Fas, Arap Dünyasına Tekrar Neşelendirecek Bir Şey Verdi

Dahi kafalar

New member
AMMAN, Ürdün – Fas’ın Dünya Kupası’ndaki çarpıcı performansı, Fransa ile yarı final maçına doğru ilerlemesi ve dünya çapında yarattığı coşku, Faslılar ve Arap dünyasından ve ötesinden pek çok kişi için özel bir anı yakalıyor.

Bu sadece sizin klasik mazlum hikayeniz, eski sömürgeci güçlere ve tarihi düşmanlara karşı “güney intikamcılığının” ya da Arap, Afrika ve Müslüman gururunun kabarmasının hikayesi değil. Memlerin ötesinde, Fas’ın bu yılki Dünya Kupası’ndaki performansı, 2011 ayaklanmalarından bu yana bu bölgede görmediğim özel bir kırılganlık, kişisel farkındalık ve tedbirsiz iyimserlik anına işaret ediyor.

Normalde bir spor olayına dayanarak bu kadar gösterişli açıklamalar yapacak son kişiyim. 1980’lerde Fas’ta büyürken, futbola olan ilgim (bana futbol deme) tamamen ilgisizdim. Okulda, beden eğitimi dersinde takımlar seçildiğinde sistematik olarak en son seçilen, çete gibi, koordinasyonsuz bir çocuktum. Genelde topa en çok yaklaştığım an, ben sahada düşüncelere dalmış halde sürüklenirken kafamın arkasına çarptığı an olurdu. Dünya Kupaları sırasında arkadaşlarım, hak kazanan takımların oyuncularının (beyzbol kartlarının uluslararası futbol eşdeğeri) Panini Çıkartma Albümlerini hevesle toplardı; Dinozorlarla ilgili olanları tercih ettim.

30 yıldan biraz fazla ileri sar, geçen haftaya. Beyrut’tayım, neredeyse gözyaşları içinde, bir otel barında garsonun kollarındayım. Fas, uzun bir ciltse maçın ardından İspanya’yı penaltılarda mağlup etti ve turnuva tarihinde ilk kez çeyrek finale yükseldi. Bar bağırışlar ve alkışlarla infilak etti. Yakında Beyrut’ta, Fas’ta, Arap dünyasında ve Avrupa’nın büyük bir bölümünde, her türden Faslı hayran arabalarına korna çalacak ve gece geç saatlere kadar kutlama yapacak. Arkadaşlar, meslektaşlar ve akrabalar beni arar veya yazar – bana! – tebrikler ile. O akşam zar zor uyuyorum.

Önümüzdeki birkaç gün içinde Fas, Portekiz’i yenerek yarı finale yükselirken, Gazze gibi savaşın harap ettiği yerlerden kutlama sahneleri ve hükümetlerden ve uluslararası kuruluşlardan sayısız yetkilinin tebriklerini sunan açıklamaları var. Yaşadığım yer olan Ürdün’ün başkenti Amman’da şirketler reklamlarını Fas çılgınlığından para kazanmak için değiştiriyor. Yatak almak için bir mağazaya gittiğimde bana “Fas indirimi” teklif ediliyor. Bir futbol şakası yapın, geçen hafta başka pek az şey düşündüm; görünüşe göre bölgedeki çoğu insan da öyle.

Faslılar için bu sıradan bir şovenizm değil. Ülke bunun için çok çalıştı, on yıldan fazla bir süre önce futbol federasyonunu elden geçirdi ve oyuncularına çok daha fazla yatırım yaptı. Walid Regragui, kararlarının her birini rakip takımların güçlü ve zayıf yönlerinin kesin analiziyle güzel bir şekilde açıklayabilen beyin koçu. Fas sadece şanslı değildi; savunma ağırlıklı bir stratejiyle, çok daha deneyimli ve üst sıralarda yer alan takımları, kendilerini şiddetli saldırıların önüne koyarak tekrar tekrar yaralanan oyuncuları için cesaret ve genellikle acımasız sonuçlarla mağlup etti.

Gurur duyulacak çok şey var, ama çok daha temelde, büyük ligde kendimize ait olmak, bize benzeyen oyuncuları görmek – beyaz, zeytin ve kahverengi ten paleti; veya kıvırcık ve kıvırcık saçlar; Hakim Ziyech’in keskin, köşeli, düşünceli yüz hatları; Achraf Hakimi’nin neşeli, ışıldayan yüzü; soğukkanlı kaleci Yassine Bounou’nun yakışıklı cazibesi – dünya sahnesinde bu yüksek yere ulaşın.

Hissettiğimiz şey, aynı zamanda, kimin “gerçek” Faslı olup kimin olmadığına dair karmaşıklıkların olmadığı, daha gelişmiş bir ulusal gurur biçimidir. Takımın yarısı çift uluslulardan oluşuyor ve Regragui’nin kendisi de Fransa’da doğdu. Takımın başarısının bir kısmı, Avrupa’nın donanımlı kulüplerinden oyuncular çekebilmesi, elbette, ama mesele bu değil. Fransa’da Eric Zemmour gibi aşırı sağcı politikacılar, prime-time televizyonlarında milli takımda çok fazla koyu ten olduğundan şikayet ediyorlar ve Fransız-Faslıların yarı finalde Fas’ı desteklemeyi seçmelerine kızıyorlar; Fas’ta hiç kimse milli takımın bir şekilde temsili olmadığını öne sürmeye cesaret edemez.

Aksine, Fas’ın çeşitliliğini, kendisini Orta Doğulu olduğu kadar Afrikalı olarak da düşünen Arapların, Berberilerin ve Yahudilerin bir göçmenler ülkesi olduğu gerçeğini temsil ediyor. Bu ekibin Faslı Yahudiler tarafından Tel Aviv’de ağırlanabilmesi ve aynı zamanda ezilen bir halkla dayanışma içinde Filistin bayrağını dalgalandırabilmesi bazılarının kafasını karıştırıyor, ancak dünyanın büyük bir bölümünde yankı bulan kozmopolitanizm ve evrenselcilik tam olarak buydu.

Bu Dünya Kupası hakkında ne hissediyorsak, siyasetimiz, çocuklarımızın geleceği, dünyadaki yerimiz hakkında da ne hissetmek istiyoruz. 2011’de Tunus’ta Bourguiba Bulvarı’nda ve Kahire’de Tahrir Meydanı’nda hissettiğim duygunun aynısı ve 2019’da Cezayir, Beyrut veya Hartum’da da hissettiğimi tahmin ediyorum. Bunlar, dünyaya korktuğumuzdan farklı bir imaj yansıtabileceğimiz anlardı. dünya bizi çatışma, terörizm, sosyal ve ekonomik çürüme ve otoriterlik arasında hayatta kalma mücadelesi veren kurbanlar veya fanatikler olarak görüyor.

Fas ekibi, kendimizi nasıl düşünmek istediğimizi temsil ediyor: kendine güvenen, zeki, titiz, çalışkan, eğlenceli ve açık yürekli. Ne kadar iyi giderse ilerlesin, bu mutluluk anının gelip geçici olduğunu biliyorum. Ancak futbol ateşi yatıştıktan ve günlük mücadelelerimize döndükten sonra bile biraz daha dik duracağız.

Issandr El Amrani (@arabist), Amman, Ürdün’de yaşayan Faslı-Amerikalı bir yazar ve Açık Toplum Vakıflarında Orta Doğu ve Kuzey Afrika yönetici direktörüdür. Kişisel sıfatıyla yazıyor.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .