Gulz: Hindistan doğumlu Doctor’s Pandemic rock grubunun artık bir albümü var ve turneye çıkmak üzere

Dahi kafalar

New member
25 yaşındaki Gulz, grubu tıp öğrencisi olduğu dönemde kurdu.

Londra:

İngiltere’nin hükümet tarafından finanse edilen Ulusal Sağlık Hizmeti’nden (NHS) Hindistan doğumlu bir doktor, COVID-19 salgını nedeniyle karantina sırasında müzikal almaya karar verdi, ancak tek kişilik bir yatak odası projesi olarak başlayan proje, dolu gösteriler nedeniyle giderek daha popüler hale geldi.

25 yaşındaki Gulzar (Gulz) Singh Dhanoya, tıp öğrencisiyken indie rock grubu Gulz’u kurdu. Artık grubun solisti ve söz yazarının diğer NHS tıp uzmanlarından oluşan dört kişilik bir grubu var.

“Üniversitedeyken her şey çok daha kolaydı. Çok daha fazla zamanım vardı,” dedi Gulz bu hafta BBC Asya Ağı’na.

“(Pandemi sırasında) üzerinde çalıştığım bazı şeyleri yayınlamaya karar verdim. Gerçekten gergindim ve bunu sosyal medyada paylaştım ve ardından bir hafta boyunca telefonumdaki her şeyi sildim. Arkadaşlarımın “Bana bunun için sopayı ver” demesinden korkuyordum. Şans eseri oldukça iyi geçti” dedi.

Bazı şarkıları yerel radyo istasyonları tarafından okununca Gulz’a konser teklifleri geldi. Daha sonra University College London’dan (UCL), Londra genelinde biletleri tükenen gösterilerde performans sergileyen ve şu anda 2024 için bir tur planlayan arkadaşlarını işe aldı.

“Gürültülü. Bu pop. Bu kaba. Ama çok tatlı,” diyor web sitesi.

Grup kendilerini “doktor/rockçı” olarak tanımlıyor ve yakın zamanda ilk EP’leri Age of Youth’u Coldplay ve Oasis gibi Birleşik Krallık’ın en büyük gruplarından bazılarıyla ilişkili Fierce Panda Records etiketiyle yayınladı. Yoğun tıbbi programlarını aşmak kolay değil, ancak bunu yürütmeye kararlılar.

“Hastanedeki hastaların her zaman önce geldiğinin ve provalarımızda biraz esnek olmamız gerektiğinin farkındayız. Mesela bir hafta ben gece vardiyasında olacağım, ertesi hafta başka biri olacak. Birbirimize biraz destek olabiliriz” dedi. Tatil günlerimizde ise sadece müziğe odaklanıyoruz” dedi.

Hastane programlarını yönetmenin stresli olabileceğini kabul ediyor, ancak sonuçta müzik yardımcı oluyor.

“Ne zaman bir konser versem ki kulağa çok klişe geliyor, onu kesinlikle seviyorum ve bu bana bunu neden yaptığımı hatırlatıyor. Bu heyecanı yaşıyorum. Bunun için çok fedakarlık yapıyoruz ama buna değer” diye ekledi.

Ayrıca, hükümetle daha iyi bir anlaşmaya varmak amacıyla aylardır daha iyi ücret ve çalışma koşulları için mücadele eden NHS’de devam eden asistan doktorların grevini de destekliyor.

“Her iki sektör de maaş açısından özellikle iyi değil” diye belirtiyor.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)