Hindistan kökenli adam ABD’de Kovid bağlantılı dolandırıcılıktan 20 milyon dolar suçlu bulundu

Dahi kafalar

New member
Pardeep Basra 75’ten Fazla Hileli PPP Kredi Başvurusu Sundu (Temsilci)

Houston:

54 yaşındaki Hint kökenli bir adam, ABD hükümetinin koronavirüs pandemisinin ardından ekonomik yardım planının bir parçası olarak 20 milyon dolardan fazla yardım toplamadaki rolü nedeniyle üç yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı.

Houstonlı Pardeep Basra, milyonlarca dolarlık bir COVID-19 yardım dolandırıcılık çetesinin parçasıydı ve daha önce dolandırıcılık suçunu kabul etmişti. Adalet Bakanlığı Salı günü yaptığı bir basın açıklamasında, Pazartesi günü kendisinin, çeşitli uzunluklarda hapis cezaları alan altı işbirlikçisiyle birlikte üç yıl beş ay hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

Grubun lideri Amir Aqeel, dolandırıcılık suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Basın bülteninde, çetenin “Koronavirüs Yardım, Yardım ve Ekonomik Güvenlik (CARES) Yasası kapsamında Küçük İşletme İdaresi (SBA) tarafından garanti edilen affedilebilir Maaş Koruma Programı (PPP) kredilerinden 20 milyon dolardan fazla dolandırıcılıkla elde ettiği” belirtildi.

“O (Aqil) ve yandaşları kamu fonundan milyonlar çaldılar ve bu parayı evler, bir Porsche ve hatta bir Lamborghini satın almak için kullandılar, aynı zamanda pandemi sırasında mücadele edenlere yardım etmeyi amaçlayan programlardan da yararlandılar.” basın bülteninde yer aldı.

Pardeep Basra ve işbirlikçileri, 2020 yılında 75’ten fazla sahte PPP kredi başvurusu sunarak, başvuran şirketlerin çalışan sayısını ve ortalama aylık bordro maliyetlerini tahrif ettiler. Ayrıca PPP kredi başvurularını desteklemek için sahte banka belgeleri veya sahte federal vergi formları da sundular.

Açıklamada, bazılarının sahte ve hileli PPP kredi başvurularına yardım etmeleri karşılığında büyük komisyonlar aldıkları belirtildi.

Komplocular ayrıca PPP kredisi alan şirketlerden sahte çalışanlara çekler düzenleyerek bazı dolandırıcılık gelirlerini akladılar. 3 milyon doları aşan sahte PPP kredi gelirlerini kapsayan 1.100’den fazla sahte maaş çeki nakde çevrildi.

Sorumlu Özel Ajan Mark Dawson, “Ülkemizin geri kalanı benzeri görülmemiş bir küresel sağlık krizinin etkilerinden sarsılırken, bu kişiler zor durumdaki işletmeleri ve çalışanları ayakta tutmak için tasarlanmış bir acil durum fonundan vergi mükelleflerinin milyonlarca dolarını hileli bir şekilde elde etmek ve aklamak için komplo kurdular” dedi. İç Güvenlik Soruşturmaları (HSI) Houston’dan basın açıklamasında alıntı yapıldı.

Federal yetkililer ayrıca davayla bağlantılı olarak 45 el koyma emri çıkardı; diğer şeylerin yanı sıra yasa dışı yollarla elde edilen fonlarla satın alınan bir daireye, bir Porsche’ye ve bir Lamborghini’ye el koydu.

Kredi dolandırıcılığı planındaki rollerinden dolayı mahkum olan diğer dört kişi, iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırılan Khalid Abbas ve Richard Reuth’tur. Açıklamada, Rifat Bajwa ve Siddiq Azeemuddin’in sırasıyla üç ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)