı çevreleyen geniş, yeşil alanları görebiliyorduk. .

Bunların hepsi tarih sanırım. Ancak geçmişte bu sitede olup bitenlerin bugün burada bulunan kampı nasıl bilgilendirdiğini görmek zor değil. Örneğin Panterler, Oakland’daki dezavantajlı çocuklara ücretsiz kahvaltı dağıttı ve şiddetle bastırılmadan önce 1960’larda ve 70’lerde şehirde sosyal hizmetler sağladı. 80’lerde, Reagan yıllarında, toplu konutlar kaldırıldı. Ve geçtiğimiz on yıllar boyunca, binlerce yoksul insan bu adliyeden hapse atıldı ve çoğu sonunda kendilerini sokaklarda yaşarken buldu. Bir kampın yanında durmak, bu anlatıların farkına varmanızı sağlıyor, ancak bunların hepsini bilmenin çadırlarda yaşayan herhangi biri için ne yaptığından emin değilim.

Geri bildiriminiz var mı? kang-newsletter@nytimes adresine bir not gönderin. com.

Opinion ve The New York Times Magazine yazarlarından Jay Caspian Kang (@jaycaspiankang), “The Loneliest Americans”ın yazarıdır. ”