Herhangi Bir Günü Yılın En İyi Günü Yapabilirsiniz

Dahi kafalar

New member
20’li yaşlarımdayken, yılbaşı arifesinde arkadaşlarımdan yılın en güzel günlerini, en çok eğlendiğimiz, en minnettar hissettiğimiz veya en mutlu olduğumuz zamanları düşünmelerini isterdim.

Bazen beklediğimiz günlerdi. Partiler, tatiller, düğünler. Ancak daha sık olarak, geriye dönüp bakıldığında gerçek en iyi günler, bariz olanlar değildi. Sıradanlıkla damgalandılar: Benim gibi hisseden tek kişinin ben olmadığımı fark ettiğimde bir arkadaşımla uzun bir sohbet. O zaman treni kaçıracaktık, bu yüzden neredeyse çökme noktasına koştuk ve başardık. Eve o kadar büyük bir Noel ağacıyla sendelemek, kapıdan zar zor sığıyor.

Hayata planlı noktalama işaretleri – tatiller, iş terfileri, aile kilometre taşları – çoğu zaman hayal kırıklığı yaratır. Yılbaşı gecesi işe yaramaz; Şükran günü, yemek için değil, kalan hindiyi kaç şekilde yiyebileceğinize dair ertesi gün müzakereleri için unutulmaz olur. Instagram’da biten parlak anlar da yıl sonunda hatırladığım şeyler değildi. En güzel günlerimde nadiren fotoğraf çektim. Onları yaşamakla çok meşguldüm.

Bu en güzel günlerin sorunu, ben onların ne kadar özel olduklarını anlamadan geçip gitmiş olmalarıydı. Törenle işaretlenmemiş ve gelecek nesiller için belgelenmemiş, aklımda bir bulanıklık olarak akıp gittiler.

Merak ettim, en iyi günlerin ne zaman geleceğini bilmenin ve onları gerçekten olduğu gibi hissetmenin bir yolunu bulabilir miyim? Bu yüzden önceden en iyi günü ilan etmeye çalıştım. Saçma gelse bile, sıradan olanı olağanüstü hissettirme çabası genellikle işe yaradı. Sıradan deneyimler, onları böyle işaretlediğimde özel hissettirdi. Gece geç saatlere kadar oturma odasında oturup konuşmak ya da bir hafta sonu güneş altında bir parkta koşmak, umduğum kadar harika hissettirdi.

Normal bir geceyi en iyi gece olarak belirlemek, o anı sahiplenmeme yardımcı oldu. Artık deneyimlerime sahip olmak için nostaljimle savaşmak zorunda değildim. Şimdi onları arıyordum, anılara dönüşmeden önce yakaladım.

Bir psikiyatrist, Zen rahibi ve Harvard Mutluluk Çalışması direktörü Dr. Robert Waldinger, deneyimleri bu şekilde işaretlemenin mutluluğun anahtarlarından biri olduğunu söyledi.

Dr. Waldinger, “Nötr, düz, sıkıcı yerine genellikle duygusal olarak daha yüklü şeyleri hatırlayacağız” dedi. “İşte bu yüzden, geçen Pazartesi akşamı yemekte ne yediğinizi muhtemelen hatırlamıyorsunuz – özel bir şey olmadıkça. Bunun nedeni, beynimizin bir sürü şeyi taramak zorunda olmasıdır. Bu yüzden geriye dönüp baktığımızda, daha duygusal olan şeyleri hatırlama eğilimindeyiz. ”

Başka bir deyişle, ilan ettiğim en iyi günlerime verdiğim çerçeve – ve onları atadığım beklenti – beynimi, onları başka türlü olacağından daha özel, duygusal önemi daha ağır olan bir şey olarak görmem için kandırıyordu. Bu sıradan ama değerli günleri zihnimde yakıyordum.

2021’e dönüp baktığımda, yakın zamanda en iyi günleri görmeyi bıraktığımı fark ettim. Haberleri takip etmekle ve hayatımın normale dönmesini dilemekle meşguldüm. Ama bu şimdi normal. Hayatımız beklemede değil. Budur.

Nostaljinin esiri olmak, her şeyin daha iyi olduğu zamanları özlemle düşünmek kolaydır. Bu mantıklı çünkü nostalji, travmaya dayanmak için özellikle güçlü bir psikolojik araçtır. Stresle başa çıkmanıza, yalnızlıkla mücadele etmenize ve mücadelede anlam bulmanıza yardımcı olur. Onarıcıdır. Ama benim için bazen, geçmişimin şimdi olduğum yerden daha iyi olduğu konusunda rahatsız edici bir duyguya yol açtı.

Bunu düşündüğümde, bu pandemiden benim de özleyeceğim veya nostaljik hissedeceğim deneyimler olacağı açık: mutlu bir şekilde boş bir takvim; arkadaşlarla dolambaçlı yürüyüşler; caddenin karşısından aylarca el salladıktan sonra komşularına gülümsüyor. Elbette can sıkıntısı ya da korku değil, sessizlikte bulduğumuz güzellik.

Ve son zamanlarda pandemi sırasında beni mutsuz eden birçok şeyin önceden de beni mutsuz ettiğini fark ettim. Zaman zaman endişelendiğim yalnızlık, örneğin yetişkinliğin kalıcı bir özelliği haline gelebilir ya da günlerin ve yılların birlikte uzanabilmesi. Bir şeylerin değişmesini beklerken uydurduğum bahaneler.

Artık bekleyemeyiz. Şu anda hissettiğimiz stres, pandemiden önce asla olmayacağı gibi, sihirli bir şekilde yok olmayacak. Dünya her zaman bir kargaşa olmuştur. Kontrol edebileceğimiz tek bir şey var: İçinde nasıl yaşayacağız?

Neden şu anda en iyi gününüzü geçirmeye çalışmıyorsunuz, hatta belki bu gece? Kesinlikle dünya düzelene kadar beklemekten daha iyi. Ve bir anlık mutluluk, bizi dünyanın en kötüsünün değişmesi için zorlamaktan alıkoymaz. Aksine, Dr. Waldinger’in bana söylediği gibi, olumlu anların tadını çıkarmak, daha fazlasını yaratmak için yakıt işlevi görebilir.

Bu yüzden önceden en iyi günü ilan etme pratiğime geri döneceğim. Bugünü, yarını ya da önümüzdeki Pazartesiyi 2021’in en iyi günlerinden biri olarak ilan ederek başlayacağım. Sonra birisine yeni tanımını söyleyeceğim, çünkü en iyi gün genellikle şirkette daha iyidir. telefonumu bırakacağım. Zevk aldığım bir şey yapmaya karar vereceğim – bu, birkaç arkadaş edinmek veya yürüyüşe çıkmak kadar basit olabilir.

En önemlisi, beklemeyeceğim. Bugün hayatın sunduğu şeylerden zevk almak için herhangi bir gün kadar güzel bir gün.

Lindsay Crouse (@lindsaycrouse), toplumsal cinsiyet, hırs ve güç üzerine yazan Opinion’da bir editör ve yapımcıdır. Kadın sporlarına yaygın reform getiren Emmy adayı Opinion Video dizisi “Equal Play”in yapımcılığını yaptı.

The Times yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: harfler@nytimes. com .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .