Hint kökenli 'guru'ya cinsel taciz iddiaları nedeniyle İngiltere'de milyonlarca dava açıldı

Dahi kafalar

New member
Bu davadaki davacıların tamamı Hint kökenlidir.

Londra:

Kendisini İngiltere'deki dini bir toplumun baş rahibi olarak tanımlayan Hint kökenli bir “guru”, eski “öğrencilerinin” kendisini cinsel saldırıyla suçlamasının ardından bu hafta Londra Yüksek Mahkemesi'nde milyonlarca sterlinlik tazminat davası açıldı.

68 yaşındaki Rajinder Kalia, devam eden bir davanın sanığı. Kendisi, takipçilerinin eylemlerini gereksiz yere etkilemek için vaazlarını ve öğretilerinin yanı sıra “mucizeler” gerçekleştirdiği iddiasını kullanmakla suçlanıyor. Davadaki tamamı Hindistan kökenli olan davacılar, iki yıl önce bir yargıcın davanın görülmesine izin vermesinin ardından daha önceki bir hukuki mücadeleyi kazanmışlardı.

Hakim Vekili Usta Richard Grimshaw Haziran 2022'de şu sonuca vardı: “Bu davada yargılanmayı bekleyen konular var; konuların çoğu birbiriyle bağlantılı ve davacıların davalı (Kalia) tarafından bunlar üzerinde uyguladığı zorlayıcı kontrole ilişkin beyanlarına bağlı.”

Duruşma geçen hafta Kraliyet Adalet Divanı'nda Yargıç Martin Spencer'ın huzurunda başladı ve gelecek hafta sonuçlanacak. Önümüzdeki birkaç ay içinde bir kararın çıkması bekleniyor.

“Bana yöneltilen suçlamalar karşısında dehşete düştüm. Kalia yaptığı açıklamada, bunların açıkça sahte olduğunu ve bu da onları daha da kafa karıştırıcı hale getirdiğini söyledi.

“Her zaman herkesin söz sahibi olması gerektiğine inandım ancak bu hakkın yalnızca adil ve sorumlu bir şekilde kullanılması gerekiyor. Bu nedenle ümmetimde bana zarar vermek amacıyla hazırlanmış bir komplonun varlığını büyük bir üzüntüyle seziyorum… Gerçekler çok yakında ortaya çıkacak. O zamana kadar bu zor dönemde bana ve aileme dayanmamda yardımcı olan herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Mahkemeye, aslen Pencaplı olan Kalia'nın ergenlik çağında bir motosiklet kazasında bacağını “ciddi şekilde” kırdığı ve doktorlar tarafından bir daha asla yürüyemeyeceğinin söylendiği söylendi. Ancak Baba Balak Nath'in memleketi Himachal Pradesh'in Hamirpur bölgesindeki Deotsidh'i ziyaret ettikten sonra tekrar koltuk değneği olmadan yürüyebildiğini gördü. Bunun bir mucize olduğuna ve özellikle Baba Balak Nath'e olan Hindu inancını güçlendirdiğine inanıyor.

Ocak 1977'de Birleşik Krallık'a taşındı ve 1983'te evden vaaz etmeye başladı, ardından 1986'da Coventry'de bir arazi satın aldı ve Baba Balak Nath'i kutlamak için bir “tapınak” inşa etti. Coventry İngiltere Sidh Baba Balak Nath Ji Topluluğu, ülkenin Yardım Komisyonu'na kayıtlıdır ve mütevelli heyeti ve gönüllüler tarafından yönetilmektedir.

Davadaki mahkeme belgelerine göre tapınakta haftada üç kez yemek servisi yapılıyor ve toplumdaki yaşlılara yardım ediliyor. Kalia, kendisini Tanrı'nın hizmetkarı “Jinder Das” olarak tanımlayan baş rahip veya “Guru” dur.

Davadaki davacılar, kilisenin “rahip odasında” rızaya dayalı cinsel ilişkiler de dahil olmak üzere uzun yıllar boyunca düzenli olarak “ciddi cinsel saldırıların” meydana geldiğini iddia ediyor.

Kalia iddiaları reddediyor ve hukuk ekibi, uzun süren duruşma devam ederken çeşitli gerekçelerle iddialara itiraz edecek.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)